10+1 způsob, jak být lepší v roce 2004

Právě v těchto dnech začíná podle horoskopu nový rok. projděme spolu jarním očistcem, srovnejme si priority a přestaňme s ubíjejícími zlozvyky. zaměřme se na to, jak být v příštích dvanácti měsících lepším člověkem.

1. Připravte tělo na škodlivé látkyOdborníci tvrdí, že se nám nikdy nepodaří přežít měsíc jen o koříncích, ovoci a zelenině. Lepší je připravit organismus na jedy tím, že mu předem dodáme živiny, jež budou kompenzovat následky našeho hříšného chování. Nabízíme vám základní informace.

Pijte vodku. Některé alkoholické nápoje jsou čistší a vodka – v porovnání například s portským či levnými červenými víny – je jedním z nich. Když už pijete, pijte vodku. Pár hodin před tím, než vyrazíte do baru, si udělejte čaj z vřesové natě nebo meduňky (seženete v lékárnách). Vašemu tělu pomohou, pročistí organismus a podpoří činnost ledvin.

Pijte vodu. Na dostatečný příjem vody je nejlepší si zvykat postupně. Pokud nejste zvyklá pít více tekutin, vaše tělo nebude schopno je udržet. Dejte si tedy týden na to, abyste se naučila pít až dva litry vody denně, tělo je pak umí absorbovat.

Jezte správný tuk. Ten z potravin chemicky neupravovaných a bez barviv je pro tělo nejméně toxický. Zůstává sice stále tukem, s tímto druhem si ale organismus umí poradit.

Spěte. Na teorii, že tělo se v noci zbavuje škodlivin, něco je. Pokud nemáte dostatek spánku, vaše tělo škodliviny nevylučuje v dostatečné míře.

2. Najděte si dobrého psychologaJsou terapeuti, kteří vás budou nekriticky poslouchat, zvlášť pokud jim za to hodně zaplatíte. V terapii vás snadno udrží tím, že vás budou litovat a nacházet hrozné věci, které vám v dětství provedli vaši zlí příbuzní. Opravdu dobrý psycholog či psycholožka ví, jak kroky načasovat. V jeho péči budete mít pocit, že věci dokážete zvládnout. Při hledání se ptejte na jejich vzdělání a teoretické zázemí. Pokud vám na to nebudou ochotni odpovědět, okamžitě odejděte.

3. Přestaňte s dietami Po mnoho let býváme otrokyněmi diet. Paul McKenna, britský hypnotizér a tvůrce úspěšného programu na hubnutí, tvrdí, že nejlepším způsobem, jak shodit přebytečná kila, je jíst. „Zajímám se o lidi, kteří mají nadváhu a jsou z toho nešťastní.

Chci ukázat v pravém světle obchodní odvětví, která vydělávají na dietách. Vy-tvořil jsem jednoduchý postup, který má pouze tři kroky. Nazval jsem ho ‚tajemství přirozeně štíhlých lidí‘,“ řekl pro britský týdeník Observer.

Krok č. 1: Když máte hlad, najezte se. Je jedno, co si dáte. Samozřejmě je lepší, když jíte potraviny s nízkým obsahem tuku a chemicky neošetřené. Jezte ale to, na co máte chuť, ne to, o čem si myslíte, že byste jíst měly. Když se přemáháte nebo nejíte, přestože máte hlad, vaše tělo si myslí, že je ve stavu hladovění. Až se konečně najíte, bude tuk ukládat.

Krok č. 2: Důkladně přežvýkejte každé sousto. Rychlým nacpáním se přepínáte své tělo na nouzový režim. Lidé s nadváhou do sebe jídlo často naházejí a nevychutnají ho. Hladina serotoninu v jejich krvi pak stoupne na úroveň běžnou pro situace, kdy bojují o přežití.

Krok č. 3: Když se cítíte sytá, přestaňte jíst. Pokud si vychutnáte každé sousto, bude snadné vnímat signál žaludku, že je nasycen, a nesníte toho tolik.

4. Nebojte se být samaBýt opravdu sama je něco jiného než neustále hledat partnera. Přestaňte se scházet s lidmi, které vám dohazují přátelé, vzepřete se obecnému přesvědčení, že normální je žít v páru, oprostěte se od myšlenky, že byste veškerý volný čas měla obětovat panické honbě za vztahem. Doba, kdy svobodní nezadaní lidé vyvolávali v těch ostatních soucit, je pryč. Dneska je lepší být sama, než se dokola trápit v nekvalitních vztazích. Důvěřujte si a važte si sebe sama. Nenechte si vnutit okolím, že jste tak trochu divná, když s nikým nechodíte. Jen se podívejte na vztahy, které mají lidé kolem vás: kolik z nich je opravdu šťastných?

5. Vypadejte lépe – bez botoxuDopřát si tu správnou péči kosmetických salonů je pro chytrou ženu způsob, jak se obejít bez plastických operací. V Británii je novinkou obličejová jóga. Podle Joea Sandiffera, průkopníka této metody, snížíme množství vrásek tím, že z obličeje odstraníme napětí. Zkuste provozovat tyhle techniky každý den poté, co na inkriminovaná místa nanesete zvlhčující krém.

Most (odstraňuje vrásky mezi obočím) Přiložte prsty na obě strany kořene nosu a dělejte jemné kruhové pohyby po celé jeho délce až dolů a pak opět nahoru. Při pohybech směrem dolů se nadechněte, nahoru vydechněte. Opakujte čtyřikrát.

Had (proti pokleslé bradě) Popleskávejte se po bradě zezdola nahoru nataženými prsty, střídejte obě ruce. Zhluboka při tom dýchejte. Pak konečky prstů dělejte drobné krouživé pohyby podél čelisti až k uším. Vydechněte směrem k uším, nadechněte se při pohybu zpět k čelisti. Opakujte osmkrát.

6. Přestavte svůj bytNaučte se kombinovat barvy nebo měnit vzhled místností pomocí světla. Garsonka zahlcená až po strop zbytečným harampádím nepůsobí harmonickým dojmem. Poohlédněte se třeba po knížkách, které vysvětlují pravidla starého čínského učení o souladném vztahu člověka a prostředí feng-šuej (na našem trhu jsou jich spousty – například Feng Shui pro váš domov od Richarda Webstera z vydavatelství Aurora). Ně-kolika jednoduchými úpravami (správné umístění zrcadel, postele, osvětlení, výběr barev apod.) můžete proměnit svůj byt v oázu klidu.

7. Dávejte vícVětšina z nás má větší radost, když může udělat něco pro druhé než pro sebe. Nejjednodušší, ale účinná pomoc je třeba adopce na dálku. Arcidiecézní charita Praha pomáhá tisícům dětí z nejchudších zemí světa, aby získaly vzdělání a v dospělosti si našly zaměstnání. A to všechno v zemi, kde se narodily a mají rodinu. Není to složité. Stačí, když si vyberete jedno ze dvou tisíc pěti set dětí, které čekají na adopci, a stanete se jeho adoptivním rodičem. To znamená, že mu každý rok darujete finanční částku (například pro dítě v Indii je to 4900 korun ročně). Ta pokryje výdaje na školné, pomůcky i na zdravotní péči a pojištění. O tom, jak vaše adoptivní dcera nebo syn prospívá, se dozvíte z jejich dopisů a z každoroční zprávy školy, kterou dostanete společně s novou fotografií ,vašeho‘ dítěte. Více informací najdete na www.charita-adopce.cz.

8. Pořiďte si permanentku do posilovnyJe to asi nejúčinnější způsob, jak se přimět pravidelně cvičit, zvlášť když si koupíte nějakou dražší. Dneska je běžné, že k posilovně patří i relaxační centrum. Můžete si pak ještě zajít do solária nebo si oddechnout v páře či vířivce. Mít osobního trenéra už taky není jen výsada bohatých žen. Skoro v každém fitcentru vám umějí sestavit individuální cvičební plán a poradit s jídelníčkem.

9. FilozofujtePřemýšlení a vzdělávání se je nejdůležitější pro člověka, který nechce mentálně ustrnout. Doporučujeme jakoukoliv knihu Paula Coelha, nebo vynikající časopis Labyrint revue, který vychází jednou ročně a má 330 stran. Každé jeho číslo je zaměřeno na jedno velké současné téma společnosti. To letošní se podrobně věnuje fenoménu módy a umění z filozofického hlediska. „Zajímalo nás, jaký vliv má móda na umění v časech vizuálních generací. Jaký vztah lze nalézt mezi dandym, snobem a kýčem. Móda nejen jako znak určité hierarchizace, prostředek nátlaku na různé skupiny konzumentů, ale především jako způsob nacházení vlastní identity a životního stylu,“ říká o poslední Labyrint revue šéfredaktor Joachim Dvořák.


10. VydělávejteVšichni údajně můžeme být bohatší, než si umíme představit. Zvyšování kapitálu je důležité, pro většinu z nás je ale podstatnější pravidelný slušný příjem. Zamyslete se nad svým rozpočtem a zkuste vydělat trochu peněz navíc. Pár tipů, jak získávat a šetřit, nám dala ekonomka Lenka Hornová ze společnosti T-Mobile:

Investujte do bydlení. Je lepší splácet hypotéku a pořídit si vlastní bydlení, než platit stejné peníze za pronájem bytu. Pokud vlastní bydlení už máte, můžete si pořídit novou nemovitost v dobré lokalitě a pronajímat ji. Jsou to v současnosti nejjistěji uložené peníze. Banky jsou teď hodně nakloněny dát hypotéku prakticky komukoliv, kdo má stálý příjem.

Nenechte se zlákat ke zbytečnému utrácení s úvěrovými a kreditními kartami, úroky jsou obrovské. Výhodné je využít pro krátkodobou půjčku bezúročné období u některých kreditních karet.

Využijte všechny možnosti, jak nejen spořit peníze, ale dostat i něco navíc. Stát mile přispívá například v rámci stavebního spoření nebo penzijního připojištění.

A když to nevyjde jinak, třeba se vám podaří zbohatnout jako hrdinovi Antoinovi z knihy Jak jsem se stal hlupákem (napsal Martin Page, vzdala Mladá fronta). Antoin pracuje v makléřské firmě a shodou náhod zbohatne, když rozlije kafe na klávesnici, a odstartuje tak velmi úspěšnou finanční transakci.

11. Pomáhejte dětemNeznamená to jen posílat peníze nejrůznějším nadacím. I vy sama můžete přispět činem, jehož výsledek pocítíte zanedlouho. Například Madla Fuksová pracovala jako dobrovolnice v programu Pět P. Ten pomáhá dětem, které se potýkají s různými problémy – nemají kamarády, zlobí ve škole, nudí se nebo si na ně rodiče nenajdou čas. Čtyřiadvacetiletá Madla chodila jednou týdně domů k desetileté Radce, která odmítala chodit do školy, protože si nerozuměla se spolužáky, a několikrát šla i za školu. „Radka působila nejistě a trochu tak, jako by jí bylo všechno fuk. Když jsme se seznámily, byla v páté třídě a žila pouze s tátou a babičkou. Neměla žádné kamarády. Chodily jsme spolu hodně ven, na výstavy, do kina, plavat. Byla to pro mě úžasná zkušenost. Měla jsem pocit, že opravdu někomu pomáhám a zároveň to byla i zábava. Díky Radce jsem se na svět dívala dětskýma očima a měla jsem o nějaké zážitky víc než moji vrstevníci,“ popsala Madla. Pro děti je totiž důležitý už jenom fakt, že někoho mají. Někoho, kdo s nimi dělá normální věci, na které jejich okolí nemá schopnosti nebo k nimž nemá vůli. A tak malému člověku (v Pěti P se mu říká litlík – z anglického little) narůstá sebevědomí a získává kamarády. V programu se o děti starají dobrovolníci v Brandýse nad Labem, Brně, Českých Budějovicích, České Lípě, Hradci Králové, Kroměříži, Liberci, Mladé Boleslavi, Novém Městě na Moravě, Olomouci, Plzni, Praze, Třebíči, Ústí nad Labem a Zlíně. Více informací získáte na internetové adrese http://petp.hest.cz. Život těchto dětí můžete změnit a sama se přitom cítit smysluplněji. Jeden den v týdnu není taková časová ztráta – zvlášť když si uvědomíte, kolik času dokážete zbytečně prok

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA