Adrenalin na vysokých lanech

Chcete zažít adrenalinové vzrušení, překonat strach nebo si dokázat, že na to máte? Pokud jste příznivci výšek a toužíte po nevšedních zážitcích, můžete to zkusit ve výškách na lanech – stačí jenom trochu síly a šikovnosti, a najednou stojíte deset metrů nad zemí. Pod vámi je několik metrů prázdna a okolo vás jenom lana, žebříky, hrazdičky. Jako v cirkuse. Prolézáte všechno, co na vás v tomhle systému přichystali, prolétáváte se mezi břevny, balancujete na vodorovných lanech. Potom může přijít i velký skok do prázdna – letíte rychle vzduchem, než lano zabere a vy se pomalu houpáním blížíte k zemi.

Nemusíte se přitom ničeho bát. Pod vámi sice není žádná záchranná síť, ale po celou dobu vás provází vyškolený instruktor, který vše jistí. Jste navíc v horolezeckých úvazcích, na hlavách máte přilby. Pokud byste některou část trasy nezvládla, třeba závěrečný seskok, můžete se za pomoci instruktora spustit na ,lanovce‘. A taky vás nikdo nežene hned do patnácti metrů. Nejprve se rozcvičíte a začnete na nízkých lanových překážkách do jednoho metru nad zemí, abyste bezpečně nacvičila překonávání překážek a jištění. Teprve potom jsou na řadě vysoké překážky: individuální i týmové, na kterých jenom jeden k jejich překonání nestačí. Centra nabízejí i své speciality – lahůdkou ostravského centra je ,Velký zhup‘ nebo na ranči Malevil v Heřmanicích ,Tarzaní skok‘. V Lanovém centru Proud Praha se zase kromě jiného můžete na chvíli stát Spider-Manem a vyzkoušet si ,Pavoučí síť‘.

Pro koho to je?
Vysoká lana nejsou určena horolezcům – jde spíš o zábavu, adrenalin nebo posílení sebedůvěry. Poprvé s nimi začali před sto lety angličtí vojáci, kteří na nich trénovali svoji psychickou odolnost, pak nadchla skauty. V posledních deseti letech se z nich stala komerční záležitost, kterou si můžete vyzkoušet jen tak, nejenom s kolegy, ale třeba i s kamarády, rodinou, přítelem. Například programy v centrech Proud jsou vhodné pro všechny (i pro děti od deseti let), v Adrenalin parku Malevil v Lužických horách je většina aktivit přístupná od čtrnácti let. Tenhle sport navíc učí překonávat strach a stres, podporuje také týmovou spolupráci i komunikaci, takže ho vedle partiček nadšenců a jednotlivců využívají třeba firmy při tréninku svých zaměstnanců.

Co k tomu potřebujete?
Nic zvláštního. Kromě chuti vyzkoušet něco nového a odvahy jenom vhodné oblečení a obuv. Oceníte kalhoty ze strečových neklouzavých materiálů nebo legíny, triko s dlouhým rukávem, sportovní boty s pevnou podrážkou. Veškeré bezpečnostní vybavení vám zapůjčí provozovatelé lanových parků.

Kolik to stojí
Ceny se liší podle místa, provozovatele a počtu osob. Když jde o minimálně čtyřčlennou skupinu, ceny jsou obvykle od 110 až 130 Kč za hodinu na osobu (program má minimálně 2 hodiny). Dražší jsou privátní programy nebo firemní teambuilding, případně program v angličtině. Některá centra cenu stanoví podle programu. Třeba v největším Adrenalin parku na ranči Malevil zaplatíte za kombinaci složenou z výstupu na věž, lanové dráhy a obřího skoku 900 Kč.

Kde lanová hřiště najdete?
Vysoká lana se dají postavit prakticky v kterémkoli lese, bezpečnější jsou ale stálá centra. Najdete je na řadě míst.

Adrenalin Park
Ranč Malevil
Heřmanice
v Lužických horách
Tel. 608 817 220

Adrenalin Park Vila Botanika
Horní Bezděkov 154
Unhošť
Tel. 608 817 220

Lanové centrum (PROUD) PRAHA
Rubeška 393
Praha 9-Vysočany
Tel. 266 311 275 (v pracovní dny), 605 215 396

Lanové centrum (PROUD) Brno
BCVČ Lesná
Milénova 13
Brno
Tel. 545 222 300 (v pracovní dny), 602 730 072

Lanové centrum (PROUD) OSTRAVA
Pod Landekem 64
Ostrava-Petřkovice
Tel. 596 131 804, 605 267 017

Lanové centrum (PROUD) Olomouc
U Sportovní haly 2
Olomouc
Tel. 585 631 350 (v pracovní dny), 605 215 348

Lanové centrum (PROUD) Harrachov
Český Šumburk 321
Tanvald
Tel. 603 777 255, 604 213 630
Více informací zjistíte na internetu – například na adrese www.lanovecentrum.cz nebo www.newday.cz.