Blahodárné jehly

Blahodárné jehly

Už jste vyzkoušela desítky doktorů, ale pořád se nemůžete zbavit bolesti zad, nadváhy nebo bolestivé menstruace? Pomoct vám může akupunktura.

AkupunkturaBolí mě hlava. Nemáš prosím brufen?“ Podobnou otázku slýchám často. Co si ale jednou místo prášků zkusit poradit s opakovanou a hlavně otravnou bolestí jinak, pomocí akupunktury?

Tato metoda, která je už několik tisíc let součástí čínské medicíny, je založena na vpichování uzounkých jehliček do těla – ty rozproudí správnou energii, a tak tělu pomohou. To vše je zkombinované s užíváním bylinek, čínským cvičením a dietou. Akupunkturou se dají vyléčit nejen migrény, ale také menstruační problémy (jako je bolestivost nebo poruchy cyklu), bolesti zad, časté nachlazení, rýmy, alergie, ekzémy, problémy s otěhotněním a mnoho dalších neduhů. Skvěle řeší i nadváhu. „Zkoušela jsem na hubnutí všechno možné, ale nemám bohužel žádnou výdrž, a tak to nemělo pořádný výsledek,“ říká grafička Radka Pardubická. „Teď asi měsíc chodím na akupunkturu. Paní doktorka mi působí na body, které ovlivňují nejen hubnutí, ale i dobrou náladu a trpělivost. Možná to bude znít jako z reklamy, ale opravdu se cítím dobře, nemám hlad a mám fakt dobrou náladu.“ To, že akupunktura může pomáhat i s tímto problémem, potvrzuje doktorka Ludmila Bendová z Centra tradiční čínské medicíny: „Nejlepší výsledky jsou, když máte tři nebo pět kilo navíc, s tím se skvěle pracuje,“ říká. „Když má někdo dvacet třicet kilo nadváhy, tak to už je těžší, ale i s tím se dá pomoci. Tam už je to však otázka vůle, trpělivosti a dlouhodobé spolupráce s klientem.“

Zajímalo mě, jak celá procedura probíhá, jestli bolí a jak dlouho trvá. Ještě než jsem se stačila paní doktorky zeptat, přišla klientka s akutním případem: tvoří se jí v puse hodně bolestivé afty, někdy nemůže několik dní vůbec jíst. A protože se kvůli plánovanému těhotenství bojí léčby kortikoidy (hormony, pozn. red.), rozhodla se vyzkoušet akupunkturu. Doktorka Bendová si ji prohlíží a hned následuje smršť otázek: Jak se potíte? Jste zimomřivá? Jaké jsou nemoci v rodině? Míváte bolesti hlavy? Jíte raději sladké než slané? Jak spíte? Jakou máte menstruaci? A tak dále a tak dále. Po patnácti minutách přesně ví, kam jehličky píchnout a jaké bylinky v tomhle případě pomohou. Pacientka si lehá na záda a za chvíli má malé jehly u kolen, u prstů na nohou i na rukou a v obličeji.

„Píchá se velice uzounkými jehličkami, které jsou 0,2 až 0,3 milimetru široké. U dětí se používají ještě tenčí. Píchnutí tak buď necítíte, nebo bolí asi jako štípnutí komára. Při jednom sezení se většinou nenapichuje víc než sedm až deset bodů a jehličky nejsou v těle déle než patnáct minut. Většinou pomůže šest až deset sezení a v některých případech je vhodné užívat i bylinky, většinou jeden až tři měsíce,“ vysvětluje doktorka Bendová, podle níž se apunkturou dají řešit nejen onemocnění kůže, ale třeba i vrásky – snižuje se tvorba vrásek a naopak se zvyšuje produkce kolagenu. (Na to se u nás například specializuje doktorka Lenka Romanová z centra Akupunktura Praha.)

„U dětí se většinou léčí bolesti bříška, nespavost, častá nachlazení, alergie a podobně,“ pokračuje doktorka Bendová v popisu výhod akupunktury. „U maminek tak často podporujeme kojení. Je totiž velice důležité pro imunitní systém dítěte, inteligenci, i proti zánětům. Pokud tedy mají maminky problém s kojením, ať určitě nepřestávají a přijdou sem,“ dodává.

Na akupunkturu ale můžete chodit i preventivně. U zdravého člověka stačí jednou ročně. Čínská medicína vychází z příznaků, takže umí odhadnout, jaké nemoci nás mohou v budoucnu postihnout, k čemu jsme náchylní. Tělo se tak dá do rovnováhy, budete se cítit lépe a předejdete onemocněním. Čínská medicína samozřejmě není všemohoucí a neumí rychle vyřešit některé akutní problémy, jako je zánět slepého střeva. Určitě bychom na ni ovšem neměli zapomínat. Vždyť jen několik hodin letu na východ od nás má čínská medicína stejnou váhu jako moderní lékařství.

Více informací o akupunktuře se dozvíte na stránkách www.akupunktura.cz, kde najdete i kontakty na další odborníky.

TEXT: ZUZANA PELKOVÁ