Co o nás říkají sny?

Zdá se vám opakovaně, že vás honí neznámý útočník, a budíte se zpocená hrůzou? Možná je to jen mentální trénink, kterým vás vaše tělo podvědomě zoceluje, možná honíte sebe sama za něco, co jste provedla… Anebo ne? Přesný výklad snů stále neznáme. A jednoznačnou odpověď nemáme ani na otázku, proč vlastně sníme – je to obraz našeho nevědomí, plod bujné fantazie, nebo preventivní příprava těla na složité situace, které mohou v životě nastat? Možná od každého trochu. Posledně zmíněnou variantu podporují výzkumy ukazující, že velká část všech snů je úzkostlivých a tajemných. Jako bychom si skryté obavy, které přes den odmávneme rukou, znovu a naplno prožívali ve snu…
Podle klasika psychiatrie Sigmunda Freuda ukazují sny naše skryté touhy a obavy. Naopak podle dalšího klasika C. G. Junga jsou sny kompenzací k denním situacím – například se v nich vracíme k hádce s partnerem, kterou jsme sice racionálně vyřešili, pocitově v nás ale zůstává…

Nejčastější sny
Mezi nejobvyklejší noční můry patří už zmíněné pronásledování, pak padání, topení, hledání něčeho a také útoky hadů, a dokonce i ztráta zubů. Mnoho lidí má zkušenosti s opakovanými sny, což bývají opět spíš ty nepříjemné situace, ať už reálně kdysi prožité, nebo ty, které nás čekají – například různé životní zkoušky apod. Často se nám zdá i o létání či o řízení auta, a to více mužům než ženám.
Samozřejmě mnohem příjemnější jsou sny s pozitivním, nebo dokonce erotickým obsahem. Takové mají častěji muži, zatímco v kategorii nočních můr vedou ženy. Podle loňského průzkumu jen necelých deset procent lidí prožívá ve snu nejčastěji pocity štěstí.
A o čem se nejvíc zdá vám?