Emigrujte migrénu ze své hlavy!

“Bolí mě hlava”, oznamujete už zase příteli. Zatímco on obrací oči vsloup nad neoriginální výmluvou, vy toužíte po jediném – zaspat několik příštích hodin. Už to znáte. Když nepadnete do peřin, budete naprosto nepoužitelná.
Bohužel nejspíš patříte mezi migreniky. Chronické bolesti hlavy doprovázené nevolností, zvracením, větší citlivostí na zvuky a zápachy sužují každou desátou Češku nebo Čecha. Migrenózní záchvaty se častěji vyskytují u žen (kolem 15 %), než u mužů (asi 7 %), na věku přitom nezáleží. Největší počet migreniků je mezi třicátníky a čtyřicátníky.

Migréna a její průběh

“Migrénou trpím od čtrnácti let. Při slabších záchvatech, které trvají několik hodin, jsem ještě schopná jakž-takž fungovat, ale když přijde ten silný, odcházím z práce domů. Začnou mě bolet oči, je mi na zvracení, jsem přecitlivělá na světlo a jakýkoliv hluk . A tyhle příšerné stavy u mě trvají i dva dny. Je to jako kocovina, ale daleko horší, nedá se to totiž předvídat,” popisuje svoje útrapy pětadvacetiletá čtenářka Zuzana.
Slovo migréna pochází z latinského "Hemicrania", což znamená “polovina hlavy”. A právě jednostranná pulzující bolest hlavy je pro toto onemocnění typická. Varovným signálem, že se blíží záchvat, může být napětí, někdy únava nebo podrážděnost, často chuť na sladká jídla.
Pak přichází neostré vidění, světelné záblesky či jiskření před očima. Příznaky této fáze obyčejně vymizí při nástupu bolesti hlavy, vysvobození se ale nekoná. Nastupuje samotný záchvat, který může trvat až tři dny.

Migrenikova tabu

„Chronická bolest je komplexní jev, který zasahuje nejen fyzickou stránku nemocného, ale také jeho emoce, myšlení a chování. Proto je úspěšná léčba podmíněna rozpoznáním celého komplexu faktorů, které bolest ovlivňují,“ říká Jaroslava Raudenská z Centra pro bolesti hlavy Fakultní nemocnice Bulovka. Spouštěče migrény lze rozdělit do čtyř skupin:

  1. Hormonální vlivy: Velmi často se záchvaty objevují během menstruace či těsně před ní, negativně může působit i hormonální antikoncepce. Naopak těhotenství mívá na migreničky příznivý vliv .
  2. Klimatické vlivy: Zvláště změny atmosférického tlaku nebo změny nadmořské výšky při cestování
  3. Potraviny: K nejznámějším patří alkohol, zejména červené víno, ostré koření a glutamát sodný. Nesnesitelné bolesti hlavy vám ale způsobí i přejedení nebo hladovění. Zní to zvláštně, ale migrénu vám může někdy přivodit i čokoláda, kakao, aromatické sýry a citrusové plody.
  4. Psychický stres: Nedostatek spánku, nebo porucha rytmu spánku a bdění

Léčba

I když se migrénu snažili léčit už starověcí felčaři, mechanismus záchvatu zůstává záhadou. Pomáhá, když si migrenik píše deník, kam si zaznamenává možné spouštěče (denní řežim před záchvatem, jídelníček...). Návštěvu lékaře ale rozhodně neodkládejte. Záchvaty se totiž s přibývajícími roky zintenzivňují. A nepokoušejte se ani o samoléčbu. Můžete si totiž způsobit závislost na některé léky nebo každodenní bolesti hlavy z nadužívání léků!