Homeopatie jistí i zdravou pleť

Jak to vlastně svedou?
Homeopatie, zjednodušeně řečeno, využívá toho, že náš organismus je schopen si – samozřejmě do určité míry – pomoci sám. Přírodní látky, z nichž se homeopatické léky vyrábějí, předají prostřednictvím imunitního systému tělu informaci, aby tenhle proces odstartovalo.

Platí i v homeopatii, že přijít včas se vyplácí?
Jistě. Nejlepší je nasadit léky hned při prvních příznacích. Klasickým příkladem může být opar, který o sobě dává vědět ještě před výsevem puchýřku. Kdo přijde při prvním signálu, hojení tím významně urychlí.

Co mě ale čeká u homeopata, pokud přijdu třeba s oparem?
Kvůli jednomu oparu za deset let k doktorovi nikdo nejde. Budete zřejmě patřit k lidem, jimž se puchýřky, ať už na rtu nebo na genitáliích – a ty jsou zvlášť úporné a bolavé – opakovaně vracejí. Nejdřív dostanete léky. Ty by si měly poradit s problémem, který už v tu chvíli máte. Na akutní léčbu by ovšem měla navázat dlouhodobější, preventivní, která by vás měla oparů stejně jako jiných chronických potíží v ideálním případě zbavit jednou provždy.

Podle čeho ji stanovíte?
K tomu o vás potřebuji vědět víc, například jaké nemoci se ve vaší rodině vyskytovaly, průběh těhotenství a porodu, prodělané nemoci, jak jste na tom tělesně i duševně právě teď. Zajímala bych se i o to, jaké příznaky, obtíže a pocity při vašem onemocnění míváte, proč podle vás vznikly, co je zlepšuje nebo zhoršuje, jestli třeba stres, strava. Jen tak mám totiž šanci zjistit, proč se virus ve vašem těle čas od času aktivizuje. A právě tohle pátrání mě na homeopatii baví. Že neléčím diagnózu, ale konkrétního pacienta. No a pokud bych vymyslela správnou léčbu, měly by se intervaly mezi vašimi potížemi postupně prodlužovat, doba léčení by se zkracovala, až by opar zmizel, jen co se objevil, a nakonec by vás třeba už nechal na pokoji úplně.

S jakými dalšími kožními problémy máte ve své homeopatické praxi dobré zkušenosti?
Třeba s bradavicemi. Dokonce i s těmi kolem nehtů a pod nimi, které nejvíc vzdorují klasické dermatologické léčbě, a při chirurgickém či laserovém zákroku hrozí porušení nehtového lůžka. Nebo s akutními kopřivkami, afty, omrzlinami či popáleninami. V poslední době ale i s akné, kde se jako nejúčinnější ukazuje kombinace lokální léčby, kosmetické péče, dietního režimu a homeopatik. Z akutních potíží si homeopatie umí poradit především s poštípáním hmyzem, protože léky ztlumí jak otok, tak svědění i případnou bolest. Těm, kteří se kdekoli stávají terčem byť jediného komára široko daleko, podávám léky preventivně, aby jejich dovolenou komáři nezkazili.

Přibývá ale lidí, jimž cestu za sluncem otráví slunce, které vyvolá alergickou reakci. Dermatologové mluví o solární dermatóze.
Její léčba homeopatiky je sice možná, ale je už složitější a ne vždycky úspěšná.

Musí ten, kdo svěří svou pokožku do péče homeo­patů, téhle léčebné metodě naprosto důvěřovat, protože jen tak bude úspěšná?
Ne, bezmezná víra takovou roli nehraje. Důležité je chovat se jinak než většina lidí v běžných ordinacích, kde to chtějí mít co nejrychleji odbyté, odnést si co nejvíc předpisů, spolykat kupu prášků a být zdraví nejlépe do druhého dne. Na nás homeopaty by si každý měl udělat čas. Protože ten spolu s vůlí udělat něco sám pro sebe jsou vkladem, který do homeopatické léčby investuje pacient.


Co se vám hodí do lékárničky
Tipy MUDr. Yvetty Zemanové

Homeopatické léky ve tvaru kuliček je třeba vložit pod jazyk a nechat rozpustit. Budou vám chutnat, protože jsou sladké. Předtím ani potom byste neměly jíst nic aromatického, aby se vstřebávání léků nezhoršilo a informace v lécích obsažená se do vašeho imunitního systému dostala co nejdřív. Za léky se platí a v lékárnách je dostanete bez lékařského předpisu.

● Na léčení popálenin, zánětů, omrzlin nebo na štípnutí hmyzem, při němž kůže zrůžoví, oteče a je bolestivá. V tomhle případě pomůže i studený obklad.
APIS MELLIFICA (15 CH – údaj označuje poměr ředění účinné látky)
Jak užívat:
5 kuliček každou hodinu

● Jako první pomoc při pohmoždění či úrazu, aby se modřiny velmi rychle vstřebaly. Takže nebudete fialovomodrozelenožlutá. ARNICA (9 nebo 15 CH)
Jak užívat: 5 kuliček každou hodinu; čím dříve je podáte, tím lépe zaberou

● Na léčení červených krvácejících puchýřků na jazyku či vnitřní straně tváří, jež jsou bolestivé při kontaktu s kyselým nebo sladkým. BORAX (5 CH)
Jak užívat: 5 kuliček dvakrát až třikrát denně

● Na zklidnění zánětlivých procesů na kůži po štípnutí či popálení – na zčervenalá místa, teplá až horká na pohmat, citlivá na dotek, někdy jakoby pulzující. BELLADONA (9 CH)
Jak užívat:
5 kuliček po 1 až 2 hodinách, s odezníváním zánětu intervaly prodlužujte

● Proti oparům.
RHUS TOXICODENDRON (15 CH)
Jak užívat: Už od prvního signálu, a to 5 kuliček čtyřikrát denně po několik dní. Účinek se ještě zvýší, když si jednorázově vezmete 10 granulek dalšího léku VACCINOTOXINUM (15 nebo 30 CH).