Jak se bránit horku

Teploty se šplhají nahoru, vám je horko a široko daleko není jediný bazén? Pak vyzkoušejte naše tipy na ochlazení organismu. Zaručeně pomáhají a jsou bezpečné.

1. Uvařte si mátu
Vlažný mátový čaj je pro ochlazení a celkové osvěžení jako stvořený. Uvařte si ráno jeden litr čaje a popíjejte ho během celého dne.

2. Chladivý gel
Nohy během horkých dnů trpí téměř nejvíc. Rychle je zchlaďte, ulevíte tím nejen jim. Naneste na ně chladivý gel nabitý osvěžujícími extrakty. Skvělé produkty najdete v sortimentu značky L’Occitane. Nabízí osvěžující pudrový gel na chodidla Verbena (395 Kč) nebo chladivou pěnu na unavené nohy Verbena máta (325 Kč). Kdykoli ji během dne nanesete na lýtka a lehce promasírujete, budete se cítit, jako byste právě vystoupily z osvěžující vodní lázně.

3. Zázračné sáčky
Když teplota přesáhne tropickou třicítku, je čas sáhnout po chladivých sáčcích. Vyrábějí se pro sportovce, kterým pomáhají při zraněních nebo regeneraci. Stačí je dát na 30 minut do ledničky a pak už jen přikládat na správná místa, jako je zápěstí, podkolenní nebo loketní jamka. Zázračně působí přikládání sáčku na zátylek.

4. Osvěžující voda na obličej
Jejich nabídka je poměrně široká a ať už zvolíte kteroukoli, skladujte ji během horkých dnů v ledničce. Její osvěžující efekt se tím znásobí.

5. Jezte lehce a častěji
Vyvarujte se teplých a mastných jídel a nahraďte je saláty, ovocem a zeleninou s vysokým obsahem vody. Ideální jsou melouny, rajčata a salátové okurky.

6. Používejte rozumně klimatizaci
Je rozhodně jednou z nejúčinnějších metod proti horku. Zacházejte s ní ale opatrně, může působit zdravotní komplikace. „Základem je v klimatizovaných prostorách nesnižovat teplotu více než o pět, šest stupňů. Ke změně teploty musí docházet vždy postupně,“ radí lékař Petr Havlíček, spolupracovník portálu Lekari-online.cz. „Ve voze je vhodné nejdříve vyvětrat a pak až klimatizací pozvolna snižovat teplotu. Před vystoupením z vozu je vhodné několik kilometrů před cílem cesty klimatizaci vypnout,“ dodává.