Jak si pořídit nádherné zuby?

Ráno si v horečném tempu přejedete kartáčkem přední zuby, večer padáte únavou a ústní hygienu odbudete pár tahy? Gratulujeme, právě jste v ústní dutině vytvořila ideální prostředí bakteriím zubního plaku.

Výsledek jejich intenzivní práce na sebe nenechá dlouho čekat, vytvoří se vám kaz. Přitom není nic snazšího než se nejčastějšího onemocnění, které postihuje obyvatele napříč kontinety už od doby kamenné, vyvarovat. Stačí si o pět minut přivstat a správně si vyčistit chrup. Zdraví je totiž základní podmínkou přirozené krásy.

Že si zuby svědomitě čistíte, a přesto se při pravidelných prohlídkách svíjíte ve stomatologickém křesle a modlíte se, aby byl bolestivému vrtání konec? Zřejmě má vaše technika, navzdory úsilí, nedostatky. Nejvyšší čas objednat se k dentální hygienistce.

Investice k nezaplacení

Návštěvu zubní odbornice byste neměla odkládat, ani pokud vás žádné stomatologické neduhy netrápí. V tomto případě totiž platí dvojnásob, že prevence je základ. A nenechte se mýlit, rozhodně nejde o zbytečně vyhozené peníze.

Pravidelnou a důkladnou péčí o svoje ‚tesáky‘ si ušetříte nejen nesnesitelné utrpení, ale i výdaje za nákladné zákroky. „Služby dentální hygienistky nejsou nadstandardní péčí, jak se mnoho lidí domnívá. Je to základní ošetření, které by měl každý vyžadovat jako součást zabezpečení nejen svých zubů, ale i celkového zdraví,“ popisuje předsedkyně Asociace dentálních hygienistek Alice B. Laurent, která před svým příjezdem do Česka pracovala v kolébce zubní hygieny – v USA.

Právě tam začal v roce 1913 americký doktor Alfred Fones školit první odbornice. A jak samotné vyšetření probíhá? Zubní hygienistka nejdřív zkoumá terén a pátrá po přítomnosti zubních kazů, zubního plaku a kamene.

Prověří, zda jsou zuby pevné, nebo v pohybu (kývají se) následkem parodontitídy či přetížení zubu. Díky speciální tupé parodontologické sondě jí nezůstane utajen ani stav dásní. Nezbytné je změřit také hloubku prostoru mezi zubem a dásní, tzv. kapsy. Výsledek určuje stupeň postižení parodontu.

Správný trénink

Normální hodnota je do 3 mm, čím jsou čísla vyšší, tím je stadium pokročilejší. Pak si na vás ještě posvítí rentgenovými paprsky, které detailně ukážou stav mezizubních prostor, a vyřkne diagnózu a možné léčebné postupy.

Protože nejen vodní kámen, ale i ten zubní je pěkný prevít, odstraní vám specialistka v bílém plášti pomocí ultrazvuku jeho nánosy a vyleští povrch vašich perliček speciální lešticí pastou. Na přání také zbaví vaši sklovinu barevných skvrn po kávě, čaji či po kouření, vybělí ji, citlivé zuby povzbudí aplikací fluoridových gelů.

Na závěr si ještě vyslechnete přednášku o vhodných pomůckách na čištění a absolvujete společný trénink jejich používání v praxi. Vstupní prohlídka trvá obvykle 45–60 minut. A protože se na ni nevztahuje zdravotní pojištění, budete muset sáhnout do kapsy. Naštěstí nijak hluboko, cena se pohybuje od 500 do 1500 korun.

Optimální přitom je u dentální hygienistku otvírat pusu dvakrát za rok, pokud vám to nedoporučí jinak. Seznam ordinací, kde se můžete objednat, naleznete na webových stránkách Asociace dentálních hygienistek. Pro ty, které nepřesvědčil náš článek a které stále váhají, máme dobrou zprávu. Rozhodli jsme se jít s kůží na trh za vás a otestovat služby dentální hygienistky na vlastním chrupu. Jak to dopadlo, si budete moci přečíst v připravované reportáži!