Jak si vybrat osobního trenéra

Cvičíte třikrát i vícekrát týdně, a výsledky nikde? Zkuste si najmout osobního fitness trenéra. Alespoň na nějakou dobu. Má to nedocenitelné výhody – dohlédne na techniku i intenzitu vašeho cvičení, takže s ním vždycky budete trénovat líp než bez něj, namotivuje vás a pomůže při krizích. Přeloženo: budete rychleji ve formě.
Je z čeho vybírat, stačí se poptat ve fitness centru nebo zabrouzdat na internetu. Než se ale jednomu upíšete, podrobte ho testu – zeptejte se ho na těchto pět otázek.

1) Jakou má kvalifikaci?
Ti nejlepší mají vystudovanou vysokou školu (tělesné výchovy a sportu) a ve vzdělání pokračují i po ní. Doplňují ho kurzy a sbírají certifikáty. Aby byl váš trenér opravdu v obraze, poslední kurz by měl mít dokončený v předcházejícím roce.

2) Jaká je jeho klientela?
Hledejte trenéra, který cvičí s lidmi, jako jste vy. Pochopí váš životní styl. Nebude vás tlačit do nerealistických úkolů a stavět vzdušné zámky. Navíc je docela možné, že trenér spolupracující převážně s muži na budování svalů nebude pro shazování kil ten nejpovolanější.

3) Jaké jsou jeho znalosti ve zdravé výživě?
Vaše cesta k dokonalé formě potřebuje ještě další maličkost – správné stravovací návyky. I v nich by se měl váš trenér dobře orientovat. Nebo se dokázat propojit s výživovým poradcem. Pak budete opravdu v dobrých rukách.

4) Jak bude měřit vaše úspěchy?
Samozřejmě záleží na tom, o co vám jde. Shodit 6 kilo, zaběhnout 10 km za 30 minut nebo zpevnit nohy a zadek. Pokaždé jde ale o něco reálného a hmatatelného. Co snadno změříte. I to chce mít svůj systém. Ten by měl pro vás sestavit váš trenér.

5) Domluví si s vámi zkušební lekci?
Vyptávání je jedna věc, ale co opravdu ukáže, za co kdo stojí, je praxe. Prošel jeden z vašich ‚kandidátů‘ úvodním kolem? Pak si s ním dohodněte ukázkovou hodinu.