Jste bez energie? Možná vám chybí vitaminy

Problém:
Zlobí vás zrak, máte suchou kůži a vlasy?
Řešení:
1. Možná postrádáte vitamin A (retinol) a jeho provitaminy (karotenoidy). Najdete ho třeba třeba v rybím tuku, játrech, mléku, vejcích, ale i v rostlinách, kde ho jakožto provitamin A obsahuje mrkev, žlutá a listová zelenina a další.
2. V případě únavy, nekvalitní kůže, vlasů a nehtů vám možná chybí také pantenol (vitamin B₅), který schází často například ženám užívajícím orální antikoncepci, diabetikům nebo těm, kdo trpí  trávicími problémy. Nedostatek pantenolu může snížit cukr v krvi, vést k dvanácterníkovým vředům a psychickým problémům. Kde ho najdete? V obilninách, otrubách, zelené zelenině, droždí, ořeších, játrech…

Problém:
Chybí vám energie, jste bez elánu?
Řešení:
Možná máte nedostatek vitaminu E. Ten totiž zabraňuje stárnutí buněk, zvyšuje odolnost proti únavě a zajišťuje správnou funkci pohlavních žláz. Působí příznivě na kůži, proto se přidává do pleťových i opalovacích krémů. Snižuje riziko vzniku infarktu, zabraňuje úbytku svalové hmoty, poškození ledvin a jater, krvácivosti, neplodnosti. Obsahuje ho například růžičková kapusta, špenát a další zelená zelenina, ořechy, obiloviny, luštěniny, klíčky, rostlinné oleje.

Problém:
Jste bledí a často nachlazení? Praskají vám drobné cévky, pobolívá vás hlava?
Řešení:
Pak možná postrádáte vitamin C, který posiluje imunitní systém. Působí proti sklerotizaci cév i proti látkám, vyvolávajícím rakovinotvorné procesy. Obsahují ho citrusové plody, kiwi, paprikové lusky, křen, zelená listová zelenina aj. Vitamin C je prý také účinné afrodiziakum.

Problém:
Jste nevyrovnaní, plačtiví, a možná vás trápí i noční křeče nohou?
Řešení:
Můžete mít málo niacinu, případně i kyseliny listové. Niacin (vitamin B₃ nebo také PP) je nutný pro dobrou funkci centrálního i periferního nervového systému a působí příznivě také při bolestech hlavy. Obsahují ho například živočišné produkty (ryby, maso a vnitřnosti, především jehněčí játra), vejce, arašídy, kvasnice. Kyselina listová, potřebná pro tvorbu červených krvinek, chrání i před nežádoucími vedlejšími účinky antibiotik, podporuje zdravý vývoj pleti, vlasů a nehtů. Nedostatek způsobuje sklon k dvanácterníkovým vředům, psychické problémy, její nedostatek u těhotných žen může být příčinou vývojových poruch plodu. Vyskytuje se mimo jiné v obilovinách, otrubách, zelené zelenině, droždí, ořeších, játrech. Potřeba kyseliny listové vzrůstá při užívání některých léků.

Problém:
Máte mastné vlasy?
Řešení:
Možná za to může biotin (dříve vitamin H), který ovlivňuje látkovou přeměnu. Při jeho nedostatku tělo produkuje více mazu a výsledkem jsou mastné vlasy, lupy a mastná pokožka.

Problém:
Jste vynervovaní, špatně spíte, praskají vám koutky úst?
Řešení:
Pravděpodobně vám chybějí vitaminy skupiny B: B₁ (thiamin), B₂ (riboflavin), B₆ (pyridoxin),  B₁₂ (kobalamin) a další. Vitamin B₁ (thiamin) podporuje nervový systém, myšlení, činnost srdce, zmírňuje potíže při nemocech pohybové soustavy. K nejbohatším zdrojům patří pivovarské kvasnice, černé pivo, ořechy, luštěniny, zelenina. Potřeba tohoto vitaminu vzrůstá při stresech, při vyšší konzumaci cukru, kouření, pití alkoholu, užívání hormonálních přípravků, ale i při nadměrném příjmu kofeinu. Vitamin B₂ (riboflavin) podporuje udržování zdravého stavu pokožky, rtů, jazyka, vlasů a nehtů. Nejbohatší zdroje jsou mléko, játra, droždí, zelená zelenina, vajíčka, zrniny, rybí maso. Více vitaminu B₂ je třeba v období těhotenství, kojení a při používaní hormonální antikoncepce. Vitamin B₁₂ (kyanokobalamin) udržuje v dobrém stavu nervový systém, zlepšuje paměť. Často chybí vegetariánům. Nevyskytuje se v rostlinách, najdeme ho v játrech, mase, mléce a vejcích. Zdravé tělo si jej dovede při plnohodnotném stravování vytvořit samo.