Magických 400 kilojoulů

Proč právě 400 kJ? Protože se vám to bude dobře počítat. Metodou pokusů a omylů se zjistilo, že většina žen hubne při denním příjmu 4000 až 6000 kJ. Tolik totiž přibližně činí náš bazální metabolismus. Jinak řečeno, tolik energie spálíme za den, i kdybychom nehnuly prstem (což nehrozí). Každá porce na talířku obnáší přibližně 400 kJ, takže za den můžeme ’vyluxovat‘ 10 až 15 talířků z těch dvaceti, které jsme pro vás předvybrali. (A další varianty vám ještě poradíme na konci.) Přesto je třeba dbát principu předběžné opatrnosti a jednotlivé porce si ze začátku několikrát poctivě odvážit, než je dostanete ’do oka‘: hlad má totiž, jak známo, velké oči a 100 g bývá mnohem menší porce, než si obyčejně představujeme…

Není snad nutné zdůrazňovat, že do sebe nemáte naházet obsah všech de-seti až patnácti talířků najednou, a už vůbec ne večer po celodenním hladovění. Jídlo si rozdělte pěkně na celý den. K snídani byste měla přijmout přibližně 1200 kJ, k svačině 400 kJ, k obědu 1200 kJ, k svačině 400 kJ, k časnější večeři 1200 kJ. 400 kJ vám pak zbyde na druhou večeři a 400 kJ ještě na případné hříchy během dne. Dohromady je to 5200 kJ, což je doporučené množství pro rozumnou dietu, při které nebudete strádat. Navíc jsme vybrali především potraviny s nízkým glykemickým indexem, což znamená, že nejsou ’hladové‘, tedy že byste po nich neměla dostat příliš brzy hlad.

Další varianty, které vyjdou na 400 kJ:
65 g vařených těstovin, 45 g vařené rýže, 40 g knedlíků (dva úplně malé plátky), 530 g hlávkového salátu, 50 g Blaťáckého zlata, 100 g krabích tyčinek (doporučujeme!), 55 g zavináče, 1 tenčí krajíc chleba, zmrzlina Calippo (1 kus), přibližně jeden střední banán, 180 ml stoprocentního džusu.

A jak dlouho vám bude trvat, než 400 kJ spálíte? Pokud zvolíte házení lopatou, kopání, intenzivní aerobik, skákání přes švihadlo nebo sex, postačí vám čtvrthodina. Zato při vytírání podlahy, práci na zahradě a lehkém aerobiku vám to zabere 35 minut.(Inspirace: společnost STOB. Další pomůcky na hubnutí na www. stob.cz)