Mamografie: Co byste ještě měla vědět?

Rakovina prsu je v Česku každý rok diagnostikována u 6 000 žen, což je přibližně 120 pacientek na 100 000 žen. Třetina nemocných žen pak bohužel boj s rakovinou prohraje. K většině úmrtí by však vůbec nemuselo dojít, kdyby tyto ženy přišly k lékaři včas, a podstoupily vyšetření na mamografu. Jde o speciální rentgenové přístroje, které pracují na principu měkkého rentgenového záření. Mamografie zvládne zobrazit i drobné, počínající nádory v řádech milimetrů, stejně jako jiné změny, ke kterým může v tkáni dojít (např. uzliny, usazeniny vápníku atd.). Včasná diagnóza rakoviny je pro úspěšnou léčbu klíčová. 

Kdo by měl jít na mamografii?

Mamologické nebo screeningové centrum byste měla navštívit hned, když se v prsech objeví cokoli nenormálního. Druhým důvodem je screeningové (preventivní) vyšetření. Každá žena po 50. roce věku by pak měla na mamografické vyšetření chodit pravidelně, aniž by si všimla nějakých typických symptomů rakoviny. 

Jak probíhá vyšetření?

Mamografie se provádí ambulantně. V kabince si svléknete podprsenku a laborantka vám vysvětlí, jak se k přístroji postavíte, aby snímkování bylo co nejkvalitnější. Každý prs se rentgenovými paprsky prosvítí dvakrát v odlišné poloze. Laborantka každý prs položí na podložku mamografu do ideální pozice a přimáčkne jej průhledným umělohmotným držákem, aby byl prs při snímkování v neměnné poloze. Tento moment vyšetření může být nepříjemný, mírně bolestivý. Ale je třeba to vydržet, jinak snímek nebude kvalitní. Při prosvícení prsu, které provede laborantka spuštěním tlačítka, dojde totiž k přenosu obrázku vnitřních částí prsu na rentgenový snímek, který je pak lékaři vyhodnocován.

Je mamografie riziková?

Ačkoli je mamografický screening jednoznačně přínosný, přesto se na jeho adresu občas snáší kritika: Že prý jako při každém jiném rentgenovém snímku je tělo vystavené nezdravému záření, magnetickým vlnám, které mohou v krajním případě vyvolat vznik rakovinného bujení. Tato obava je ale naprosto zbytečná. „Při mamografii se využívá měkké záření, které je v běžném životě součástí všeho okolo nás. Záření přichází z kosmu, vychází ze země, září počítače, prakticky všechny elektronické výrobky,“ vysvětluje MUDr. Skovajsová. Při vyšetření mamografem dostane žena dávku záření jako v běžném životě za 4,5 dne. Další mýtus říká, že stlačení prsů na mamografu může způsobit rakovinu. I to ale lékaři popírají. „Vezměme si, co všechno prsní žláza za život vydrží – kolik nechtěných úderů rukou, o dveře, při sportech nebo během partnerského života. Zvládne těhotenství a kojení,“ uklidňuje ženy MUDr. Skovajsová. „Prsní žláza rozhodně není tak jemná, aby mohlo krátkodobé třívteřinové větší zmáčknutí vyvolat nějakou chorobu,“ dodává.