Pravda o vodě, díl 2.

Voda ● Pokud budu pít víc vody, zbavím se celulitidy: Pouze voda nepomůže. Celulitida, jak vysvětluje doktorka Moskalyková-Prokopová, je způsobena zmnožením tukových buněk, které se prodírají jako hrbolky mezi vlákny v kůži. Pitný režim na ni má pozitivní vliv, ale nelze jej přeceňovat, pokud se v boji s ní nedodržují další kroky, jakými jsou vhodná strava, dostatečný pohyb a předcházení přibírání na váze.

● Když piji více vody, vypadají mé vlasy lépe: „Příjem vody nemá na vzhled samotných vlasů žádný vliv, vláha se k nim dostává pouze ,zvenku‘, pomocí pečujících přípravků určených k hydrataci vlasů. Takže ať vypijete sebevíc vody, krásu kadeří tím nepodpoříte,“ říká kadeřnice Gabriela Jílková z Bomton Academy.

● Jestliže budu pít více vody, mohu zhubnout: „Tělesná hmotnost je výsledkem dlouhodobého vztahu mezi příjmem a výdejem energie,“ vysvětluje Libuše Boháčková. Nadměrným příjmem tekutin tak ještě nikdo nezhubnul, tělesná hmotnost a pěkná postava se dají udržet pouze dostatečným množstvím svalové hmoty. Přesto vodu nezatracujte. Jak dodává Ivan Mach, poradce pro výživu: „Kvalitní pitný režim sice hladký průběh hubnutí nezaručí, ale je jeho podmínkou. Dostatek vody zajišťuje bezchybný chod metabolismu, který spaluje tuky, a tím formuje tělo.“

● Pití vody mi zlepší trávení: Ano, pro snadné trávení a vylučování je důležité, aby jídlo obsahovalo co největší podíl vody. Trávení suché a na vodu chudé stravy je pro organismus obtížné, protože pro něj musí využít vlastní zdroje vody.

● Více vody mě očistí: „Podmínkou vyplavování jedů (toxinů) z těla je dostatečné množství rozpouštědla, s nímž se tyto látky odplaví z těla ven,“ vysvětluje Ivan Mach. Na druhé straně játrům a ledvinám, které tělo čistí, stačí, aby měly vody dostatek. Detox postavený na pití litrů a litrů vody je tedy nesmysl.

● Jestliže jsem dobře hydratovaná, lépe se soustředím: „Aby tělo mohlo fungovat co nejlépe po fyzické i psychické stránce, potřebuje jistý objem tekutin,“ potvrzuje Anna Denny, odbornice na výživu z British Nutrition Foundation, ale dodává: „Do toho však můžeme započítat i tekutiny, jakými jsou čaj, ovocné džusy a limonády.“

● Čistá voda je lepší než jiné nápoje: Pití vody se doporučuje hlavně proto, že pomáhá pokrýt potřebnou denní dávku tekutin, aniž by tělu dodávalo nadbytečné kalorie.

● Místo vody z kohoutku je lepší pít minerální vodu, protože je zdravější: Vodovodní voda je v kvalitě zcela srovnatelná s balenými vodami. „Může být znečištěna jen vinou zastaralého nebo špatně udržovaného potrubí, ve většině našich domácností, napojených na veřejné vodovody, je však voda ve zcela přijatelné kvalitě a srovnatelná s kvalitou vod balených,“ tvrdí Ivan Mach.

● Lidé, kteří pijí více vody, vypadají zdravěji než ti, co pijí málo: Často tomu tak je, ale spíš proto, že lidé, kteří dostatečně pijí, dodržují i jiné zásady zdravého životního stylu. Nekouří, sportují, snaží se dostatečně spát. Samotná voda ale nestačí

Proč dva litry denně?
Je velice těžké zjistit, odkud se tu vzal údaj ‚dva litry vody denně‘. Podle jedné teorie se tento názor datuje do doby amerického průzkumu prováděného v padesátých letech minulého století. Z něj vyplynulo, že lidské tělo potřebuje ke správnému fungování jeden mililitr tekutiny na zpracování jedné kalorie energie získané z jídla. Když vezmeme v potaz skutečnost, že denní příjem kalorií byl v té době průměrně na 2000 kaloriích, znamenalo to, že dva litry vody byly oním správným množstvím. Američané to brzy vyjádřili v podobě obratu ‚osm násobeno osmi‘, což znamenalo osm sklenic vody, přibližně o 250 ml. Tato část z dávného výzkumu přežila do dnešních dní – zapomnělo se ovšem na důležitou skutečnost, že velké procento z naší potřeby tekutin může být obsaženo v jídle, které konzumujeme.