Proč stále nehubnete?

Poradíme vám, kde je problém.

1. Nesprávná velikost porcí jídla
Většina z nás moc dobře ví, jaké jídlo je zdravé a čemu bychom se (pokud nechceme přibrat) měli raději vyhnout. Problém ale často bývá ve velikosti porcí. I když totiž jíte salát s tuňákem nebo caprese s nízkotučnou buvolí mozzarellou, neznamená to, že toho můžete spořádat kila. Čím větší množství, tím více kalorií. Chcete-li mít velikost porce pod kontrolou a nechce se vám nic vážit, pořiďte si menší talíře, na kterých bude jídlo vypadat opticky větší než na těch velikánských, kde se i docela velká porce zdá malá. Obecně platí pravidlo, že polovinu jídla by měla tvořit zelenina nebo zeleninový salát bez dresingu, další čtvrtinu těstoviny, rýže nebo brambory a poslední čtvrtinu jakákoli potravina, která je zdrojem bílkoviny (například kuřecí či krůtí maso, jeho porce by ale neměla být větší než balíček karet).

3. Považujete kávu za svého dietního spojence
Tvrzení, že pití kávy vám může pomoci při hubnutí, je jedním z největších mýtů. Káva je stimulant, což znamená, že tělo po ní začne produkovat hormon kortizon, díky němuž se váš organismus zaplaví cukrem. Pokud ho váš organismus nevyužije, tento uvolněný cukr se okamžitě ukládá ve formě tuků. Navíc i samotný kofein automaticky uvolňuje do krve množství Proxy-Connection: keep-alive Cache-Control: max-age=0 krProxy-Connection: keep-alive Cache-Control: max-age=0 , jejichž část se zcela určitě uloží jako tuky.

4. Jste ve stresu
Stejně jako po šálku kávy i ve stresu vaše tělo vytváří hormon kortizon. Ten uvolní energii z vašich tukových zásob, což znamená, že se do krve najednou uvolní příval cukru. Problém je, že ten je uvolněn příliš rychle ve velkém množství. Takže pokud tuto energii záhy nevyužijete třeba při běhu nebo jiné činnosti, nadbytek cukru se v těle uloží opět do tukových zásob.

5. Používáte umělá sladidla
Místo toho, abyste jen omezila cukr, přešla jste na umělá sladidla s dobrým pocitem, kolik jste toho pro svou postavu i zdraví udělala? Opatrně! Nezapomeňte na to, že sladidla nejsou bez energie, jen jí mají méně, což si ale málokdo uvědomuje. Ideální by bylo vzdát se cukru úplně, jestliže však si svou stravu bez sladkého nedokážete představit, zkuste sladit třtinovým cukrem nebo přidáním ovoce. Pokud se rozhodnete pro používání umělých sladidel, vybírejte si ta nejnovější, takzvaná alkoholová sladidla, jako je sorbitol, mannitol, xylitol (často přidávaný do žvýkaček), maltitol či isomalt. Ta jsou podle lékařů tak bezpečná, že se u nich na rozdíl třeba od aspartamu nebo sacharinu neuvádí maximální množství, které může člověk denně sníst. Mají i tu výhodu, že nezpůsobují zubní kaz. Jestliže vám vadí jejich chuť, vyzkoušejte sypké sladidlo Cukren, jež je od cukru nerozeznatelné a hodí se i na pečení, vaření nebo zavařování.

8. Jíte málo bílkovin
Bílkoviny (proteiny) by měly být součástí každého vašeho jídla, protože jsou důležité pro výživu a růst svalů, kůže, kostí a také při hubnutí. Kde je najdete? V luštěninách, sójových výrobcích, kuřecím či králičím mase, rybách, šunce, zvěřině nebo vejcích. Bílkoviny také ovlivňují rychlost, s jakou tělo zpracovává cukry neboli uhlohydráty. Například když svačíte rýžové placky, vaše tělo je rychle zpracuje, a tak vás rychle zasytí. Stejně rychle ale zase přijde hlad. Pokud si k nim dáte kešu oříšky nebo pomazánku z hummusu, proteiny zpomalí rychlost, s jakou tělo uhlohydráty spotřebuje.

9. Vaše strava obsahuje skryté cukry
Čaj si nesladíte, čokoládu nejíte, ale ani tak pořád váha neklesá? Možná je to skrytými cukry, které do sebe dostáváte, aniž byste si to uvědomila. Pečené fazole, rajčatová omáčka, ale i ovocné džusy mohou obsahovat překvapivě vysoké množství cukru. Proto věnujte pozornost nutričním hodnotám uvedeným na obalech.

10. Nemáte správný poměr mezi dietou a cvičením
Rozhodla jste se hubnout jen dietou? Dejte si pozor, protože při rychlé ztrátě váhy vám mizí nejen tuky, ale také určité množství svalové hmoty. Ovšem čím více svalů máte, tím rychleji spalujete kalorie i ve chvíli klidu. Proto pokud je kvůli dietě ztratíte, sníží se vaše schopnost ubývat na váze (a také začnete mnohem rychleji přibírat ve chvíli, kdy začnete víc jíst). Proto je vždy dobré hubnout kombinovaně – pomocí zdravého jídla a častého pohybu.