Pryč s popraskanými žilkami

Ve většině případů za ně může genetika. Vznikají tak, že dochází k poničení žilní stěny. V horších případech mohou být popraskané žilky doprovázené svěděním a mravenčením.

V lehčích případech pomůže změna životního stylu. Především je potřeba shodit přebytečná kila, která zbytečně zatěžují vaše nohy. Upravte svůj jídelníček a zařaďte do něj potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

Jednou z příčin vašeho problému může být i hormonální antikoncepce nebo kouření.

Alfou a omegou je pro vaše nohy sport. Ideální je jízda na kole. Velmi účinné cvičení představuje i tzv. jízda na kole vleže na zádech. Cvičte alespoň deset minut každý den, a brzy uvidíte výsledky.

Nohám uleví i tzv. svíčka — jogínská pozice, při níž vleže na zádech podepřete nohy i pánev rukama a držíte je ve svislé poloze. Zkuste vydržet alespoň pár minut. Jiným cvikem z jógy je chůze po špičkách a patách. Ve vzpažení choďte střídavě po špičkách a pak po patách.Účinně protahujete a posilujete lýtka a podporujete prokrvování nohou.

Pokud máte sedavé zaměstnání, udělejte si několikrát za den jednoduché cvičení, při němž stojíte střídavě na špičkách a na patách.

Velmi důležité je dodržování pitného režimu. Pokud nesportujete, vypijte denně minimálně 1,5 litru vody.

Účinné je i střídavé sprchování nohou teplou a studenou vodou.

Úlevu vašim nohám přinesou speciální stahovací punčocháče nebo různé masti. Jejich nabídka je široká, vyzkoušet můžete např. tradiční koňskou mast s obsahem kaštanu.

Pokud popraskané žilky neustoupí a jejich stav se bude zhoršovat, řešením je návštěva odborníka. Lékař pomocí laseru nebo sklerotisace žilky odstraní.