Devět měsíců krásy, díl 3.

Těhotnábřicho, boky a stehna
Pokožce těla začněte věnovat intenzivní péči již před samotným otěhotněním. K tomu se skvěle hodí výživná tělová mléka nebo krémy určené na suchou pleť, které zlepší její pružnost. V těhotenství dochází k velmi rychlému napínání kůže zejména v oblasti bříška, ale některé ženy zjišťují, že se jim zaoblí také boky a stehna. Proto je třeba opravdu pravidelně a cíleně o všechny tyto partie pečovat. Velmi příjemné je například mandlové hydratační tělové mléko Sanoflore (400 Kč) nebo hydratační tělové mléko pro suchou pokožku Hydrance Lait Corporel, Avène (495 Kč).

Prasklinky podkoží zvané strie se bohužel dříve či později objeví na pokožce velkého procenta těhotných žen. „Její pružnost, obsah kolagenu a elastinu jsou do jisté míry dány geneticky,“ vysvětluje soukromá porodní asistentka Magdalena Mikulandová, podle níž je však možné vše příznivě ovlivnit používáním vhodných přípravků, ale také skladbou stravy.

Pro předcházení vzniku strií byste měla dvakrát denně krouživými pohyby pokožku v nejnamáhanějších partiích jemně masírovat vhodným přípravkem. Skvěle se osvědčilo například čisté bambucké máslo od L’Occitane (150 ml, 825 Kč), krém na strie Biovergetures od značky Biotherm (990 Kč) nebo těhotenský pěsticí olej firmy Weleda (329 Kč). Dobrá zpráva je, že velmi záhy po porodu, kdy se pokožka opět uvolní a vrací se do své původní podoby, začnou blednout i původně profialovělé strie. K tomu vám pomohou také přípravky určené k jejich minimalizaci, například gel Concentré Vergetures od značky Elancyl (349 Kč). Některé pajizévky však mohou být většího rozsahu. Zde je lepší počkat do jejich úplného vyblednutí a konzultovat problém s dermatologem, který doporučí další postup.

nohy
Díky rostoucí váze a s ní spojenými změnami v krevním oběhu můžete zejména v poslední fázi těhotenství pociťovat nepříjemné otoky nohou. Můžete jim částečně předejít několika způsoby. Během dne si dopřávejte přestávky, při nichž umístíte nohy tak, aby spočívaly v úrovni nad srdcem. Oteklé oblasti také jemně masírujte a vyhněte se pozicím, které zhoršují krevní oběh (třeba křížení nohou), nošení úzké obuvi nebo těsných ponožek.

Častým problémem bývají také křečové žíly. „Je pravda, že jejich vznik je podmíněn částečně geneticky, ale dá se ovlivnit vhodnou prevencí,“ dodává Magdalena Mikulandová. „Důležitý je vhodný pohybový režim. Na kurzech cvičení pro těhotné se učí speciální cviky proti jejich tvorbě. Pokud dlouho sedíte či stojíte, projděte se a nohy protáhněte. Večer nohy osprchujte střídavě studenou a teplou vodou od chodidel směrem vzhůru, končete studenou vodou. Nenoste vysoké podpatky, ale ani příliš nízké podrážky. Důležité je v tomto případě udržet celkový váhový přírůstek pokud možno co nejnižší.“

V případě, že se křečové žíly objeví, noste stahující zdravotnické punčochy. Pomůže vám i přírodní podpůrná léčba. V lékárně seženete osvěžující tonika a masti s výtažky z bylin (arniky, vilínu, ze semen jírovce maďalu, z květů měsíčku lékařského, dále citronové a levandulové oleje, případně antibakteriální tea tree olejíček). Mast jemně vtírejte do pokožky na nohách vždycky směrem k srdci. V případě zhoršujících se problémů někdy lékař předepisuje lék Detralex. Křečové žíly a otoky nohou zpravidla po porodu zcela zmizí, nebo přinejmenším alespoň ustoupí. Závažnější obtíže řešitelné pouze chirurgickým zákrokem však většinou musí počkat až do doby po ukončení kojení.