Chcete se přestat holit? Toto se stane s vaší pokožkou

Silnější a tmavší ochlupení

Jednou z největších obav, proč se ženy bojí přestat s holením, je ta, že jim chloupky porostou rychleji a budou silnější a tmavší. Je to ale mýtus. Holení nebo neholení nemá na sílu nebo barvu chloupků ani na rychlost jejich růstu žádný vliv. Chloupky vypadají silnější pouze opticky. Jednak nejste zvyklá je vídat dlouhé, a pak je to také tím, že žiletka odřízla jejich přirozeně ztenčený konec a ony tak působí tlustě a silně.

Bez pupínků a podráždění

Pokud vás po depilaci trápí pupínky, zarůstání chloupků a začervenání pokožky, uleví se vám. Při holení na pokožce vznikají mikroskopické trhlinky, a tím se zvyšuje jak riziko jejího podráždění, tak zanícení. Zvláště pokud máte silnější a kudrnatější chloupky, jste k výskytu zanícených pupínků po holení náchylnější. Jedním z nejlepších způsobů, jak jejich vzniku předcházet, je vyhnout se hladkému oholení. Dokud se tedy znovu nezačnete holit, vaše pokožka bude odpočívat.

Dermaplaning: Holení obličeje není jen pro muže. Jaké jsou benefity?

elle.cz

Chybějící exfoliace

Pokaždé, když se holíte, žiletka vás zbavuje nejen chloupků, ale i odumřelých buněk z povrchu pokožky. Ve chvíli, kdy se přestanete holit, se tím také přestanete zbavovat odumřelé kůže. Alespoň jednou týdně proto použijte tělový peeling, aby vaše pokožka zůstala stále jemná a připravená pojmout hydrataci a výživu dodávanou v tělových krémech a olejích.

Změna tělové péče

Když jste oholená, tělové mléko nebo krém jsou v přímém kontaktu s pokožkou. V případě, že týdny nesáhnete na žiletku, vytvoří chloupky mezi vaší pokožkou a používanou tělovou péčí bariéru. Není neproniknutelná, ale uvidíte sama, že používat hutné tělové krémy nebo másla kvůli tomu nebude příjemné. Budou se vstřebávat mnohem déle a chloupky se jimi slepí. Proto pokud se nebudete holit, doporučíme vám pečovat o pokožku lehčími, snadno vstřebatelnými tělovými přípravky, jako jsou gel-krémová tělová mléka nebo emulze.

Kosmetika z lékárny: produkty, na které přísahají i make-up artisté

elle.cz

Silnější pocení?

To, jestli v podpaží máte chloupky nebo hladkou kůži, nemá žádný vliv na váš tělesný zápach. Potní žlázy produkují pot bez ohledu na to, zda tam chloupky jsou nebo ne. Naopak, tím, že pokožka není na sebe zcela nalepená a vzduch mezi chloupky lépe proudí, je termoregulace o něco lepší. Pot není cítit, dokud nepřijde do kontaktu s bakteriemi, které se přirozeně vyskytují na kůži a rozkládají bílkoviny v potu. Pokud udržujete podpaží čisté, ať už častým mytím nebo používáním antiperspirantu, nemusíte se zápachu bát.

Spoustě žen ale není příjemné do zarostlého podpaží antiperspirant aplikovat, protože na chloupcích ulpívá a slepuje je. Právě absence nebo špatná aplikace antiperspirantu způsobuje, že jste cítit potem víc, než když jste se hladce holila. Řešením je používání antiperspirantu ve spreji, který chloupkům navzdory k pokožce v podpaží pronikne, nebo jednou za čas aplikovat do podpaží botox, který pocení zabrání úplně.

Mýty a pravdy o antiperspirantech

elle.cz

Zdroj: allure.com, ELLE.com