Minerální, nebo chemický? Jak si vybrat ochranu před slunečním zářením

Zdravé opalování je věda. Existují dva hlavní typy slunečních krémů: minerální a chemické. Obě tyto kategorie poskytují ochranu před slunečním zářením, ale jejich způsob fungování je zcela odlišný. Zatímco donedávna jsme používali zejména chemickou sluneční ochranu, v poslední době si nejen do salonů, ale i na pulty lékáren cestu probojovávají SPF minerální a přírodní. 

Minerální SPF

Základním stavebním kamenem každého minerálního SPF je buď zinek, nebo méně častěji titanium. Na jakém principu minerální SPF funguje? Minerální SPF narozdíl od toho chemického na vaší pokožce vytváří fyzickou bariéru proti UV paprskům. Právě díky tomu jsou všechny minerální opalovací krémy také širokospektrální – to znamená, že nás chrání nejen před UVA zářením, ale i UVB zářením.Při výběru opalovacího krému – ať už minerálního, nebo chemického – vždy vybírejte právě krémy, které jsou širokospektrální.

Výhody
  • Je obecně velmi vhodné pro citlivější a aknózní pleť, zinek má navíc na naši pleť zklidňující účinky.
  • Textura je velmi hutná a je tak ideální i pro sušší pleť.
  • Je schopno pohltit kožní maz a naše pleť je ve výsledku více matná.
  • Minerální SPF je velmi šetrné k oceánům.
Mohlo by se vám líbit

Jak se rovnoměrně opálit? Pomůže SPF, ale i hydratace a exfoliace

Každý z nás touží po krásném rovnoměrném opálení, ale jak toho docílit? Na opalování je vhodné se připravit předem, a to až po dobu jednoho měsíce před horkým létem či plánovanou dovolenou. Díky několika produktům a jednoduchým krokům pak můžete dosáhnout právě vytouženého a zdravého opálení.
elle.cz

Chemické SPF

Chemické SPF filtry pohlcují a přeměňují UV záření na pokožce v teplo. Nejčastějšími aktivními složkami v chemických SPF jsou oxybenzone a avobenzone, používá se ovšem mnoho dalších. Chemické SPF byste měli použít hned v prvním kroku vaší skincare rutiny po čištění a to proto, aby se produkt lépe penetroval do vaší pokožky. Obecně se doporučuje aplikovat jej 30 minut před vystavením vaší pleti slunci. Při výběru chemického opalovacího faktoru si vždy dejte pozor, aby byla ochrana širokospektrální.

Výhody

  • Pomáhá předcházet vzniku pigmentových skvrn.
  • I díky své lehké textuře se velmi rychle pokožky vstřebává.
  • Nezanechává bílý film.
  • Funguje velmi dobře pod make-upem.

Ač jsou chemické SPF vysoce účinné, diskutuje se v posledních letech také o odvrácené straně mince – jejich negativních aspektech. Spekuluje se o tom, že mohou být škodlivé pro lidské zdraví a zároveň narušovat život mořské flóry a fauny. National Geographic uvádí, že se do vod se dostává až 14 000 tun opalovacích krémů a korálové útesy kvůli tomu umírají. Vzhledem k přibývajícím důkazům proti chemickým slunečním filtrům se stát Havaj v roce 2018 rozhodl do roku 2021 zakázat prodej opalovacích přípravků obsahujících chemické filtry oxybenzon a oktinoxát. V roce 2019 byl stejný zákaz schválen v senátu státu Florida.

Mohlo by se vám líbit

Jak se dostalo opálení do módy?

Spolu s tvídovými kostýmky a malými černými je i trend opálené pokožky přičítán revolucionářce módy Coco Chanel. Ta prý byla vyfotografována v plavkách s bronzovou pokožkou na Francouzské Riviéře, když opouštěla jachtu a voilà! Ovšem může být opravdu pouze jedna žena zodpovědná za biliony lidí, kteří dnes utrácejí za drahé dovolené, dopňky stravy, (samo)oplaovací krémy a hodiny strávené v soláriích?
elle.cz

A jaká sluneční ochrana je vhodná právě pro vás?

Záleží na tom, jaká je vaše pleť. „Lidem s citlivou nebo aknózní pletí bych vždy doporučila přírodní minerální opalovací krém bez silikonů a vůní s minimálním ochranným faktorem SPF 30. Za prvé, minerály nedráždí citlivou pokožku a zejména oxid zinečnatý má zklidňující účinky. Za druhé, minerální opalovací krémy nepřeměňují UV záření na teplo jako chemické filtry. Minerální opalovací krémy jsou proto ideální pro lidi s citlivou pokožkou a lidi s růžovkou nebo melasmou, protože rozptylování tepla chemickými opalovacími krémy může zhoršit růžovku a melasmu a zapálit citlivou pokožku. Za třetí, minerály jsou nekomedogenní, a pokud opalovací krém neobsahuje ani silikony, neucpává póry. A konečně, pokud máte mastnou pleť, opalovací krémy na bázi oxidu zinečnatého pomohou absorbovat část mastnoty a zanechají matnější konečný výsledek,“ doporučuje zakladatelka značky Nuori Jasmi Bonnén. Má za sebou několik let expertizy v oblasti vývoje minerálních SPF filtrů ve svých produktech. Náš tip zní: testujte, jaký typ krému nejvíce vyhovuje vám, protože nejlepší opalovací krém je ten, který opravdu rádi nosíme a nezapomene si jej každé ráno a v letních měsících i opakovaně v průběhu dne nanést!

Mohlo by se vám líbit

Jaké toxiny mohou obsahovat opalovací krémy?

Standardní výbava, snad i součást zdravé péče o naše tělo… Ale co vlastně do sebe vstřebáváme? Opalovací krémy jsou tak kontroverzní, jak nepostradatelné. Víte o některých skutečně nebezpečných látkách ve složení vašeho krému? Na tohle si dejte pozor!
elle.cz

Zdroj: madeformoms.cz, Byrdie, Healthline