Pravdy a mýty o opalování

Chceme získat co nejtmavší odstín kůže a na co nejdelší dobu. Sluneční kapitál, tedy schopnost buněk tvořit melanin, který zajišťuje zhnědnutí kůže, je nám předem daný. Takže abychom získali správné a krásné opálení, musíme vědět, jak s kůží zacházet.

Pod zlatým kotoučem
Kromě světla k nám sluneční paprsky posílají neviditelné infračervené a ultrafialové záření. Ultrafialové je pro nás dobré v tom, že ovlivňuje metabolismus, a tím zvyšuje imunitu, má pozitivní vliv na psychiku a zlepšuje i fyzický stav, dokáže pomoct při léčbě některých kožních nemocí. Samozřejmě že jen blahodárné není, jeho působením vzniká riziko rakoviny kůže či spálení. Ale tomu se dá zabránit. Negativním účinkům záření uděláte čáru přes rozpočet s pomocí SPF (Sun Protection Factor). Hodnota SPF udává míru ochrany proti paprskům. Abyste věděly, jak dlouho můžete při použití daného přípravku pokožku bez obav vystavit paprskům, vynásobte si vždy hodnotu SPF patnácti. Když je hodnota SPF 6, znamená to, že na slunci je možné strávit devadesát minut (6x 15 min.).

Recept zní:
Při výběru opalovacího přípravku rozhoduje, jak ho snášíte, a kožní fototyp. Těch je šest: první čtyři mají lidé světlé pleti od takřka bílé pihovaté, která se vždycky spálí, až po snědou, snadno tmavnoucí bez spálení. U nás je nejběžnější střed – fototyp 2 a 3.

Dobrá paměť
Protože si kůže zapamatuje i sebemenší připálení, je důležité se k ní chovat ohleduplně. Nejčastěji spálenými partiemi jsou dekolt, prsa a záda. Po drastičtějším opalování se pak na těchto místech mohou objevit trvalé pigmentové skvrny. Pro klid v duši se nechte jednou ročně vyšetřit u kožního lékaře, popřípadě zbavit všech mateřských znamének, která by mohla být v budoucnu nebezpečná.

Pravidla vášně
● Kdy je opalování nejbezpečnější?
Nejméně škodlivé jsou paprsky před devátou ráno nebo po páté odpoledne. Nejintenzivněji působí záření mezi 11. a 15. hodinou. Lidé z jižních krajů proto v téhle době drží siestu.

● Proč se u moře nebo v zimě na horách spálím ­rychleji?
Sníh, voda a písek odrážejí sluneční paprsky, a ty vás proto dostihnou i ve stínu. S každými třemi sty metry výšky stoupne intenzita záření o čtyři procenta.

● Skoro pravidelně si spálím nos a uši. Měla bych se ­těmto partiím více věnovat?
Rozhodně. Poprsí, dekolt, záda, uši, nos, tváře, čelo a nárty patří k nejnáchylnějším místům. Často reagují i rty – vznikají opary a prasklinky. Je důležité chránit i vlasy a hlavně oči.

● Po opalování se mi udělaly po těle pigmentové skvrny. Jdou odstranit?
Jdou, ale nechte to na kožním lékaři. Ošetření speciálními přípravky si žádá zkušenost a přesné dávkování, laik by si jimi mohl pokožku podráždit nebo poškodit.

● Stačí natřít se ráno, když přijdu na pláž, a po obědě?
Nestačí. Musíte se natřít 15–30 minut před opalováním, aby se ochranné filtry stihly aktivovat. Znovu to zopakujte každé dvě hodiny a pak ještě vždycky po koupání či pocení. U moře se sprchujte, zaschlá sůl může způsobit hnědé skvrny. Platí to i pro používání parfémů.

● Nemůžou ochranné faktory kůži uškodit?
Pokud u vás některá složka krému vyvolá alergii, tak můžou. Ale to se dá říct o jakékoli kosmetice.

● Dají se SPF vrstvit?
Je to zbytečné. Když se dvakrát natřete SPF 12, budete stejně pořád natřená jen dvanáctkou.

● Stačí mi v našich podmínkách faktor 5?
Pětka je málo, i u nás už je sluníčko agresivnější. Ale jestli nejste citlivý fototyp, může to být optimální faktor.

● Vždyť se vůbec neopálím, když použiju vysoký faktor.
Bílá určitě nezůstanete, ale získání snědé barvy bude trvat o něco déle. Aspoň se nespálíte.

● Mám se orientovat v nabídce opalovacích přípravků podle něčeho jiného než jen podle čísla SPF?
Podle typu pleti. Mastnější pokožce vyhovují opalovací mléka víc než oleje nebo krémy. Existují krémy s protivráskovými účinky. Opalovací mléko kvůli lehčí konzistenci hůř drží UV filtr. Krémy a masti jsou účinnější než gely, emulze a mléka. Neplatí to ale pro novinku z laboratoří La Roche-Posay – fluid na obličej s extrémně vysokým faktorem 60 nebo 40. Voděvzdorné opalovací prostředky užijete nejvíc při plavání, potápění a surfování (nejdéle na 80 min.), kdy je riziko vysoké, protože až metr pod vodou na kůži dopadá ještě asi 60 % UV paprsků.

● Můžu si zbytek opalovacího krému nechat na příště?
Radši ne. Horko může sluneční filtr znehodnotit.

Hojí sluníčko rány? Neudělá mi naopak větší jizvy?
Tak všemocné slunce není, rány zhojit nedokáže.

● Jak si mám opálení od moře co nejdéle udržet?
Jezte pilulky beta-karotenu, před i po dovolené. Pomohou pokožce odolat slunečnímu záření. Nespálíte se; rychleji se bude tvořit přirozený pigment a působit vitamin D. Když budete jíst beta-karoten pravidelně, mírně ztmavnete i bez opalování.

Bez slunce
Samoopalování sice znamená, že neriskujete zdravotní komplikace, ale chybí mu pozitivní působení sluníčka: nedodává endorfiny ani vitamin D. Ztmavnutí jeho ­prostřednictvím je ale hezké a rychlé.

Krok za krokem
1. Nejdřív peelingem zbavte pokožku odumřelých buněk. Předejdete nerovnoměrnému ,opálení‘. Hlavně na kolenou, loktech a vysušených místech, kde by barva chytla příliš intenzivně.

2. Osprchujte se a pečlivě osušte. Vlhká kůže může způsobit nerovnoměrnost barvy.

3. Naneste hydratační přípravek a nechte ho zcela vstřebat.

4. Samoopalovací krém nanášejte v několika tenčích vrstvách. Pořádně ho rozetřete a vyhněte se patám. Je dobré začít u nohou (natřít každou zvlášť odshora dolů) a pokračovat horní polovinou těla (břicho, hrudník, záda, paže).

5. Hlavně na obličej použijte pod ,samoopalovák‘ běžný denní krém (nechte vstřebat) kvůli hydrataci a pohodlnému roztírání. Hranici mezi obličejem a vlasy raději otřete ubrouskem. Vlasy a chloupky jeho působením světlají. Pokožku víček a rtů vynechte úplně a obočí překartáčujte, aby se odstranily zbytky krému.

6. Umyjte si pořádně ruce a hlavně nehty, snadno by mohly zežloutnout.

Žádný zádrhel
■ Můžu samoopalovací přípravek používat v jakoukoli denní hodinu?
Ideální je to hodinu nebo dvě před spaním. Asi 3–8 hodin byste se neměla sprchovat, abyste krém nesmazala. Barva nebude ve výsledku jednotná, ani když se zpotíte, i parfém je lepší použít nejdříve hodinu po natření.

■ Je mezi přípravky jiný rozdíl, než že jsou buď na tělo, nebo na obličej?
V konzistenci. Krémy jsou skvělé na suchou, emulze na normální a gely na mastnou pleť. Některé ,samoopalováky‘ jsou chytře jemně tónované, takže přesně vidíte, kde jste se už natřela. Vyrábějí se aspoň ve dvou odstínech – světlejší a tmavší. Každá pleť získává jinou barvu, proto si v obchodě krém otestujte na skrytém místě.

■ Zamaskují samoopalovací přípravky jizvy nebo třeba pupínky?
Bronzery zanícená místa ještě ztmaví, zatímco jizvy nebo strie zůstanou ve srovnání s okolím po natření světlejší.

■ Za jak dlouho budu ,opálená‘?
S některými za hodinu, většině krémů to trvá tři až čtyři hodiny.

■ Jak dlouho mi barva vydrží?
Asi čtyři dny až týden. Rovnoměrnou barvu na delší dobu si pojistíte tak, že budete po koupeli tělo i obličej opečovávat hydratačními krémy a mléky a při sprchování provádět jemný peeling.

■ Můžu kůži natřenou ,samoopalovákem‘ vystavit bez obav sluníčku?
Ne. Vždycky musíte ještě použít přípravek s ochranným faktorem. Hodnota SPF v samoopalovacích krémech je maximálně 3, což je strašně málo.

■ Dá se nějak odstranit samoopalovací krém z rukou, když si je po natření zapomenu umýt?
Pokud nejste spokojena s preventivním opatřením, a sice s dlaněmi natřenými ještě před aplikací dětským olejem, zkuste místo ošetřit peelingem nebo drsnou žínkou. Pak naneste trochu čerstvě vymačkané citronové šťávy, nechte působit 2–3 minuty, opláchněte vodou a pokožku usušte. Zabírá i peroxid vodíku nebo průběžné mytí rukou kartáčkem. Ale pozor, ať vám někde na kůži neulpějí kapky vody, ty by se totiž ,neopálily‘. Dá se to zachránit smícháním tělového mléka s troškou samoopalovacího krému natřeného na postižené místo. Možná bude nejlepší, když k nanášení použijete houbičku na make-up.

■ Proč ,samoopalováky‘ tak páchnou? Dá se tomu zabránit?
Bohužel nedá, DHA má zkrátka takový odér. Jedině zkoušet a hledat takový krém, který vás nebude obtěžovat.

■ Co mám dělat, když i velmi kvalitní samoopalovací krém pouští a špiní oblečení?
Hlavně je to tam, kde se více potím. Zkuste jiný.

Solárium
Opalování v soláriích má na tělo stejný účinek jako pobyt na přímém slunci. Ale když se na sluníčku prostě neopálíte, nepodaří se vám to ani v solárku.

Umělou cestou
Kromě zhnědnutí se zlepší prokrvení pokožky, posílí imunita a tvorba vitaminu D, jehož prostřednictvím se zásobují kosti a orgány vápníkem. Solárium umí zmírnit akné i jiná kožní onemocnění, jako jsou lupénka, ekzémy atd. Kůže se tak trochu připraví na slunce. Při neúměrné zátěži se ale nelze vyhnout komplikacím spojeným s poškozením kůže – jejímu předčasnému zestárnutí, zvýšenému riziku kožního nádoru. V záři reflektorů

● Jak často můžu bezpečně chodit do solária?
Maximálně jednou za dva dny a během dvou až tří týdnů ne víc než desetkrát. Na udržení barvy stačí dvě dávky za týden. Po intenzivní opalovací kúře si dejte pauzu asi 4 týdny.

● Jak se mám úskalím umělého opalování vyhnout?
Odličte se, osprchujte, neměla byste mít ani parfém. Kůži ošetřete ochrannou kosmetikou určenou do solárií (krémy proti normálnímu slunečnímu záření do solária nepatří). Dosáhnete výsledku rychleji a levněji. Hlavně chraňte oči speciálními brýlemi do solária. S běžnými brýlemi byste si mohla oči poškodit.

● Mám si před solárkem udělat peeling?
Radši ne, protože kůže je pak tenčí a vůči záření citlivější.

● Proč se potom nemůžu osprchovat?
Aby se nepřerušil proces pigmentace, dejte si sprchu nejdříve za tři hodiny.

● Jak se mám vyhnout neopáleným místům na lopatkách a zadku?
Neležte bez hnutí. Místa, která se neprokrvují, se neopálí.

● Co se stane, když se v jednom dni budu opalovat na slunci i v soláriu?
Jde o příliš vysokou dávku záření, je to pro kůži velká zátěž. Sluneční paprsky by se se soláriem vůbec kombinovat neměly, takže v létě falešné opalování vynechávejte.

● Opaluje solárko do jiné barvy než slunce?
Všechno záleží na fototypu, ale v případě UVA záření chybí fáze zarudnutí.

● Když budu před létem chodit na solárium, bude moje kůže připravená na slunce, a pak už se nespálím?

Úplně neopálená pokožka intenzivní sluníčko nesnese, takže minimální přípravu solárium zvládne. Kožní buňky se aspoň aktivují. Ani důkladná příprava v soláriu v kombinaci s vhodným opalovacím přípravkem by ve vás ale neměla vyvolat pocit úplného bezpečí.

● Má UV záření vliv na stálost barev tetování?
To závisí na kvalitě tetování a použitých barvách. Problematické mohou být některé zelené a červené inkousty.

● Můžu se v soláriu spálit?
Nemůžete, protože umělému záření chybí intenzivní složka UVB, která způsobuje zarudnutí, a tedy spálení.