Proč používat biokosmetiku?



Chemické složky v kosmetice jsou totiž často spojovány s určitými zdravotními riziky: konzervační látky parabeny mohou způsobovat alergie, parafíny, které se používají jako náhražky kvalitních rostlinných olejů, se mohou usazovat v játrech, ledvinách a lymfatických uzlinách, další syntetické látky jsou zase dávány do souvislosti s vyšším rizikem vzniku rakoviny.
Poradíme vám, jak se v tomto dosud poměrně neprobádaném (bio) poli vlastně vyznat.

Znamená přírodní a bio totéž?

Ne. Přírodní kosmetika obsahuje výhradně přírodní ingredience, nemá ale certifikát bio. Biokosmetika označená certifikátem podléhá přísným kritériím. Prověřují se jednotlivé ingredience, jejich pěstování, jejich sběr, zpracování nebo třeba výroba obalu či zpracování odpadu.

Jak biokosmetiku poznat?

Neexistuje žádný jednotný certifikát, každá země má svůj vlastní. V Německu jde například o značku BDIH. Ta je zárukou toho, že rostlinné suroviny pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo z certifikovaného sběru ve volné přírodě, výrobky ani výchozí suroviny nejsou testovány na zvířatech, ani nepocházejí z mrtvých zvířat, neobsahují parafín, vazelínu ani jiné ropné produkty, a také žádné syntetické konzervační, vonné ani barvicí látky. Tuto ochrannou známku například nese kosmetika Dr.Hauschka, Weleda, Lavera, Laveré, Logona nebo Sante. Více informací naleznete na www.bdih.de. Ve Francii pak jde o certifikát společnosti Ecocert, v Itálii o značku Bio Eco Cosmesi.

Jak je tomu u nás?

V České republice neexistuje žádná právní norma, která by v kosmetice upravovala používání termínů bio a přírodní.
Jedním z největších výrobců bioproduktů u nás je společnost Botanicus (www.botanicus.cz). V biokvalitě seženete i některé esenciální oleje od firmy Salus (www.salus-mh.cz). Zatím se k nám ale převážně dovážejí zahraniční produkty, které se prodávají ve specializovaných prodejnách, jako je Country Life (www.countrylife.cz), Viva Natura (www.vivanatura.estranky.cz), nebo v internetových obchodech na internetu (www.biobeauty.cz, www.prozdravi.cz, www.edenshop.cz).

Proč vlastně používat biokosmetiku?

Vyhnete se ingrediencím, které mohou být z dlouhodobého hlediska toxické, ať už jde o barviva, nebo syntetické parfémy.
Pokožka lépe rozezná aktivní látky, které pak pomáhají tělu mnohem účinněji.

Liší se ta bio nějak od ,běžné‘ kosmetiky?

Při používání biokosmetiky byste si měla kupovat spíše přípravky od jedné značky. Vzájemně se totiž podporují, a působí tak daleko lépe.

Je dobré vědět, že biošampon pění méně a kondicionér méně uvolňuje zacuchání. Nezapomínejte také zavírat kelímky – konzervační látky v nich obsažené jsou méně účinné. Kupujte si esenciální oleje, které jsou v tmavých lahvičkách, nebo je chraňte před světlem. Biovýrobky jsou mastnější nebo naopak tekutější, než jste zvyklá u jiných přípravků. I vůně přípravku se může rok od roku měnit, protože její složení závisí na sklizni.

Větší nevýhodou biokosmetiky je vyšší cena.