Sbohem, razor bumps. Jak se jich jednoduše zbavit?

Podráždění pokožky a pupínky vznikají při chybném holení. Příčinou může být stará žiletka, nepoužívání holicí pěny či gelu, příliš časté holení či nepoužívání tělového peelingu. Jak se správně holit možná již víte, dnes se budeme věnovat právě nechtěným červeným pupínkům.

Méně pupínků a lepší termoregulace: důvod přestat se holit?

elle.cz

Ach ty chloupky!

Červených pupínků je více druhů. Jedním druhem je jakýsi zánět folikulů. Chloupky na lidském těle vyrůstají z vlasového váčku neboli folikulu. Folikul je dále vsazen ve vlasové pochvě. Jak hluboko je folikul uložen se liší od umístění na těle. K zánětu folikulu dochází při mikro poškození kůže, kde se poté vytvoří a nahromadí bakterie. Tyto bakterie právě způsobují zánět. Dalším druhem červených pupínků jsou zarůstající chloupky, které mohou a nemusí být přímo vidět. Zarůstající chloupky (razor bumps) se vytváří tak, že místo toho, aby chlup rostl přímo ven z folikulu, tak narazí na nahromaděnou vrstvu mrtvých keratinocytů (mrtvé keratinocyty jsou ve vrstvě kůže, která je nejblíže povrchu a nazývá se stratum corneum). Tím, že chloupek narazí a nemůže růst dál ven, stočí se zpátky do póru. Zarůstání chloupků se nejčastěji objevuje u lidí s kudrnatými vlasy.

Dermaplaning: Holení obličeje není jen pro muže. Jaké jsou benefity?

elle.cz

Zabraňte vzniku červených pupínků

Když jsme si přiblížili, co jsou a jak vznikají nepříjemné červené pupínky, tak tu máme pro vás i návod, jak se jich zbavit. Pokud se vám ale pupínky objevují velmi pravidelně a ve velkém množství, doporučujeme vyhledat dermatologa pro odbornou konzultaci. Dobrým základem je holení ve sprše či ve vaně, kdy je vaše kůže změkčená. Pokud máte chloupky příliš dlouhé, doporučujeme je před holením zastřihnout.

  1. Jako první je vhodné použít tělový peeling (nebo peeling na obličej), který pomáhá odstranit právě ty mrtvé keratinocyty z povrchu kůže.
  2. Je důležité použít přípravek určený na holení. Tím je myšlena například pěna na holení. My osobně doporučujeme gel na holení, jelikož po něm nezůstává pokožka tak suchá.
  3. Dále, pokud používáte jednorázová holítka, je na místě je použít opravdu jednou. Pokud ale nechcete po každém holení sahat po nové žiletce, tak se o ní musíte po holení dobře postarat. To znamená, že jí nenecháte ve sprše, ale pečlivě umyjete, osušíte a dáte ji na suché místo. Tímto můžete prodloužit životnost žiletky na dvě až tři oholení.
  4. Po oholení místo opatrně osušte. Ne třením!
  5. Teď přichází krok, se kterým jste se nejspíš ještě nesetkali. Na oholené místo naneste 7% kyselinu glykolovou (známou také jako glycolic acid) pomocí kosmetických tamponků. Osobně doporučuji 7% glycolic acid od značky The Ordinary. Kyselinu glykolovou můžete najít i v jiných produktech v menší koncentraci. Funguje jako pleťové tonikum, které napomáhá pigmentaci pleti, funguje jako pH regulátor a při nanesení na pokožku po holení zabraňuje přemnožení bakterií ve folikulu. Jelikož 7% kyselina glykolová je opravdu silná, tak ji nedoporučujeme nanášet na obličej, ale pouze na tělo.
  6. Následně je důležité na kůži nanést hydratační krém, abyste zamezili podráždění či lehkému popálení. Nebojte, k popálení dochází opravdu málo často, je ale potřeba ho zmínit. Předejít mu můžete právě hydratací oholené části kůže.
  7. Nakonec je opravdu důležité nanášet vysoký spf faktor při vystavení takto ošetřené kůže sluníčku. Kyselina glykolová dělá pokožku citlivější vůči slunečnímu záření. Proto i když člověk používá přípravek s touto kyselinou v menší koncentraci na pleť, tak si musí dát pozor na častou a dostačující aplikaci spf.

Kosmetika z lékárny: produkty, na které přísahají i make-up artisté

elle.cz

Zdroj: Healthline, Byrdie