Síň slávy





Sypký pudr, T. LeClerc

Pudry T. LeClerc se úspěšně prodávají již od konce 19. století. Zásluhu na tom má lékárník Théophile LeClerc, který jako první vymyslel barevný pudr (do té doby byly jen bílé). Jeho výrobek, pro nějž Théophile navrhl i dodnes používanou hliníkovou krabičku, byl výjimečný také svým složením: směs sypkého rýžového pudru obohatil zinkem, a tak získal hydratační a zmatňující vlastnosti. Značka T. LeClerc stále nabízí bezkonkurenčně nejbohatší nabídku odstínů, jichž je dokonce dvaadvacet. Díky tomuto spektru i kvalitě je velice oblíbená mezi vizážisty a celebritami z celého světa. Stojí 1200 Kč.

Krém Nivea, Nivea

Krém v modré dózičce je už po desetiletí stálicí koupelen po celém světě. V Německu v roce 1911 způsobil absolutní revoluci – poprvé se totiž podařilo spojit olej a vodu tak, aby vznikl stabilní krém. Ženy byly z novinky, která dostala jméno Nivea (název je odvozen z latiny a znamená sněhově bílý), okamžitě nadšeny, používali ji ale i muži pro zklidnění pleti po holení. Časem se z krému stal univerzální kosmetický produkt pro celou rodinu, který spolehlivě vyživí obličej, ruce, tělo i rty. Stojí 45 Kč.

Parfém No 5, Chanel

Traduje se, že legendární parfém získal své jméno poté, co byl Gabrielle ‚Coco‘ Chanel roku 1921 představen jako pátý vzorek. Jeho vznik ale nebyl tak jednoduchý. Coco opírala většinu svých zásadních rozhodnutí o numerologii a pětka byla jejím šťastným číslem, proto tedy prý No 5. Ať už však šlo o pozitivní působení numerologie či ne, z vůně se stala stálice mezi klasickými parfémy. Proslavila jej například Marilyn Monroe, která prohlásila, že kapka Chanelu No 5 je to jediné, co má na sobě, když jde spát. Vůně je přímo ztělesněním značky Chanel – spojuje v sobě klasickou eleganci i osobitost. Je jemná a teplá, jakoby orientální, ale má v sobě čisté tóny, takže nepůsobí příliš těžce. Stojí 3440 Kč.

Krém 8-Hour Cream, Elizabeth Arden

Osmihodinový krém, který pomáhá suché, popraskané i přecitlivělé pleti, je stále jedním z nejoblíbenějších produktů celebrit i vizážistů z celého světa a pravidelně se objevuje v žebříčcích ‚to musíte mít‘. Vznikl ale úplnou náhodou, Elizabeth Arden jej nejprve používala na ošetření ranek a odřenin svých oblíbených koní. Protože se však skvěle osvědčil, začala jej vyrábět pro lidi. (Když byl v roce 1930 uveden na trh, využíval se dokonce i v nemocnicích k léčbě popálenin u dětí.) Parafín, kyselina salicylová a vitamin E v něm léčí a ochraňují podrážděnou a poškozenou pleť, vyhlazují a zjemňují popraskanou nebo vysušenou pokožku. Je výborný i na odřený nos při rýmě, záděrky kolem nehtů či popraskané rty, lze jej využít i na ošetření poničených vlasových konečků. Cena 809 Kč

Šampon a kondicionér, Pantene Pro-V

Šampony Pantene jsou na trhu již dlouhých šedesát let. Vymyslel je švýcarský doktor Gustav Erlemann, který objevil, že pantenol, jenž se používal na ošetření popálené kůže vojáků, by mohl působit také na zlepšení kvality vlasů: ty po jeho použití budou zdravé, silné a pružné. V šedesátých letech bylo vyvinuto vylepšené složení, které vyživilo vlas do hloubky, a šampon se stal obrovským hitem – tím spíš, že odezněla móda tupírování a trendem se staly spíš zdravě vypadající dlouhé vlasy. V roce 1985 tuto značku koupil koncern Proc­ter & Gamble, přejmenoval ji na Pantene Pro-V a udělal z ní masovější produkt. Šampon, který je pravidelně rozvíjen nejnovějšími technologiemi, se úspěšně prodává dodnes. Stojí 69 Kč.

Krém na ruce, Neutrogena

Základní receptura pro tento krém na ruce vznikla ve čtyřicátých letech 20. století, kdy se proslavila hlavně mezi norskými rybáři, jimž skvěle pomáhala před vysoušením a popraskáním kůže na rukou. V sedmdesátých letech norská společnost, která vlastnila na krém patent, prodala recepturu firmě Neutrogena. Pro tu vědci o pět let později vytvořili vylepšenou variantu, kdy i velmi malé množství dostatečně hydratovalo silně vysušenou a popraskanou pokožku. Krém se stal oblíbeným po celém světě. Nedávno bylo složení krému Neutrogena nově obohaceno o kombinaci koncentrovanějšího glycerinu a vitaminu E, díky níž se ihned vstřebává a nevytváří mastný a lepkavý pocit. Stojí 129 Kč.

Balzám Beauty Flash Balm, Clarins

Specifikem tohoto pleťového balzámu, který se objevil na trhu v roce 1980, je jeho vyhlazující schopnost. Po jeho použití je totiž pokožka okamžitě vypnutá a rozjasněná. Balzám, určený pro oživení povadlé, nevýrazné pleti, byl po dlouhou dobu tajnou zbraní všech vizážistů pečujících o půvab známých hvězd, jejichž pleť potřebovala okamžitý rozjasňovací doping. Změny na pokožce poznáte opravdu rychle. Přísady z habru obecného a rýžového škrobu ji vypnou a extrakt z olivového oleje jí současně dodá potřebnou vláhu. Účinek nevydrží sice převratně dlouho, ale je velmi rychlý a dobře viditelný. Jeho cena je 1100 Kč.

Sérum Advanced Night Repair, Estée Lauder

Sérum Advanced Night Repair je stálicí značky Estée Lauder. V roce 1982, kdy se objevilo, šlo o první pleťový přípravek, který sliboval napravení všech problémů s pletí rychlým a jednoduchým způsobem. Stačilo vyčistit pleť a rozetřít na ni dvakrát denně pár kapek séra. Jeho předností je rychlé vstřebání do pokožky, která tak při následném nanesení krému není přemaštěná. Velmi účinně neutralizuje poškození volnými radikály, díky hydratačním schopnostem kyseliny hyaluronové eliminuje již vzniklé vrásky na pokožce. Navíc se hodí pro všechny typy pleti. Od svého vzniku prošlo sérum dvěma přerody. K prvnímu došlo v roce 1991 a ke druhému v roce 2007, kdy bylo vybaveno dalšími složkami, které chrání pokožku před znečištěným životním prostředím, stresem a UV zářením. Cena 2200 Kč

Pudr Meteorites, Guerlain

Když se tento kuličkový pudr roku 1987 poprvé představil v Paříži, byl během hodiny vyprodán. Umí totiž pleť barevně sjednotit a zároveň rozjasnit, z těchto důvodů je oblíbený dodnes. Jeho kouzlo? Malé, pastelově zabarvené kuličky. Růžová je pro zdravý vzhled, zelená zjemňuje červené flíčky, fialová tlumí žlutý tón pokožky, béžová a zlatá zachycují přirozené světlo a bílá pleť hezky prozáří. Všechny dohromady vytvářejí lehký barevný nádech a dodávají pleti jemný třpyt. Původní nápad pro tento typ pudru přišel z Číny, kde ženy vytvářely pleťové pudry zhušťováním potřebných přísad do malých kuliček, aby tak oddělily jeho jednotlivé dávky. Ve firmě Guerlain rychle pochopili, že toto je ideální forma míchání více barev, a vznikl pudr Meteorites. Stojí 1200 Kč.

Řasenka Définicils, Lancôme

V konkurenci tolika řasenek, které soutěží o pozornost žen, je překvapivé, že se právě jedna udržela v popředí zájmu už od roku 1991. Ale když je výsledek dokonalý… S kartáčkem řasenky Définicils s širokými štětinkami, kónicky se zužujícím tvarem a hydratační složkou vytvoříte precizně nalíčené, neslepené, výrazné řasy, které jsou dlouhé a lesklé. Nalíčení vydrží celý den a nedrolí se. Věhlas, který si Définicils vydobyla, jasně ukazuje, že když se žena zamiluje, je to láska na celý život. Její cena je 850 Kč.

FOTO: Michael Dvořák, archiv