Sněhová královna, díl 1.

Královna

Sněhová královna, díl 1.

V zimě je kůže mnohem citlivější a snáze se podráždí, proto rozhodně nesmíte zanedbat správnou ochranu obličeje ani těla. Prozradíme vám, jak na to.

HEBKÁ PLĚŤ
S klesající rtutí na teploměru začíná pleť trpět: je dehydratovaná a mnohem citlivější. Vše přitom zhoršuje nejen samotný mráz, kvůli němuž klesá produkce kožního mazu, ale pleti škodí i rychlé střídání teplot (přechody zvenku do vytopených místností). Náš organismus je totiž ‚naprogramován‘ tak, že v chladu zúží cévy, aby udržel vnitřní orgány ve správné teplotě. To ovšem vede ke zpomalení metabolismu a také k vyšší křehkosti kůže, což způsobuje její vysušování, praskání i vytváření vrásek. Když přechází z chladu do tepla, vzniká opačný efekt, náhlé rozšíření cév, které má za následek nepěkné červenání obličeje. To postihuje všechny typy pokožky, zejména však tu nejcitlivější. Proto je třeba o obličej pečovat vhodnými krémy.

NE: Umývání před odchodem ven
Těsně před odchodem ven si raději neomývejte ruce ani obličej. „U čerstvě umyté pokožky může dojít vlivem nízkých teplot k jejímu namrzání,“ vysvětluje dermatoložka Markéta Majerová z centra Asklepion (www.asklepion.cz) a dodává, že podobný problém se popisuje i u hydratačních krémů: „Voda vstřebaná do pokožky a její následné zmrznutí by mohlo buňky potrhat. Proto se doporučuje jejich aplikace především na noc, nebo s dostatečným předstihem, alespoň hodinu.“ To platí především, jste-li vystavena velkému mrazu, nebo při dlouhodobém pobytu venku: „Za běžných podmínek, kdy je pleť vystavena jeho působení pouze po velmi krátké období, třeba během cesty do práce a z práce, se hydratačních krémů bát nemusíte,“ dodává dermatoložka Ivana Krajsová. S ohledem na to, že je vzduch v místnostech suchý, se tedy hydratačních krémů nevzdávejte úplně – používejte je však, jak bylo řečeno, spíš na noc.

ANO: Výživné krémy
V zimě dávejte přednost hutnějším texturám krémů. Mastnější vrstva totiž kůži izoluje před chladem a lépe udrží vlhkost pokožky, protože tukový film zabrání odpařování vody. Při výběru vezměte v úvahu i jejich složení: krém by měl být bohatý na výživné prvky, které podporují metabolismus a ochraňují cévy, čímž zabraňují zčervenání. Pokud se pleť během dne stahuje, je vhodné pod krém aplikovat sérum – stejně jako hedvábné spodní prádlo pod kašmírový svetr. Jestliže už máte problémy s pletí (je podrážděná a extrémně suchá), zkuste používat dětský krém proti mrazu. Jednou týdně si dopřejte i hydratační pleťovou masku a určitě byste neměla zapomínat na krémy s ochranným faktorem, obzvlášť na horách.

VLÁČNÉ RTY
Citlivá kůže na rtech se jen těžko brání výkyvům vlhkosti vzduchu, chladu i větru – už proto, že je tenčí než pokožka na obličeji a kožní maz tu téměř neexistuje. Jestli o ni nebudete pravidelně pečovat, hrozí, že vaše rty budou suché a popraskané.

NE: Neolizujte si rty, abyste si je zvlhčila, výsledek by byl přesně opačný – sliny, které se následně odpařují, rty zbytečně vysušují. Olizováním je navíc odstraněna přirozená ochrana rtů, která už tak není příliš velká. Zákaz platí i pro okusování kůžičky. Také si v zimě dávejte pozor na dýchání pusou, i to totiž rty vysušuje.

ANO: Ať jste na horách nebo ve městě, vždy mějte po ruce balzám, který vaše rty zvlhčí a ochrání. Dobré jsou ty s vitaminem E, který vám pomůže bojovat proti volným radikálům. Je ale třeba vybrat si hlavně takový, který má zároveň ochranný faktor proti slunečnímu záření. Také večer rty natřete silnou vrstvou balzámu, krému nebo vazelíny. Suché kůžičky se místo okusování zbavíte tím, že si rty jemně namasírujete zubním kartáčkem.

VÍCE SE DOČTETE V DALŠÍCH DÍLECH.