Za 3 měsíce o 10 let méně, díl 3.

SvětloJak rychle překonat krizi
Dodejte se energii vůní: Jste-li unavená, dejte si do aromalampy pár kapek esenciálního oleje. Zaktivizuje vás například bazalka, která zlepšuje náladu, posiluje soustředěnost a vyjasňuje myšlenky.
Zbavte se napětí: Stres snižuje vitalitu, proto byste měla každý den věnovat alespoň půl hodiny činnosti, která vaši mysl odvede od problémů. Ať už to bude cvičení, meditace, poslouchání písniček nebo zahradničení.
Dýchejte: Pokud dýcháte jen povrchně, dochází k nedostatečnému okysličování krve a k únavě. Začnete-li v práci usínat, uvolněte se, nadýchněte se nosem a počítejte do čtyř. Pak vydýchněte ústy a počítejte do osmi. Postup opakujte, dokud se nebudete cítit svěží.

tělo v kondici
Sportovat byste měla nejen kvůli hubnutí, ale jednoduše proto, abyste se cítila lépe. Cvičením si zpevníte celé tělo, díky čemuž vás nebudou tak často bolet záda, a tak budete mít i lepší náladu a více energie. Navíc o tom, že se při sportu vyplavují endorfiny, hormony dobré nálady, určitě víte. Proto neváhejte a pusťte se do toho, uvidíte, jak vás sport, který je i skvělým antidepresivem, vzpruží. To, zda si vyberete běhání, tanec nebo svižnou chůzi po městě, je jen na vás, hlavní je hýbat se pravidelně.

strava pro dobrou formu i náladu
Má-li se vaše tělo cítit dobře, je třeba, abyste mu pravidelně poskytovala energii. Jezte proto v malých porcích po dvou až třech hodinách a nezapomínejte na takzvaně pomalé cukry. Právě ony pomáhají tomu, aby vaše výkonnost a elán nekolísaly, protože hladina cukru v krvi se po jejich konzumaci zvedá jen pozvolna. Jsou v celozrnném pečivu, těstovinách, rýži nebo luštěninách. Naopak potřebujete-li se rychle vzpružit, dopřejte si ovoce nebo ještě lépe čerstvou ovocnou šťávu (s tou to ale nepřehánějte, je přece jen plná cukru). Náladu ovlivňuje i některé koření. Vaši psychiku povzbudí hlavně to ostré, jako je chilli nebo zázvor, ale i muškátový oříšek, šafrán, skořice nebo hřebíček. Zaměřte se také na potraviny, které obsahují esenciální mastné omega kyseliny. Ty jsou nezbytné pro správné fungování mozku, zpomalují ukládání tuků a bojují proti stárnutí. Najdete je v rybím oleji, mořských plodech a ve všech tučných rybách z chladných moří – v lososovi (pokud možno divokém, protože má ideální rovnováhu mezi kyselinou omega-3 a omega-6), tresce, sardince, tuňákovi, ančovičkách… Vaše strava by měla být bohatá i na železo. Právě ono zajišťuje intelektuální výkony. Proto jezte hovězí a telecí maso i játra. Bohatý je na ně ale i tuňák, treska, mořské plody a krůta. Železo obsahuje také čočka, bílé fazole, petrželka, pšenice, špenát nebo houby, počítejte ale s tím, že vstřebávání železa z rostlinných zdrojů je velmi nízké a závisí na ostatních potravinách. V případě železa je také důležité, čím potraviny zapíjíte. Šálek čaje či kávy snižuje čtyřikrát množství železa vstřebaného během jídla, oproti tomu pomerančový džus je zdvojnásobuje. Pro dobrou činnost svalů nezapomeňte ani na vápník, který je v mléčných a probiotických výrobcích, a na vitamin D (na ten jsou bohaté ryby, mořské plody či vejce).

bavte se
Najděte si koníčka, při kterém se budete cítit opravdu šťastná. Možná se vám zdá, že váš denní rozvrh je už teď nabitý k prasknutí, uvidíte ale, že pokud věnujete alespoň dvě hodiny týdně něčemu, při čem si odpočinete, na celý týden vás to nabije neuvěřitelnou energií.