S.O.S. volání

Zdá se, že nejvíce zraňujeme to, na čem nám nejvíc záleží. Mluvíme o týrání vlasů hřebínky, fény, natáčkami a chemikáliemi. Podle studií firmy Pantene si 41 procent z nás vlasy barví každý půlrok a 20 procent si je fénem vysušuje více než sedmkrát týdně. „To všechno ničí lesk. Vnější vrstva vlasu je tvořena ze šupin, které se překrývají jako střešní tašky,“ říká Mary Lupová, dermatoložka na univerzitě v Tulane. „Narušit je může už česání. Když přidáte chemický proces a tepelné úpravy, poškození může být ještě horší.“

Zapomeňte na babiččiny báchorky o tom, že když každý večer projedete vlasy stokrát hřebenem, budou lesklejší. Všeho s mírou. A už vůbec si nečešte vlasy mokré, vytrháte si celé chomáče. Hřebeny si vybírejte plastové nebo gumové s širokou mezerou mezi zuby. Je u nich menší pravděpodobnost, že se zaseknou a vlasy vytrhnou. Částečně suché vlasy můžete česat hřebenem s kombinací přírodních a nylonových zubů. Snadnějšího rozčesávání docílíte používáním kondicionéru, nejlépe s obsahem silikonu, který vlasům dodá kluzký povlak.

Chce to změnu
Když je poškození vlasů vážné, není cesty zpět. „ Jednou za mnou přišla Madonna s vlasy, které se všude lámaly,“ uvádí Christopher John, specialista na barvení v salonu Garren New York. „Neměli jsme na výběr, než je kompletně ostříhat.“ Abyste se nedostaly až do takového stadia, všímejte si varovných signálů a vyvarujte se fénů, kulm, odbarvování a jiných chemických procesů.

✽ Vlasy usychají rychleji
než dřív. Pokud středně husté vlasy uschnou na vzduchu dříve než za hodinu, signalizuje to problém. Přestaňte používat fén.

✽ Vlasy postrádají pružnost.
Vytrhněte si jeden vlas a natáhněte ho. Měl by se zkroutit zpět. Pokud to neudělá, nejspíš se zlomí, vystavíte-li ho žáru nebo chemikáliím.

✽ Vlasy jsou na konečcích slabší.
Co vidíte, je vnitřní jádro vlasu. Jediným východiskem je zastřihnutí konečků.

✽ Vlasy se lámou.
„Když se vlasy zlomí uprostřed vlákna, je to poslední kapka,“ říká dermatoložka Valerie Callenderová. Přidejte do kondicionéru dvě kapky oleje s vitaminem E, vetřete jej do vlhkých vlasů a na 15 minut je zabalte do teplého ručníku. Pak je opláchněte vodou.

Tepelné úpravy
Žár spaluje, ničí, pustoší a obecně vysává z vlasů život.
„Žár změkčuje keratin v jádru vlasu a snižuje obsah vlhkosti,“ říká Cheri McMasterová, vědecká pracovnice u Pantene. Natáčky, kulmy a fény mohou vlasy popálit a pára navíc narušuje kořínky.

Vysušujte vlasy ručníkem s mikrovlákny, tím zkrátíte nutnou dobu fénování. Některé šampony, kondicionéry a spreje, jako jsou například ty z řady Hot Style, tecni.art od L’Oreal Professionnel, chrání vlasy před horkým vzduchem. Nastavte fén s třemi stupni ohřevu na prostřední a nasaďte nástavec pro přímé směrování vzduchu směrem od poškozených konečků. „Bez tohoto příslušenství by fén umožnil malým vlasům poletovat okolo, a tím se přesušit a zamotat,“ uvádí kadeřník Massimo Dicicco. „Pokud je vzduch směrován od kůže na hlavě, budou vlasy zářivější za kratší dobu.“ Sepněte horní vrstvu vlasů k hlavě a nejdříve vysušujte pod ní. Držte fén co nejdále od vlasů, experti radí, že 20 centimetrů je ideální a méně než 8 centimerů může působit komplikace. Konečky vlasů vysušujte a češte co nejméně, jsou totiž nejslabší.

Dokonce profesionální kadeřníci váhají nad kulmami a říkají, že by neměly být používány víckrát než jednou týdně. Dávejte přednost keramickým žehličkám před kovovými, způsobují méně tření a dobře rozvádějí teplo. Protože různé žehličky dosahují různých teplot, musíte si přečíst nudný návod, abyste zjistily, jak ovládat tu svou. Pro správný postup se ujistěte, že jsou vlasy úplně suché, navlhčete je sprejovou ochranou proti žáru, například přípravkem od Redkenu – Smooth Down Heat Glide, a stahujte žehličku po čtyřcentimetrových částech jemným, plynulým pohybem od kořene vlasů až ke konečkům.

Vyřaďte extrémy

✽ Rovnání žehličkou
může nudným, vysušeným vlasům dát jemný vzhled, mohou dokonce vypadat i méně sušší, znamená to ale více poškození.

✽ Zakryjte trhliny.
Fénováním vlasů a natáčením konečků kulatým kartáčem schováte roztřepené konečky. Speciální sérum, jako je Dry and Serum, Advance Techniques od Avonu, nanesené na konečky dokáže poškození také trochu skrýt.

✽ Vyčesat zpět.
Co nemůže být spraveno, může být skryto, v tomto případě pečlivým výčesem. Slabší silikonový krém, například Matrix Biolage Curl Defining Cream, zkrotí zatoulaná vlákna a dodá potěšující, i když falešný lesk.

Barvení
Čím dále putují vlasy od svého přirozeného odstínu, tím více trpí, to je tao barvení vlasů. Zesvětlit vlasy může pouze peroxid a zde začíná nebezpečí. „Chemické odbarvení pozměňuje strukturu vlasu,“ vysvětluje dermatolog Jerome Litt. Pokud je vlas vystaven působení barvícího činidla, amoniaku a hydrogen peroxidu dlouhou dobu, může se zlomit. Důležité je neodbarvovat pramínky vlasů opakovaně a neměnit drasticky barvu vlasů častěji než dvakrát za rok.


Plán ve 11 krocích
Na rozdíl od opravdové rehabilitace, spasení vlasů můžete nalézt až na dně láhve.

1. Pročešte suché vlasy, než je začnete umývat. Bude méně pravděpodobné, že se po skončení zamotají.

2. Myjte vlasy správně. Pro rovnoměrné rozdělení šamponu si ho nejdříve vymáčkněte do ruky, dlaněmi rozetřete a pak jej vetřete do vlasů.

3. Udělejte změnu. Po určitém čase může váš šampon ztratit účinnost. Na pár týdnů zkuste jiný a pak se vraťte k původnímu.

4. Držte se kondicionéru. Dokud nejsou vlasy zdravé, vždy ho nanášejte od kořene ke konečkům vlasů.

5. Zakončete koupel studenou sprchou. Upevňuje kořínky, a tím zabraňuje poškození při česání.

6. Odolejte vysoušení. Muchlání mokrých vlasů ručníkem narušuje kořínky. Vodu místo toho vysávejte.

7. Vyřaďte kovy. Kovové hřebeny vedou teplo při fénování, což zvyšuje riziko popálení.

8. Nikdy se nevracejte. Rozplétání chomáčů dráždí kořínky, vlasy pak jsou náchylnější k poškození.

9. Vyhýbejte se slunci. Slunce narušuje proteinová spojení ve vlasech. Ochranné prostředky, jako Schwarzkopf Professionall, působí jako bariéra proti UV záření, solím a chloru.

10. Jděte do hloubky. Protože důkladně připravená léčba je intenzivní, je lepší než průměrný přípravek na vlasy.
Tip: kúra od Kérastase

11. Tlumený spánek. Jemná bavlna nebo hedvábné polštáře způsobují méně tření, když se po nich v noci pohybujete.

Nejlepší přátelé vašich vlasů
Přípravky, které opravdu fungují a usnadňují nám život, je nejlepší mít pořád po ruce.

1. Shine Brown, L’Oréal Professionnel, pomáhá zregenerovat tři odstíny hnědé barvy
2. Serum Nutri-Sculpt, Kérastase, L’Oréal,
stačí vetřít kapku séra do suchých konečků, když už máte účes hotový. Obalí je mikrofilmem, který je vyživí a uhladí
3. Šampon Dercos, Vichy, účinný přípravek proti lupům
4. Heřmánkový šampon Klorane,
rostlinná kosmetika, k dostání v lékárnách
5. Hair Care Oil, L’Occitane, můžete použít před mytím vlasů šamponem nebo jako ochrannou masku pro suché vlasy.