Nejkrásnější filmové šaty, ve kterých budete chtít říct „ano”

Náš seznam musíme samozřejmě začít svatebními šaty, které se objevily v pilotním díle nejslavnějšího a nejúspěšnějšího seriálu všech dob – Friends. Řeč je pochopitelně o scéně, kdy Rachel Green v podání Jennifer Aniston chaoticky vběhne do kavárny Central Perk oblečená do šatů, ve kterých se měla ten den vdávat. Úchvatná róba se sníženými rameny a perlovou korunkou se závojem na nás možná dnes působí trochu retro, ale i přesto se nám nesmazatelně zapsala do paměti. Dodnes patří ke klasice svého žánru a je stále žádaným kusem i mimo komunitu seriálových geeků.

 

 

Když už mluvíme o „nevěstách na útěku”, nemůžeme nezmínit představitelku Maggie Carpenter v podání Julie Roberts, která si ve stejnojmenném filmu oblékla celkem pět různých svatebních šatů. Po dlouhé analýze a dumání nad tím, které byly „ty nej”, jsme nakonec museli vybrat šaty č. 4 – ty se sametovým prošíváním na tylové a-line sukni a průhledným svrškem. Byť to nebyly ty, ve kterých si na konci filmu vzala Ika Grahama (Richarda Gera), musíme uznat, že v nich vypadala prostě fantasticky.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

O něco složitější proces rozhodování byl v případě seriálu (i filmu) Sex and the City. Ano, pochopitelně, že Carriiny šaty od Vivienne Westwood nemůže trumfnout nic, ale nesmíme zapomenout ani na dva naprosto překrásné kusy, které oblékla krásná Kristin Davis coby Charlotte York. Její první svatební šaty, v nichž si brala Treye MacDougala, pocházely z dílny Very Wang – návrhářky, jejíž svatební kolekce patří k nejlepším vůbec.

Naše srdce však získaly šaty č. 2, v nichž si brala Harryho Goldenblatta – splývavé mermaid na špagetových ramínkách, dekorované krajkovými rukávy na tenkých šňůrkách kolem pasu a sametovými volány na sukni. Krátký hedvábný závoj a kytice čerstvých konvalinek jen umocnily romantický element róby od Badgley Mischka, kterou pro ni vybrala kostýmní designérka seriálu Patricia Field.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Na tento seznam neodmyslitelně patří i šaty Belly Swan z upírské ságy Twilight. Nemusíte být zrovna fanouškem tohoto upírského žánru, určeného primárně dospívající mládeži, abyste objektivně ocenili čistou eleganci přiléhavých šatů zdobených krajkou a tisícem miniaturních knoflíčků. Ty pro herečku Kristen Stewart vyrobila na zakázku newyorská módní návrhářka Carolina Herrera. Při uvedení filmu Rozbřesk (Breaking Dawn) se staly natolik populární, že je ihned okopírovalo mnoho návrhářů po celém světě. V salonech pak šly doslova na dračku. Zaujímají proto čestné místo na našem seznamu.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Odpoutejme se na chvíli od klasiky a pojďme si připomenout romantickou komedii Lásky čas (About Time). Netradiční příběh lásky na první pohled si vyžádal i velmi unikátní šaty, a proto si představitelka hrdinky Mary (Rachel McAdams) oblékla červené koktejlky s květinovými rukávy. Jejich kouzlo spočívalo v jednoduchosti, svou krásou pak upozadily róby všech ostatních hostů – jak už to u svatebních šatů musí být. Ani silný déšť a nepříznivé podmínky ceremoniálu však nezkazily onen #wow efekt, který měl režisér snímku v hlavě již od začátku. Jednalo se ve skutečnosti o upcyklovaný vintage kus, do kterého se Rachel McAdams ihned zamilovala. Něco zkrátka na té červené je...

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Seznam by pochopitelně nemohl být úplný bez dávky opulence, pro kterou nebylo potřeba sahat hluboko do historie. Akční sci-fi sága The Hunger Games byla plná extravagantních kostýmů, pocházejících z dílny kostýmní designérky Judianny Makovsky. Konkrétně svatební šaty Katniss Everdeen v podání Jennifer Lawrence však vytvořil indonéský návrhář Tex Saverio. Jeho tvorba je zcela novou úrovní couture – je dramatická, teatrální (v tom nejlepším slova smyslu) a vskutku neobyčejná. Byť ve filmu róba vzplála přímo před zraky diváků a proměnila se v kostým Mockingjay, rozhodně to #nezkoušejtedoma. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

V neposlední řadě musíme zmínit i nestárnoucí romantiku se špetkou sexappealu – mermaid krajková róba se spadlými rameny, kterou na sobě měla Dakota Johnson coby Anastasia Steele, vyrazila dech nejen příznivcům trilogie Padesát odstínů šedi. Ty navrhla samotná královnasvatebních róbMonique Lhuillier.

Tato filipínsko-americká návrhářka tvoří nesporně ty nejkrásnější svatební šaty, ve kterých se vdávala například Britney Spears nebo Reese Witherspoon. Její glam róby však obléklo i mnoho jiných celebrit na červený koberec: například Blake Lively, Michelle Obama, Phoebe Waller-Bridge nebo Taylor Swift. Za svou slávu však primárně vděčí své první významné klientce – Angelině Jolie. Té se líbila návrhářčina róba z tehdejší kolekce, avšak pro předávání Zlatých glóbů v roce 2002 si ji objednala v černé. A zbytek už je legenda...

 

Zdroj: Wikipedia Commons, csfd.cz