Nemusí to být konec
Podvádění nutně nemusí pro vztah znamenat trest smrti. Některé vztahy už nevěru nerozdýchají, a to ani když se jeden nebo dokonce oba partneři snaží všechno zachránit. Jsou ale i takové, kdy spolu partneři i přes to, co se stalo, chtějí zůstat. Jste tou, která uklouzla a nechcete, aby váš původní vztah skončil? Tohle byste měla udělat.
Ujasněte si, proč jste byla nevěrná
Zamyslete se nad tím, co vás k nevěře dovedlo. Je důležité najít motivaci vašeho podvádění, protože rozhodne o tom, co s vaším vztahem bude dál. Ženy často podvádějí, protože hledají něco, čeho se jim ve vztahu nedostává. Podvádění je pro ně pasivně agresivní způsob, jak se s tímto nedostatkem vypořádat. Muži si nevěrou zase častěji kompenzují stereotyp a nedostatek intimity ve stávajícím vztahu. Pokud je ale důvodem to, že jste se svým partnerem prostě nekompatibilní a celkově nespokojená, je rozhodnutí podvádět znamením, že by vztah zachraňován být neměl. Jestli ale máte pocit, že byste mohla být svému partnerovi věrná, pokud by ve vašem vztahu došlo ke změnám (například kdybyste měli více sexu, dostávalo se vám více pozornosti nebo byste se ve vašem vztahu vrátili do bodu, kdy jste kdysi byla spokojená), pak určitě stojí za to na tom pracovat.
Říct nebo neříct
Rozhodněte se, zda partnerovi říci, že jste ho podváděla. Jestli už to ví, můžete tento bod přeskočit. Jestli se ve vás teprve pere svědomí, pečlivě to zvažte. Pokud jste si jistá, že vaše nevěra byla omyl a ojedinělý incident, o kterém váš partner neví a dost pravděpodobně by ani vědět nechtěl, je nejlepší mu to neříkat. Pokud to chcete svému partnerovi říct, protože vina a lež je něco, s čím nedokážete žít, musíte si o tom promluvit. Souvisí to i s předchozím bodem. Pokud jste hledala jinde to, čeho se vám doma nedostává, měl by to váš partner vědět. V opačném případě hrozí, že se bude situace opakovat.
Řekněte to správně
Říct někomu, koho milujete, že jste ho zradila, bude vždycky nepříjemné a těžké. Jeden způsob je ale správnější než ostatní. Udělejte to v soukromí, bez očí a uší jiných lidí. Pokud vám připadá správné oznámit to partnerovi v restauraci, protože doufáte, že vám před lidmi neudělá scénu, je to chytré, ale dost necitlivé. Vyberte si místo a chvíli, kdy budete sami a budete se moct nerušeně bavit. Když ve vašem přiznání zazní „musím ti říct něco, co je pro mě těžké, za co se stydím a čeho lituji“, bude to jedině dobře. Uznejte chybu, vezměte ji na sebe a vysvětlete, proč jste to udělala. Zároveň partnera ujistěte, že už se to nikdy nebude opakovat a že byste to s ním ráda vyřešila, protože ho milujete.
Vyhněte se detailům
Bude se na ně ptát. Kdo, kdy, jak, proč, jak často a jakým způsobem… vyhněte se tomu. Každý podváděný „potřebuje“ znát detaily, ale pravdou je, že mu k ničemu nebudou. S každou detailnější informací se mu bude v hlavě skládat plastičtější obrázek vašeho podvádění, který se mu ale nebude dařit vymazat. Poproste ho, aby na detailech nelpěl a je-li to možné, nechte si je pro sebe. Je to pro vaše i jeho dobro. Pokud na vás bude tlačit a chtít vědět víc, než by měl, navrhněte, že mu to řeknete. Ale teprve poté, co si o tom promluvíte s párovým terapeutem a po ujištění, že to prospěje tomu, abyste se pohnuli vpřed. V případě – a to je pravděpodobnější – že by jen uškodily, raději mlčte.
Připravte se na emoce
Vztek, křik, nadávky, pláč, ticho. Všechny tyto reakce se po vašem přiznání mohou objevit a vy s nimi počítejte. Je normální, že člověk reaguje na zprávu o tom, že byl podváděný, extrémním hněvem a zklamáním. Jako podvádějící partner to musíte přijmout a ctít. Zkuste to považovat za dobré znamení – znamená to, že mu na vás a na vztahu záleží. Možné také je, že se sbalí a odejde. Dejte mu čas to zpracovat. Pokud ale nebude chtít ani po čase nijak komunikovat a nijak to s vámi řešit, respektujte to. Jestliže má partner pocit, že nezvládne žít s někým, kdo ho podváděl, má na to právo a vy to zkrátka musíte přijmout.
Zůstáváte spolu. A co dál?
Pokud jste se spolu rozhodli, že se s nevěrou popasujete, gratulujeme. Ale nečekejte, že se všechno (a hned) vrátí k normálu. Spoustě mužů to zní nepřijatelně, ale zvažte návštěvu párového terapeuta. Terapeut může navést partnera, který byl podveden, aby pochopil, jaká je vhodná reakce na podvádění a nepoužil to proti vám v budoucnosti jako mocenskou hru. Párová terapie vám také může pomoci pracovat na skutečném problému, který vedl k podvádění. Takže se ve výsledku oba můžete ve vztahu cítit šťastnější.
Řekni heslo
Oba byste se měli snažit, aby váš partner neměl pocit, že potřebuje mít přístup do vašeho soukromí. Na začátku může být to, že partnerovi prozradíte svá hesla do telefonu, mailu a na Instagramu, užitečné. Ujistíte ho tím, že vám může věřit a že vám na obnovení jeho důvěry záleží. Ale co pak? I když už nemáte v úmyslu ho nikdy s nikým podvést a vaše soukromá konverzace je v tomto ohledu zcela neškodná, je to přeci jen divné. Nikdo nechce, aby jeho partner měl nad ním tu moc, že bude znát každé slovo a myšlenku, kterou si vyměníte se svými rodiči nebo kamarády. Ani časově omezený přístup není nejlepší nápad. Když si pak hesla změníte, vyvoláte u partnera jen pocit paniky a podezření, že se děje něco, proč už by neměl vaše zprávy vidět. Na tuto hru proto vůbec nepřistupujte. Nedejte mu záminku, aby vás musel jakkoli podezřívat. Svá hesla mu ale neprozrazujte.
Ukončete všechny styky
S dotyčným, se kterým jste partnera podvedla, rázně ukončete kontakt. Úplně. Zůstat kamarádi, občas si neškodně napsat nebo dál chodit do stejné posilovny prostě nebude fungovat. Vašemu partnerovi se udělá špatně pokaždé, když bude vědět, že jste si napsali nebo se někde potkali – i když to bude zcela nevinné. V tomto zkrátka musíte být důsledná a udělat jasné gesto, aby vám partner mohl v budoucnu věřit.
Vycházejte vstříc, ale neotročte
Zpočátku budete muset ledacos překousnout. Nenálady, občasné poznámky či výčitky, snahu o přehled o vašem soukromí, čase a aktivitě. Pokud vám za to vztah stojí, zapřete se a vydržte, dokud se vše nezačne vracet k normálu. Připravte se ale na to, že to může trvat. Pokud se ale ani postupem času situace nezlepší, zvažte, jestli ve vztahu setrvat. Není v pořádku být pod neustálou kontrolou a zpovídat se ze všeho, co děláte. Někdy můžou být partnerova důvěra a sebevědomí tak podlomené, že se to nespraví a stín podvádění už bude na váš vztah padat neustále. Partnerovi to ale za zlé nemějte.
- Zdroj článku:
Womenshealthmag.com, Therapy-central.com, Verywellmind.com