Sama, nebo s ním?

Sama, nebo s ním?

Lidé, kteří žijí v dlouhodobém vztahu, jsou podle vědců šťastnější, zdravější i bohatší. Přesto počet těch, co se svatbě vyhýbají, rozvádějí SE nebo jen chtějí být sami, stále roste.

Žebříček štěstí

Otázkou pak je, zda v tomto případě rozhoduje manželství jako takové, nebo spíš možnost sdílet své city s někým blízkým. „Všichni máme potřebu intimity a sounáležitosti. Jistota, bezpečí, láska a přijetí jsou základní lidské potřeby,“ vysvětluje psycholožka Broňa Vargová, podle níž nám právě toto vztah často dává: „Lidé v páru nejsou na své starosti sami, mohou mít pocit opory.“ Důležitější než to, zda žijeme samy, nebo v páru, tedy je, zda dokážeme tuto potřebu uspokojit případně i v jiném než partnerském vztahu. Ten, kdo nežije v partnerském vztahu, to má v tomto ohledu těžší, přesto to ale do určité míry jde například s pomocí přátel, což potvrzuje i Marie: „Samozřejmě, že mě občas dostihne smutek a pocit samoty. Když jste nemocná a nikdo vám neuvaří čaj. Když si přinesete nové šaty, a není, komu je ukázat. Nebo když je jen špatný den a vy se nemáte komu vyvztekat na rameni. Pak většinou volám kamarádce, která mi rozumí, a doufám, že na mě bude mít čas…“

I v manželství se však můžete cítit osamělá. „Samozřejmě záleží na kvalitě vztahu – oběť domácího násilí nebo podváděná manželka asi nebude zrovna zdravější a šťastnější, než kdyby byla sama,“ dodává Broňa Vargová. Jakkoli tedy výzkumy přicházejí s různými teoriemi a čísly, rozhodně neplatí, že jako zadaná budete mít automaticky lepší život. Život s nevhodným partnerem může vaši sebejistotu zničit možná víc, než když budete sama. Dalo by se říct, že šťastný vztah a manželství je to nejlepší, ale ,šťastná svoboda‘ vás může naplňovat úplně stejně. O něco komplikovanější je ,nešťastná svoboda‘ a vůbec ze všeho nejhorší je nešťastný vztah.

ČTĚTE DÁL:CO SI VZÍT OD TĚCH DRUHÝCH