Vztah na dálku: Zbytečná komplikace, nebo zkouška lásky?

Po několika zlomených srdcích a nespočet špatných známostí jste konečně našla toho pravého, ale má to háček… nežijete ve stejném městě, ani ve stejném státě nebo zrovna odlétá na několik měsíců pryč. Přesto, jak moc toho druhého milujete, tak si možná říkáte, že takový vztah nemá smysl, přece jenom vztah je hlavně o blízkosti. Než ale zcela hodíte vidle do žita, máme pro vás návod, jak tuto situaci přežít a co víc - vytěžit z ní co nejvíce.

Vztahy na dálku mohou vydržet. Musíte jen možná trochu změnit styl komunikace a to, jakým způsobem tady pro druhého jste. Spousta párů se za svůj život ocitne v situaci, že se od sebe odloučí. Jeden z nich jede na studijní stáž, druhý zase na delší služební cestu. A ti, kteří toto odloučení překonali, z této zkušenosti vyšli jako silnější. Jak tedy docílit úspěšného vztahu na dálku?

Základem je komunikace

Komunikovat ve vztahu, nejen v tom na dálku, je opravdu jedna z nejdůležitějších věcí. Pokud si v sobě budete dusit křivdy vůči svému partnerovi, nikam se neposunete a váš vztah bude postupně chřadnout. Artikulujte své potřeby, ať jste v jakémkoliv vztahu. Pokud jste od sebe odloučeni na delší dobu, možná vyvstane problém ve frekvenci komunikace. Vaše potřeby na to, jak intenzivně komunikovat, se možná budou rozcházet. Hovořte o tom a zkuste najít kompromis. Variantou také je, že si vyhradíte konkrétní dny a časy, kdy si spolu zavoláte nebo si budete psát.

Mohlo by se vám líbit

7 znamení, že váš vztah ustojí cokoli

Navázat nový vztah v covid době není úplně jednoduché. Věnujte mu proto péči, aby se nerozpadl kvůli první hlouposti. Některý boj je ale předem prohraný. Jenže jak to rozlišit?
elle.cz

Buďte tu pro sebe

Nejspíš si říkáte, jak tu jeden pro druhého můžete být, když spolu fyzicky nejste. Máme tím na mysli zejména emoční rovinu. Zdravý vztah funguje na vícero rovinách a fyzická stránka je jen jednou z nich. Bez citové podpory vztah nebude vzkvétat. Dávejte si tedy vzájemně najevo, že tu pro sebe jste. Odloučení není lehké ani pro jednu stranu a každá to možná bude prožívat jinak, či jindy. Podporujte se v takových chvílích, bude to vyžadovat energii, ale pozitivně se vám to vrátí i v budoucnosti.

Vyznávejte si lásku

Pravidelně připomínejte partnerovi proč milujete právě jeho. Co na něm obdivujete, v čem je pro vás jedinečný a čeho si vážíte na vašem vztahu. Pokud si nejste jistí, zda váš partner k vám cítí to samé, nebojte se ho zeptat. I v tomto ohledu je komunikace zásadní. Jak jsme už psali, plánujte si spolu hovory. Současný digitální svět má velkou výhodu a to, že i když jste od sebe, můžete si naplánovat společné rande, např. během online callu se můžete spolu podívat na film nebo seriál, či si k hovoru otevřít láhev vína a společně na dálku uvařit večeři. Kreativitě se meze nekladou!

Mohlo by se vám líbit

Tik tak… Nastal už ten správný čas na společné bydlení?

Pokud se s partnerem už nějakou dobu vídáte a všechno jde dobře, začne vám v hlavě kolovat myšlenka, že byste se měli sestěhovat. Jenže… Jste na to skutečně připravení? Pomůžeme vám se ujistit.
elle.cz

Exkluzivita nebo otevřený vztah

Je důležité, abyste si na začátku řekli, co je během vašeho odloučení přijatelné a co ne. Pokud jste v exkluzivním monogamním vztahu, je zásadní to dodržet. Pokud se shodnete, že váš vztah na určitou dobu otevřete, stanovte si hranice. Mluvte o tom, co je pro vás snesitelné a co už by vás zranilo. Důvěra a pocit bezpečí se musí ve vztahu pěstovat, nedovolte, abyste druhému lhali a říkejte otevřeně, co chcete.

Respektujte se

Ať už jsou důvody pro to, že zrovna nejste spolu, jakékoliv - nevyčítejte to druhému. Respektujte, proč musel odjet a podporujte ho v té činnosti. Nejspíš právě získává zkušenosti, které z něj udělají ještě lepšího člověka, zkušenosti, ze kterých budete moci benefitovat i vy. Je naopak v pořádku vyjádřit lítost a smutek, že je druhý pryč. Potlačování emocí není cesta a je naopak žádoucí, aby váš protějšek respektoval, že pro vás je situace náročná. Neduste v sobe emoce, ale komunikujte je s respektem k druhému.

 

Zdroj: Time.com, Getlasting.com, Healthline.com