7 znamení, že váš vztah ustojí cokoli

Jakmile opadne prvotní zamilovanost, začínáme si najednou víc všímat negativních vlastností toho druhého, zvyků, které nás otravují, maličkostí, které se nám nelíbí. Je ale důležité neustále hledat i pozitivní znamení. A pokud je nacházíte i v období hádek a marnosti, je jasné, že se mraky zase rozestoupí a váš vztah vydrží.

Svědčí o tom následujících sedm znamení, které dal dohromady Neil Wilkie, psychoterapeut, vztahový expert a autor knihy Reset - The Relationship Paradigm.

 

1) Máte se na co těšit

Když přemýšlíte o budoucnosti, o následujících týdnech nebo měsících, máte dobrý pocit, těšíte se, tušíte, co vás čeká. Pokud žijete přítomností a budoucností více než přemýšlením o minulosti a o tom, co jste měli nebo neměli udělat, je vše na dobré cestě.

2) Umíte spolu komunikovat

Můžete mluvit o svých pocitech a vidíte, že vám ten druhý naslouchá? To je totiž klíčem k úspěchu. Důležité je ale i to, abyste si uměli i jen tak povídat, měli si stále co říct, ale uměli spolu také mlčet, aniž by to jednomu z vás připadalo divné nebo trapné.

3) Cítíte se propojení

Rozumíte si někdy i beze slov? Přesně víte, kdy a kde se máte toho druhého dotknout a on to ví o vás? Řeč přitom není jen o sexu, ale i o chvílích, kdy je třeba partnera třeba jen podpořit objetím, stisknout mu ruku, usmát se na něj…

Vztahový time-out: Znamená pauza rozchod, nebo může dokonce pomoci?

elle.cz

4) Investujete oba stejně

Oba dva byste měli do vztahu investovat úplně stejně. Wilkie tím však nenaráží ani tak na finanční situaci, jako spíš na ochotu věnovat vašemu vztahu čas a energii. Oba se snažíte stejnou měrou o vztah pečovat, udobřit se při hádkách, pomáhat si. Cítíte, že jste pro druhého prioritou a on zase pro vás.

5) Bavíte se

I kdyby všechno skvěle fungovalo, nuda může zabít i ty nejušlechtilejší vlastnosti. Ve vztahu se musíte smát, umět najít společnou zábavu, občas se musíte vzájemně překvapit (nikoli dárkem, ale spíš nápadem, reakcí, myšlenkou…). Musíte spolu umět relaxovat, ale i probudit své vnitřní dítě a hrát si.

6) Obohacujete se

Neměli byste vedle sebe jen tak existovat, měli byste si vzájemně něco přinášet. Posouvat se, hledat v tom druhém to nejlepší a podporovat to. Měli byste jeden druhého rozvíjet, ale posouvat byste se měli i společně jako pár.

7) Věříte si

Bezmezně si důvěřujete, takže není třeba se trápit tím, kde ten druhý zrovna je, co dělá a s kým. Můžete si říct cokoli o své minulosti, aniž by to bylo pochopeno mylně nebo vyčítáno. Když máte problém, víte, že se můžete svěřit a požádat pomoc, která se také bez okolků dostaví.

Může být špatný sex důvodem k rozchodu?

elle.cz