Znáte caspering?

Text: Alžběta Dytrychová

Žijeme v době, kdy online komunikace hraje ve vztazích zásadní roli. Jenom si vzpomeňte na to, kolik zpráv, ať už přes Messenger nebo třeba Whatsapp, svému partnerovi za den pošlete. Hádáme, že číslo není malé. A co teprve mají říkat ti, kteří se přes sociální sítě seznamují a navazují prvotní kontakt. Jenže všechny vztahy nekončí pohádkou, a tak jste se možná i vy setkali s casperingem. Nepříjemným sourozencem ghostingu.

Utřiďme si pojmy

Není to tak dávno, co svět obletělo slovo ghosting. V tomto případě jde o chování, kdy se potencionální partner po několika schůzkách vypaří ze světa. I když to vypadalo, že si randění oba užíváte, dotyčný vám přestal odpovídat na zprávy či zvedat telefony. Stal se z něho duch. Vám tedy nezbývá nic jiného, než na duchu zapomenout a jít dál. 

Oproti tomu caspering, který odkazuje k hodné pohádkové postavičce ducha Caspera, působí na první pohled odlišným dojmem. Během casperingu to totiž vypadá, že vás dotyčný doopravdy chce. Zásobuje vás krásnými zprávami, dokazuje vám zájem, avšak ke skutečné schůzce nikdy nedojde. Jednoduše řečeno vás vodí za nos a maže vám med okolo pusy.

Porozchodový caspering

Caspering není doménou online seznamek, bez problému se s ním můžete setkat i v běžné komunikaci. Obzvláště se vyskytuje v porozchodové komunikaci, kdy si s vámi ex partner píše, je na vás přátelský a neustále vám nabízí pomoc. Tohle chování je typické pro všechny, kteří nechtějí vypadat jako „ti zlí“, a zároveň jim nedělá problém hrát si s vašimi city. Asi všichni tušíme, že tento způsob chování je sobecký. Dělat někomu naděje, i když už je dávno rozhodnuto, není férové a uctivé. 

Napsáno pro www.marianne.cz