České designové hračky pro malé i velké

 

Kultovní nafukovací zvířátka Libuše Niklové

Inovativní designérka Libuše Niklová se tvorbě hraček začala věnovat v polovině padesátých let a za svůj život přivedla na svět více než 230 originálních kousků. Známá je především pro své experimenty s plastickými hmotami. Dokázala totiž maximálně využít měkkosti, lehkosti a ohebnosti, které tyto materiály poskytují, a hravě naskočit na vlnu tehdejšího boomu plastu. Gumové figurky, zvířátka s harmonikovým trupem a nafukovací hračky jsou dnes českou ikonou – však kdo by neznal modrého slona, červeného buvola nebo třeba žlutou žirafu. Celoživotní práce této průkopnice dostala design českých hraček na světové výsluní. Její kolekce legendárních nafukovacích zvířátek představené v 70. letech 20. století jsou dnes zastoupeny ve sbírkách muzeí po celém světě, mimo jiné i v newyorské MoMA. Ale nafukovací zvířátko samozřejmě stále pořídíte u staré dobré české Fatry.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Kutálí se Kutulu

Čtyřčlenný československý tým designérů oživuje tradiční české hračky s důrazem na výtvarnou a řemeslnou kvalitu za zapojení lokálních materiálů a dodavatelů. V jejich snové realitě se setkáte s labutí Labu, ptáčkem Pipou nebo koníkem Amarisem, vydáte se do tajů antické mytologie s kolekcí hraček jí inspirovaných, nebo se svými nejmenšími postavíte město Briko, plné geometrických tvarů a jasných barev. Kutulu je malá česká hračkářská senzace, která baví malé i velké.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Dřevěná ZOO Ladislava Sutnara

Designér, typograf a avantgardní umělec Ladislav Sutnar, slavný plzeňský rodák a jedna z nejvýznamnějších postav české meziválečné moderny, představil své pojetí moderní hračky v již v roce 1930. Dřevěný slon, nosorožec, mrož, lev a velbloud – hravá zvířátka na kolečkách v sobě spojují prvky abstraktního umění a původně zamýšlené levné průmyslové výroby. Dnes jsou ručně vyráběné a malované repliky hraček k dostání u Modernisty.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Postmoderní inspirace pro váš interiér

Už od konce 70. let má ve zvyku narušovat zažité hranice, pohrávat si s kýčem a probouzet nás z letargie. Postmoderna vrací úder a my se na jejích divokých vlnách necháme rádi svézt.
elle.cz

Kovový KOVAP

Jistě je znáte. Možná jste některou z nich i měli. Beruška na klíček, která nikdy nespadne ze stolu, model traktoru Zetor s řazením, zpátečkou i funkčním volantem, nebo lanovka svažující se nad dětským pokojem. Tradice ručně vyráběných plechových hraček KOVAP sahá až do roku 1946, k velmi oblíbeným však tyto kousky patří dodnes. Pozvete je znovu k sobě domů i vy?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Svébytný unikát od Tititi

Studio Tititi se soustředí na výrobu originálních dřevěných hraček a objektů inspirovaných řemeslnou tradicí tvůrců Minky Podhajské, Josefa Čejka nebo třeba Bohumíra Čermáka. Co kus, to unikát – především díky precizní ruční malbě. Figurky tak nejsou jen pouhou dětskou hračkou, ale i objektem cenné umělecké hodnoty. Pointilista, pan a paní Tyrkysovi, Pasquariello a jeho přátelé, Anita či Surrealistka, jak se některé z dřevěných kousků nazývají, budou zdobit vaši poličku ve velkém stylu, ať už hračkou obdarujete sebe či své děti – nadčasový objekt, jehož estetická hodnota nevyprchá ani v dospělosti, se o to postará.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu