Design Gift-Guide: 10 tipů pro skutečné design lovers

1. SET V60 Z ŘÍŠE DIVŮ / LUKÁŠ NOVÁK 

Mladý sklář a designér Lukáš Novák má za sebou úspěchy na Designbloku, spolupráce se sklárnou Rückl a Plzeňským Prazdrojem i samostatnou výstavu v galerii Kvalitář. A zatímco jsme všichni obdivovali jeho vesmírné vázy, Lukáš pracoval na svém nejnovějším projektu: skleněném setu na kávu, který vypadá, jako by sklo bylo stále živé a doslova tekuté. Dokonale průzračný set s názvem V60 in Wonderland je z borosilikátového skla, které se dá tvarovat ručně na rozdíl od tradičního skla foukaného přes píšťalu. Díky tomu získal set svůj organický tvar, který akorát padne do ruky až se bude 25. prosince připravovat ranní kafe. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Vánoční gift-guide designérky Zuzany Spustové alias Neva Oslo

elle.cz

2. KVĚTINOVÉ FOTOGRAFIE / ANETA ZIMOVÁ VRKOTOVÁ

Krásné, éterické a něžné. Talentovaná fotografka Aneta Zimová Vrkotová zachytila květiny přesně v okamžiku, kdy jsou tak akorát na hraně melancholie, ale zároveň nepůsobí smutně ani kýčovitě. Limitovaná edice šípků, pryskyřníků, pivoněk a dalších květin je k dostání v rozměrech 148x210 mm nebo 500x700 mm. Anebo na míru po domluvě, pokud žijete heslem „go big or go home“. Doma jsme si zvykli trávit hodně času, tak proč ho někomu neudělat ještě hezčí. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

3. POVLEČENÍ PRO NI A PRO NĚJ / IN AUGUST 

Kde jinde si přejeme být v dobré společnosti než v posteli. A proto přišla kreativní a sympatická dvojice Karolíny Strykové a Teodora Menšla po snídaňových setech, lněných ubrusech a dalších produktech s povlečením s vyšitými nápisy His a Hers. Jejich značka In August Company totiž přeneseně znamená být v dobré společnosti. Povlečení je jednoduché v tom nejlepším slova smyslu, ze lnu a v přírodním světlém odstínu. Jeden kus pro něj a jeden pro ni. A vybírat už nemusíte jen online – In August Co. právě otevřeli svůj první kamenný obchod na Praze 6 v Bubenči

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Nejkrásnější vánoční ozdoby od českých designérů a výrobců

elle.cz

4. DOKONALE NEDOKONALÁ KERAMIKA / DANIEL MACHILL 

Hrnčíř z Holešovic – známý také jako Daniel Machill – se do keramického ateliéru dostal před pár lety náhodou. Dnes tvoří pod vlastní značkou a před nedávnem spustil e-shop, kde můžete vybírat z minimalistických i odvážných hrnečků, mís, váz nebo talířů. Některé jsou v tlumených zemitých odstínech, jiné hýří barvami. U některých kusů autor experimentuje s glazurou a výpaly, u jiných si zase pohrává s tvarem. Výsledkem je, že snad žádné dva kusy nejsou identické a obdarovaného bude hřát u srdce, že má doma jedinečný kus by Daniel Machill. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

5. JEMNÁ ABSTRAKCE / MICHAELA ČERVENÁ 

Michaela Červená na sebe nejprve upozornila autorskými tapiseriemi, za které dokonce letos získala nominaci v mezinárodních cenách Elle Decoration EDIDA v kategorii textil. Pak ale plynule přešla k abstraktní malbě a ta u ní teď hraje hlavní roli. Jednotlivá plátna si můžete prohlédnout na Michaely Instagramu, který slouží jako virtuální prodejní galerie. Její tvorba je nesmírně jemná a zároveň dynamická. Obrazy slouží jako pomyslné deníkové záznamy, ve kterých si každý najde své vlastní významy a symboly. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

6. KULTOVNÍ VÁZA V NOVÉM / DECHEM 

Vázy od studia DECHEM se rychle staly ikonami českého designu. Jsou totiž návykové. Jakmile má člověk jednu, přeje si další a další. Malou, velkou, barevnou, čirou, matnou nebo lesklou. Takzvané bandasky milujeme pro jejich nadčasový a křehký design a také úžasnou variabilitu – nikde není předepsané, že jsou pouze na čerstvě řezané květiny. Letos představilo designérské i partnerské duo Michaela Tomišková a Jakub Janďourek novou kolekci pod názvem Vase19.  A pokud byste nevybrali ze dvou elegantních tvarů a pěti tlumených podzimních barev, starší kolekce to zaručeně jistí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

7. POETICKÁ ČOKOLÁDA / ROZBÍJÍM SE 

Kromě DECHEM je designérka Michaela Tomišková také polovinou projektu, kde nepracuje se sklem, alejiným křehkým a luxusním materiálem – čokoládou. Spolu se svojí sestrou Kateřinou tvoří čokoládové tabulky s éterickým názvem Rozbíjím se. Každá tabulka je z pečlivě vybíraných ingrediencí, minimalistky zabalená do bílého nebo černého hedvábného papíru a třešničkou na dortu je krátká báseň vytištěná na každém balení. Výsledkem je dokonalá symbióza chutí a designu. Darovat můžete třeba Štěstí, Pravdu, Lásku anebo letošní novinku s borůvkou – Vítězství. Co víc si přát.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Vůně tónů: Rozhovor s hudebnicí a parfemářkou Kateřinou Šantrochovou

elle.cz

8. NICHE PARFÉM / SCENT ROCHE 

Parfém považujeme za velmi osobní dárek. A pokud je vytvořený obdarovanému na míru, jde o záležitost vyloženě intimní. Kateřina Šantrochová se od komponování hudby přesunula ke skládání vonných esencí a pod značkou Scent Roche vytváří jedinečné parfémy na tělo. Doslova i přeneseně. Vybírat parfém pro druhého je ale vždycky trochu loterie, a proto můžete od Scent Roche pořídit i krásný dárkový voucher. A pokud zvolíte flakon od designérky Elišky Monsportové, tak se z dárku stane dokonale poskládaný Gesamtkunstwerk, který opojí všechny smysly.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

9 AROMATERAPIE / ADÉLA BAČOVÁ 

U vůní ještě zůstaneme, ale tentokrát u těch interiérových. Designérka Adéla Bačová představila letos kolekci keramických produktů, které balancují mezi užitým uměním a architekturou. Jemné vázy a stoly z kolekce Blocks, které jsme viděli v říjnu na Designbloku, doplnily před pár dny také aroma lampy. Jejich vertikální tvar je inspirovaný komínem a na stejném principu i funguje – vede horký vzduch směrem nahoru a dostane tak vůni z esenciálních olejů lépe do prostoru. Na výběr je ze čtyři barev – modrá, zelená, růžová a náš favorit, světle béžová. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Euforické, živelné, něžné: 5 nových kolekcí od českých šperkařů

elle.cz

10. SURREÁLNÍ KOBERCE / MASOPUST

Pryč jsou doby, kdy tapiserie patřily jenom na stěny studených zámeckých komnat. Designérka Anna Štajglová se v projektu Masopust vrátila k této tradiční technice a svou tvorbou dokáže rozveselit a zútulnit každý interiér. Její vlněné koberce jsou hravé, barevné, nepravidelné a rozhodně nepatří jenom na podlahu, jak nám Masopust dokázal na letošním Designbloku. Vybírat můžete z nástěnných čel postelí, surreálných koberečků, stropních roset anebo buďte odvážní a pořiďte jednoho z vlněných společníků – Anku nebo Pipina!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu