Nová značka PLASTLO mění recyklovaný plast v designový objekt

 

Ročně se celosvětově odhadem spotřebuje 430 milionů tun plastu. Vzniká tak nadbytečný odpad, který ohrožuje eko-systém po celé planetě. Tereza Suntychová se rozhodla přispět k řešení tohoto problému a bojovat proti nadbytečné produkci elegantním způsobem. Spojila svojí vášeň pro design a zájem o udržitelnost a tak vznikl brand PLASTLO, který nabízí odkládací stolky z recyklovaného plastu, ale i interiérový design na míru nebo odřezky desek pro individuální projekty. Portfolio udržitelných produktů plánuje Tereza nadále rozšiřovat.

Zakladatelka Tereza se pohybuje v oblasti marketingu, designu a udržitelnosti. Působila v mediální společnosti VICE nebo jako konzultantka a tvůrkyně obsahu na volné noze pro projekty s přesahem. Nápad na výrobu stolků PLASTLO přišel, když řešila stavbu vlastního domu a hledala udržitelnější materiály

 

 

I odpad může být krásný

Říká se, že co je pro někoho odpad, pro druhého může být poklad. U značky PLASTLO to platí dvojnásob. Brand vychází z principů cirkulární ekonomiky, kdy se odpad stává zdrojem uvědomělé spotřeby a nadčasového designu. Využitím odpadu z oběhu a šetrným nakládáním se zdroji se pomyslně uzavírá kruh koloběhu a ulevuje se tak životnímu prostředí. Tereza pro výrobu svých stolů využívá 100% recyklovaný i recyklovatelný plast, převážně tvrdší typ plastu, jakými jsou například víčka od PET lahví nebo obaly od kosmetiky. Tento odpad se zpracuje speciálním lisem do desek, jejichž finální podoba vždy záleží na tom, jaký se v danou chvíli zpracovával plast a někdy může evokovat třeba i mramor, každý stolek je díky tomu originál.

Tradice, inovace a lokálnost

V úplných začátcích Tereza neměla k dispozici potřebnou technologii ke zpracování desek sama, outsourcovala proto desky stolků z Holandska. V současné době je již ale schopná menší stolky vyrobit sama v Praze, větší desky pro ní vyrábí dodavatelé Plastic Guys v Brně. Byl tak zajištěn významný pilíř udržitelnosti, a sice lokální výroba. Nohy stolků jsou vyrobené z ohýbaných kovových trubek a odkazují k české tradici funkcionalistického nábytku. Vznikají uprostřed Hostýnských hor ve firmě Kovonax (dříve Slezákovy závody), jejíž historie sahá až do roku 1908. Spojení zpracování odpadu a tradičního řemesla symbolizuje úzký vztah inovace s tradicí a dodává produktu punc nadčasovosti.

 

Plastlo
Info ikona

Minimalistický interiér, ve kterém sídlí duše Le Corbusiera

elle.cz

Co stolek, to originál

Díky unikátnímu zpracování odpadu je zajištěno, že každý stolek je unikátní. Pro zdůraznění autenticity, má každý stolek PLASTLO svou vlastní digitální identitu na blockchainu díky partnerství s americkou technologickou firmou Real Items. Zápis na blockchainu slouží podobně jako certifikát autenticity. Stačí naskenovat QR kód z etikety a zobrazí se informace o produktu spolu s daty o zapsání do blockchainu. Můžete si tak být jistí, že vámi zakoupený stolek je pouze jeden a že svojí koupí stolků z recyklovaného plastu trochu odlehčíte životnímu prostředí. No není to win-win situace?

 

Plastlo
Info ikona

Ceny Czech Grand Design odhalily nominace za rok 2020

elle.cz

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA