Designové drobnosti aneb jak ze svého domova udělat obydlí fajnšmekra

 

Jsme tím, čím se obklopujeme. To je známý fakt. A mnohem víc to platí v době, kdy doma trávíme tolik času, jako nikdy dřív. Obklopujeme-li se krásnem, bezprostředně na nás působí. Pojďte si tedy domů pozvat pár kousků, které váš pobyt doma zpříjemní. A nevadí, že neznáte celý repertoár ikonických značek či obsáhlé knihy o designu. Začněte třeba teď. Přijměte pozvání na malou lekci velkých ikon. A třeba si některá z nich najde cestu i do vašeho doma!

 

Sympatický Snoopy od Flos

Stolní svítidlo pohrávající si s gravitací a asymetrií mají na svědomí pánové Achille a Pier Giacomo Castiglioni, kteří jej navrhli již v roce 1967 pro značku Flos. Ti se při jeho vytváření inspirovali onou stejnojmennou komiksovou postavičkou psa Snoopyho, která se pod jejich rukama proměnila ve velice elegantní svítidlo oblých tvarů, bez náznaku karikatury nebo dětinskosti, a přesto v dokonalé harmonii vtipu, špetky ironie a designové strohosti. Tento nadčasový skvost z kovu a mramoru jste jistě mohli vidět v některém z interiérů apartmánů severských div či na stránkách magazínů nejen o interiérovém designu. Není divu – i po více než padesáti letech vám může připadat současné. Lehkost a funkčnost tohoto kousku vás jednoduše okouzlí.

 

 

Jednoduše krásná Artek 60 Stool

Stolička 60 byla navržena Alvarem Aaltem v roce 1933 a vyráběná jeve Finsku z masivní břízy značkou Artek.Této poměrně nenápadné stoličky se po celém světě prodalo několik milionů kusů, díky čemuž se tento skvost řadí k jednomu z nejoblíbenějších produktů v historii designu. Stolička Stool 60 může vypadat zdánlivě jednoduše, ale věřte, že se jedná o dokonale zpracovaný kus nábytku. Lze ji použít jako stoličku k sezení, odkládací stolek nebo dokonce výstavní plochu třeba pro vaše knihy. Právě multifunkční jednoduchost ve spojení s odolností a nadčasovým designem učinila z tohoto kousku jeden z nejoblíbenějších a nejefektivnějších typů nábytku v historii.

 

 

Světelné skulptury Akari

Hřejivé světlo procházející stínidlem z ručně vyrobeného papíru na bambusovém rámu osvětluje interiéry po celém světě již od roku 1951. Autorem svítidel roztodivných tvarů a velikostí je Isamu Noguchi, který v onom roce navštívil město Gifu v Japonsku – metropoli známou výrobou luceren z papíru z kůry moruše a bambusu. Inspiroval se tradičními konstrukčními metodami, aby vytvořil díla, která příznačně pojmenoval Akari. Podařilo se mu oživit tradiční japonské materiály a vdechnout domovu moderní design, dnes tak populární. Rád prý říkal, že "vše, co potřebujete k založení domova, je pokoj, tatami a Akari." A vlastně na tom něco pravdy je.

 

MEZI UMĚNÍM A DESIGNEM. IKONICKÉ LAMPY AKARI SLAVÍ 70 LET

elle.cz

Terapie barvou podle Ronana Boroulleca

Pozvěte si domů umění. Nemusíte hned investovat do výtvarných děl, zkuste to pro začátek třeba s printy. Dobře zvolený kvalitní print promění vaše bydlení k nepoznání. Můžeme-li doporučit konkrétní, prozkoumejte tvorbu Ronana Boroulleca, jednoho ze známých bratrů designérů Boroullecových, s jejichž tvorbou jste se mohli potkat třeba v produktovém portfoliu značek HAY nebo Vitra.

 

 

Roztomilá Pulcina

Je libo kávu? Zakládající člen Memphis Group Michele De Lucchi navrhl pro italskou značku Alessi, jejíž portfolio obsahuje některé z nejznámějších postmoderních designů kuchyňského nádobí, žebrovanou hliníkovou kávovou moka konvičku. Dostala jméno Pulcina, což v překladu z italštiny znamená „kuře“. Proč byla pojmenována po chundelatém mláděti? Jméno Pulcina odkazuje na tvar vnitřní části konvičky – je baculatý, baňatý, má stupňovitou siluetu a její ústí připomíná ptačí zobáček, tak proto. Pulcina vás bude doprovázet každým dnem a vězte, že její design nezestárne.

Old but gold: kam pro nábytek, který umí stárnout?

elle.cz

REKLAMA