Konec iluzím. Je tady BeReal, sociální aplikace bez filtrů a úprav

Podstata BeReal na nás křičí už z názvu: Buďme opravdoví! Stejně jako Instagram jde o sdílení fotek, ale to je tak jediné, co mají aplikace společného. Na BeReal mají místo pouze autentické a neupravené snímky. Je to jednoduché a popularita této francouzské aplikace v posledních měsících strmě stoupá. Facebook už moc nebaví a Instagram ztratil kontakt s realitou. Vidíme na něm svět, který zkrátka a jednoduše není pravda a nejednomu člověku může způsobit úzkost dennodenní pozorování dokonale kurátorovaných životů ostatních. O čem je tedy BeReal? O fotkách, které jsou neupravené a nedokonalé jako život sám. 

Co vás tedy čeká, jakmile si BeReal pustíte do života? Jenom jedna sdílená fotka. Zato každý den za předpokladu, že budete hrát podle pravidel. BeReal vám umožní postnout jen jeden snímek denně a to v čase, který vám náhodně určí sama aplikace. Nemůžete si tedy čas postování naplánovat na nějaký zajímavý moment, ale prostě až vám přijde notifikace. Pokud vás hned napadlo, že použijete už hotovou fotografii z mobilu, tak na to zapomeňte. Takto BeReal nefunguje.

Ale kdy tedy přijde čas postnout? Aplikace to pohlídá za vás a pošle vám upozornění, že je čas zveřejnit foto dne a je čas být opravdový, prostě "be real". Když aplikaci otevřete, máte přesně 2 minuty na pořízení fotky a vyfotíte, co zrovna děláte, ať jde o sebevšednější činnost. Na přípravu dokonale nastylovaného snímku není čas a o to jde. Pokud váháte jestli vyfotit, co zrovna vaříte anebo udělat selfíčko, dilema zažehnáno. Aplikace pokaždé automaticky pořídí snímek předním i zadním fotoaparátem. Zveřejněná fotka zmizí ve chvíli, kdy vám následující den přijde výzva k pořízení nové. A co když zrovna nemáte náladu sdílet, co děláte, a to celý den? Nevadí. Nikdo vás nenutí. Ale BeReal není místo pro neaktivní voyery, takže neuvidíte ani obsah ostatních z toho dne. To zní fér, ne? 

BeReal slibuje autenticitu, která se z ostatních platforem v průběhu let vytratila. Obsah bez jakýchkoliv pozlátek. Možná občas trochu nudný, ale to je náš den někdy taky. Pro někoho je to důvod, proč aplikaci po pár dnech opustí. Někoho naopak opravdové propojení s přáteli začne bavit. Opadne také stres z honby za dokonalým výsledkem a nemusíte se bát, že jde o další aplikaci, kde strávíte hodiny denně. V jednoduchosti je krása a to hraje BeReal do karet. Ale ať nevynášíme tuto novinku jen do virtuálních nebes, najdou se i negativa. Tím hlavním je zásah do soukromí, které postování v reálném čase představuje. Není tajemstvím, že někteří z nás na Instagram přidávají příspěvky se zpožděním, aby sledující neměli tak dobrý přehled, co v danou chvíli člověk dělá a kde se nachází. 

BeReal existuje už od roku 2020, ale hype se dostavil až v posledních měsících. Jen od začátku roku 2022 vzrostl počet stažení o 315 % a  v tuto chvíli je na 4. místě nejstahovanějších sociálních aplikací hned za Instagramem, Snapchatem a Pinterestem. Oblíbená je hlavně u uživatelů ve věku od 16 do 24 let, ale cestu si k ní našli i mileniálové. Nabízí se ale otázka: potká aplikaci stejný osud jako například Clubhouse? Pět minut slávy a pak už ani nevíme, jestli jsme aplikaci smazali? Anebo s rokem 2022 přišel čas vrátit se do reality? Pokud se vám tato představa líbí, dejte BeReal šanci. 

 

Zdroje: mediaguru.cz, Insider.com

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA