Jste real? Aneb jak lidskost ovládla sociální sítě

Vstříc lidskosti

Důvod je poměrně jednoduchý. Už nás nebaví vykalkulovaná dokonalost, kterou nám algoritmy neustále předhazují a chceme vidět něco, co se alespoň trochu podobá realitě, ve které se denně pohybujeme. Do jaké míry je ale hranice mezi tou offline „autentickou“ realitou a naším digitálním životem rozmazaná? Sociální sítě nás učí žít jako na jevišti, místo vlastního prožitku máme tendenci přikládat větší důležitost tomu, jak zvenčí vypadá. A to neplatí pouze pro „Instagram friendly“ události. Dnes stačí ze šikovného úhlu a se správným světlem vyfotit upitý šálek kávy nebo neustlanou postel a máte dokonalý příspěvek na Instagram. Poněvadž to, co teď ve jménu autenticity sociálním sítím kraluje, je jakási nablýskaná všednost. Dosažitelná, i když vlastně ne. Na internetu jsme si totiž zvykli přikrášlovat každodenní dění natolik, že realita zešedla. Nabízí se tedy otázka: jak být autentický ve světě, kterému vládne umělé estetično?

Mohlo by se vám líbit

Žijte pomalu a oslavujte nudu! Nový fenomén budete milovat

Máme to vryté do DNA. Nultá léta produkovala jeden film za druhým, jejichž protagonistky byly krásné dívky s významnou prací ve velkém městě. Tyto tituly se podílely na idealizaci hustle kultury, která má městský život pod palcem dodnes. Lidé ale začínají toužit něčem jiném. Něčem pomalejším.
elle.cz

Nejdůležitější je, jak to vypadá. Nebo?

Z podstaty věci je jasné, že tlak na dodržování určitých estetických standardů dusí snahu o opravdovost. Neboť ta nás mimo jiné nutí upřednostnit obsah před formou a zpochybňovat konvenční podobu krásy a dokonalosti nasvícením nefotogenických aspektů naší tváře, těla a života. Po tomhle přece všichni toužíme, ne? Chceme vědět, že nedokonalí nejsme jen my, ale i ta holka se sta tisíci sledujícími, která nás každé ráno zdraví z displeje našeho telefonu. Jenže být opravdový znamená být zranitelný. A právě zranitelnost se stává měnou, kterou se platí za úspěch a kterou je jen málokdo ochotný odevzdat. Proto začne jakési vyjednávání mezi daným člověkem a jeho sledujícími, kdy jednotlivci strategicky formují svou online přítomnost tak, aby zprostředkovali pocit autenticity a zároveň se přizpůsobili normám a konvencím platformy. A nám nezbyde nic jiného než se ptát… Nakolik je ale opravdovost skutečná, když se stává nepostradatelnou součástí cesty za úspěchem? Nepřelévá se pak v další formu přetvářky?

Mohlo by se vám líbit

Co je s ním špatně? Aneb stinná stránka wellness kultury

Wellness kultura v postpandemické době jasně dominuje. Ilustruje to hodnota globálního wellness průmyslu, která byla vyčíslena až na 5,6 bilionů dolarů. Dostává se wellbeing skutečně do popředí našich zájmů, nebo se tento prosperující byznys pouze živí na naší zranitelnosti?
elle.cz

Sebejistý muž, zranitelná žena

Neautenticita, tedy falešnost, se stává zbraní, pomocí které sestřelujeme vlivné lidi z digitálního piedestaluProblém je pak ale v neukotvenosti pojmu autentický, který lze interpretovat odlišně u mužů a žen. Antropoložka Marie Heřmanová se k tomuto fenoménu vyjádřila ve svém komentáři pro deník A2larm. „Představa autentického mužství je představou silného vůdce, který má jasně ukotvené názory a za sebou „kus práce“. U žen ale na podobnou prezentaci narazíme málokdy – mnohem častěji staví svou autenticitu na otevřenosti, určité zranitelnosti.“  

Sociální sítě jsou nástroj a každý má právo s ním nakládat, jak chce. I pokud to znamená prezentovat se v lepším světle. Můžeme je ale uchopit jinak, můžeme z nich udělat prostor, ve kterém se budeme cítit jako součást respektující komunity. Prostor, který je otevřen komukoliv, tobě, mně, jí a naší nedokonalosti.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén therapy speak: o duševním zdraví mluvte, diagnózu nechte jiným

Rozmohl se nám tady takový nešvar… Lidé velice často používají psychoterapeutická slovíčka. Zejména pak rádi diagnostikují. Sebe i své okolí. Pomáhají tak normalizovat citlivost, nebo naopak duševní bolest umenšují?
elle.cz

Zdroj: autorský článek