18. ročník Pragueshorts zná vítěze

Porota dále udělila dvě Zvláštní uznání, která míří za filipínským filmem Na mou duši, na psí uši a snímkem Electra od Darii Kashcheevy, který pomocí surreálných obrazů vypráví o traumatech mladé ženy. Electra si z letošního ročníku Pragueshorts odnáší také cenu za nejlepší film od poroty Národní soutěže, která rozhodovala zcela nezávisle na porotě Mezinárodní soutěže. Mockument Grety Stocklassy Bzukot Země a drama Petra Pylypčuka Osmý den pak získaly Zvláštní uznání. V experimentální sekci Labo zvítězil AliEN0089 chilské režisérky Valerie Hofmann, Zvláštní uznání míří za uměleckým kolektivem Total Refusal a jejich snímkem Kinderfilm. V rámci festivalu Pragueshorts je každoročně udělována i Cena diváků – tu letos obdržel britský animovaný snímek Curiosa. V neděli 3. března startuje online část festivalu na KVIFF.TV. Až do 17. března zde bude ke zhlédnutí 55 snímků z festivalového programu, včetně většiny oceněných.

Mohlo by se vám líbit

Pragueshorts 2024: Oslava krátkých filmů a mladého talentu

Mezinárodní festival krátkých filmů Pragueshorts se blíží! Letošní ročník se koná od 28. února do 3. března v pražských kinech Světozor, Bio Oko, Atlas a Kino Pilotů. Akce, kterou každoročně pořádá tým stojící za Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, představuje kurátorský výběr špičkových krátkých filmů od českých i zahraničních tvůrců.
elle.cz

Hlavní cena Mezinárodní soutěže pro meditativní snímek z onsenu

V porotě Mezinárodní soutěže 18. ročníku Pragueshorts zasedla herečka Eliška Křenková, kreativní producentka Barbora Mudrová a scenárista a režisér Dylan Holmes Williams. Z celkem 27 snímků porota ocenila tři. Cenu pro nejlepší film, a s ní spojenou odměnu 3 000 EUR, získal francouzsko-japonský snímek Oyu režiséra Atsushi Hiraie. „Tento hluboce lidský film vypráví křehký, a přesto silný příběh. Toto silné dílo nás silně zasáhlo a nemůžeme se dočkat, čím nás režisér Atsushi Hirai překvapí příště,“ uvedla porota ve svém prohlášení. Zvláštní uznání míří za českým snímkem Electra, na kterém porotci ocenili, že: „citlivým a přitažlivým způsobem zpracovává nelehké téma,“ a filipínským dramatem Na mou duši, na psí uši.  „Jedná se o Důmyslně vystavěný příběh překrásně vyprávěný velkorysými, smělými a zároveň tajuplnými širokými záběry. Dokonalá výprava a citlivé herecké výkony přispívají k celkovému vyznění, film je mistrovské dílo režiséra, jehož tvorbu se vyplatí sledovat,“ uvedla porota.

Electra jako vítězný film Národní soutěže

Electra je inspirativní film, v němž se kreativní a netradiční technikou skvěle mísí animace s hraným filmem a vytváří nevšedně komponované a mnohovrstevnaté. Je to film, který v nás vyvolává pozitivní pocit závisti,“ ohodnotila vítězný film Národní soutěže porota, ve které zasedl dramaturg Enrico Vannucci, střihač Bartosz Pietras a filmařka Izabela Plucinska. Pro Electruse jedná o další z řady tuzemských i mezinárodních úspěchů – snímek měl světovou premiéru na MFF v Cannes, byl oceněn na festivalech v Torontu a Ottawě a je nominován na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film v rámci cen Český lev. Zvláštní uznání v Národní soutěži získaly dva snímky. Dokumentární film Grety Stocklassy Bzukot Zeměnadchl porotu díky tomu, jak „mistrně kombinuje prostředky filmu a meta-filmu a zamýšlí se nad tím, kam nás jako lidské bytosti žijící v propojené společnosti dovedla absence diskuze a dialogu.“ Osmý denPetra Pylypčuka pak porotci ocenili „za to, že sází na nevyřčená slova a jednoduché, ale krásné a smysluplné obrazy, které vytvářejí jemnou atmosféru, a za zpracování pro českou kinematografii nezvyklého a neobvyklého tématu.“ S cenou pro nejlepší film Národní soutěže se pojí finanční odměna 2000 EUR.

Mohlo by se vám líbit

Ochutnávka Pragueshorts exkluzivně: Pusťte si film Ještě nespíš?

Pražská filmová scéna se opět chystá ožít, a to díky 18. ročníku festivalu krátkometrážních filmů Pragueshorts. My pro vás máme exkluzivní ochutnávku v podobě snímku „Ještě nespíš?“, který má na kontě nominaci na Českého lva za nejlepší studentský film. Zhlédnout jej můžete níže.
elle.cz

Ceny sekce Labo pro snímky AliEN0089 a Kinderfilm

Experimentální sekce Labo divákům Pragueshorts každoročně představuje neotřelé a inovativní přístupy k filmovému jazyku i formám vyprávění. Porota složená z hudebnice Moniky Omerzu Midriakové, spisovatele Petra Šestáka a designérky Ivany Kocmanové udělila Cenu za nejlepší film snímku AliEN0089 chilské režisérky Valerie Hofmann, který se odehrává na hranici mezi reálným a virtuálním světem. Experimentální vrstvení a prolínání formálních i významových rovin je navzdory jejich rozmanitosti dovedeno do sevřeného celku. AliEN0089 je výpovědí o já a společnosti, která už se nepohybuje ani ve virtuálním, ani ve skutečném světě, ale právě na jejich průsečíku,“ prohlásila porota. Zvláštní uznání pak míří za filmem Kinderfilm od uměleckého kolektivu Total Refusal. „Herní prostředí GTA se tu stává vtipnou i mrazivou metaforou vyprázdněných životů, ve kterých něco chybí, ale auta to rozhodně nejsou. Naštěstí se ve světě, kde každý mechanicky tancuje už jen sám se sebou, ještě najde hrdina, který to něco hledá,“ uvedla porota.

Online část Pragueshorts na KVIFF.TV až do 17. března

V neděli 3. března startuje na KVIFF.TV online část festivalu Pragueshorts, která potrvá až do 17. března. Ke zhlédnutí zde bude 55 snímků z festivalového programu, včetně vítězného snímku Mezinárodní soutěže Oyu, držitele Ceny diváků Curiosa nebo filmů Bzukot Země a Osmý den, oceněných Zvláštním uznáním poroty Národní soutěže. 

Mohlo by se vám líbit

Zhlédněte ty nejlepší krátké filmy v historii Pragueshorts

Ta nejlepší degustační menu se vždy skládají z malých chodů. Jedině tak se degustátorovi dostane celkového zážitku. A s krátkými filmy, s těmi je to zrovna tak. Ochutnejte proto program festivalu Pragueshorts s 5 snímky, které se nesmazatelně zapsaly do jeho DNA...
elle.cz

Zdroj: Pragueshorts, KVIFF.tv