Kam za ekologií:
Pokud vás zajímají nové trendy na pomezí technologie, umění a ekologie, Signal Forum byste si rozhodně neměli nechat ujít. Jedná se o premiéru projektu, který vznikl na základě spolupráce mezi bratislavským festivalem Sensorium a pražským Signal Festivalem (10.-13.10.). Cílem tohoto fóra je vytvořit novou platformu pro výměnu nápadů, inspiraci a navázání kontaktů mezi tvůrčími osobnostmi z celé Evropy. Signal Forum nabídne 15 přednášejících světového formátu, včetně astrobioložky z NASA Michaely Musilové, Ariane Koek, která stojí za projektem Arts at CERN, performativní dvojice programátorů Foxdog Studios či pařížského kreativního studia Superbien, které tvoří kreativní projekty pro světové značky. Diskuze a workshopy doplní networkovací Meet Market a vše završí večerní parties, kde budete mít šanci poznat další kreativce v neformálním prostředí.
Témata konference úzce souvisí s letošním ročníkem Signal Festivalu, který nese název Ekosystémy 02: Výprava. Diskuze se proto zaměří na zapojení technologií do kreativních a uměleckých procesů, ekologickou stopu umění, vlivu interaktivních her na člověka a porozumění vesmíru. To vše se odehraje v inspirativních prostorách CAMPu, prostor zaměřený na budoucnost měst a veřejnou debatu o architektuře.
Kde: CAMP v Praze
Kdy: 11.10.-12.10. 10-02
Na co do kina:
Film Až na věky od norské režisérky Liljy Ingolfsdottir přináší jemné, ale silné drama o vztahové krizi manželů Marie a Sigmunda. Po letech společného života jejich manželství naráží na realitu každodenní únavy, rodičovských povinností a nevyřčených očekávání. Marie se cítí osamělá a přetížená péčí o dvě malé děti, zatímco její muž tráví většinu času na cestách. Zároveň se musí vypořádat s antipatiemi dospívající dcery z předchozího vztahu a otázkami, které si klade ohledně vlastní hodnoty a seberealizace.
Snímek, který získal pět cen na festivalu v Karlových Varech, včetně ocenění pro hlavní herečku Helgu Guren, divákům nabízí autentický pohled na dynamiku moderních vztahů. Vztahové potíže Marie a Sigmunda se dotýkají témat emancipace, osobní identity i síly sebereflexe. Nečekejte však temné psychologické drama ani hollywoodskou romantiku. Film je citlivý, syrový a realistický, a každý v něm najde něco, co rezonuje s vlastními zkušenostmi.
Kam za architekturou:
Jste architecture geek? Pak byste si neměli nechat ujít konferenci PULSE Prague 2024. Toto dvoudenní setkání propojí špičky ze střední Evropy a zaměří se na otázku skutečné ceny za udržitelnost. Jednotliví přednášející se podělí o své zkušenosti a přiblíží, jaké výzvy a příležitosti s sebou udržitelnost přináší v architektuře, produktovém i interiérovém designu. Na programu budou nejen následováníhodné úspěchy, ale také upřímné příběhy o chybách a jejich důsledcích. „Rádi bychom rozproudili debatu o tom, co opravdu funguje, a kde je třeba udělat změny, aby udržitelnost nebyla jen suchou teorií, ale stala se každodenní realitou,” vysvětluje zakladatel platformy PULSE Miloš Štěpař.
Hlavním lákadlem bude přednáška Kengo Kumy, jednoho z nejvlivnějších architektů současnosti, který během galavečera převezme prestižní cenu Jana Kaplického za celoživotní dílo. Dále vystoupí teoretik designu Deyan Sudjic nebo italské duo Studiopepe, které zaujme svým odvážným přístupem k interiérovému designu. Na programu jsou také přednášky odborníků z oblasti udržitelnosti v architektuře i produktovém designu. Pokud hledáte inspiraci a chcete se dozvědět, jakým směrem se bude ubírat budoucnost designu, je tato akce přímo pro vás.
Kde: UMPRUM
Kdy: 2. – 3. 10. 2024
Kam na filmy napříč celou republikou:
Nevíte, kam se vydat za kvalitní filmovou podívanou? Projekt Tady Vary za vás vybral to nejlepší z aktuální filmové tvorby oceněné na prestižních festivalech. Diváctvo se od října do ledna může těšit na sérii exkluzivních předpremiér napříč celou republikou. Ať už vás láká pokračování oscarového Jokera: Folie à Deux s Joaquinem Phoenixem a Lady Gaga, vítěz Zlaté palmy z Cannes Anora od Seana Bakera, nebo trans-krimi muzikál Emilia Perez od Jacquese Audiarda, máte z čeho vybírat. Jedním z největších lákadel je i novinka italského mistra Paola Sorrentina Parthenopé, která se promítne v lednu 2025. A jako bonus je pro diváky připraven i speciální vánoční dárek v podobě projekce kultovního filmu, který zatím organizátoři drží v tajnosti. Projekce navíc doplní slavnostní atmosféra, někde i červený koberec či diskuse s tvůrci. Předplatné na celou sezónu je přenosné, takže na vybrané filmy můžete pozvat i přátele.
Kdy: První projekce proběhne 2. října a těšit se můžete na Jokera.
Kam na výstavu:
Pro všechny příznivce autentické fotografie je tu výjimečná příležitost navštívit retrospektivní výstavu Libuše Jarcovjákové ve Veletržním paláci. Výstava představuje průřez více než padesátiletou tvorbou fotografky, která zachycuje svůj život i svět kolem sebe s neobyčejnou otevřeností. Najdete zde její rané práce z Prahy 70. let, fotografie LGBTQ+ komunity i snímky romské, vietnamské a kubánské menšiny z 80. let. Výstava také mapuje její působení v Japonsku, Západním Berlíně a návrat do Prahy po pádu železné opony.
Instalace, kterou kurátorsky vedla Lucie Černá, kombinuje černobílé i barevné snímky, a přináší nejen archivní práce, ale i dosud neznámá díla. Diváci mohou obdivovat momentky z každodenního života i konceptuální fotografie náhodných kolemjdoucích, přátel a autoportrétů, tak typických pro její tvorbu.
Kde: Národní galerie Praha, Veletržní palác
- Zdroj článku:
archiv zmíněných