Ty opravdu nejlepší dokumenty tohoto roku

Frida Kahlo

Jen málo postav v uměleckém světě prošlo takovou mírou spekulací, jaké byla vystavena slavná latinskoamerická malířka Frida Kahlo. Její odkaz byl vyčerpávajícím způsobem interpretován v mnoha biografiích, dokumentech a filmech, včetně oscarového životopisného filmu Frida se Salmou Hayek v hlavní roli. Fridina existence byla poznamenána bolestí, jejím prožitkem a snahou umělecky se z něj vymanit. Její nehoda, zdravotní stav i dramatické manželství, rozvod a opětovný sňatek s kolegou umělcem Diegem Riverou, to vše a mnohem více má být vyobrazeno v dokumentu v docela novém světle. Dokumentární seriál slibuje nabídnout nový pohled do života tolik mytologizované umělkyně, zejména díky tomu, že se na jeho vzniku podílela Fridina rodina. Každá epizoda se zavazuje prozkoumat méně známé aspekty jejího života a nabídne tak věrný, o mnoho autentičtější pohled na Fridin turbulentní život a umožní, aby se malířka ukázala jako žena, jejíž umění zhmotňovalo na plátně naději a sílu.

Calendar Girls

Příběh o dospívání nemusí nutně začínat v době, kdy je vám devatenáct. Režisérka Maria Loohufvud a filmový producent Love Martinsen zaznamenali ve filmovém portrétu životy starších žen, které soutěží v tanečním týmu na jižní Floridě. Nejoddanější taneční tým na Floridě pro ženy nad 60 let, který otřásá zastaralým obrazem toho, jak by seniorka měla vypadat a jak by se měla chovat, vyzývá všechny, aby tančili ze srdce rádi a dokud ještě mohou. Potěšující a upřímný švédský snímek tak poskytuje podněcující pohled na stárnoucí ženy, jejich radosti, boje, přátelství a v neposlední řadě důležitost jejich zapojení do komunity.

Calendar Girls

White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

Snímek White Hot, který na Netflixu premiéroval již v dubnu tohoto roku, zachycuje vzestup a pád značky, která změnila pohled na americkou spotřebitelskou náturu a zákazníky jako takové, a jak ze snímku vyplývá, většinou k horšímu. Toto šetření odhaluje pravdu o tom, jaké rasistické náborové praktiky a produkty bez sebemenšího náznaku inkluze společnost Abercrombie & Fitch praktikovala a produkovala. Dokument vyobrazuje nechvalně proslulý důraz této značky na exkluzivitu na všech úrovních, který ji mimo jiné stál sesazení z trůnu amerického konzumu.

Moss & Freud

Životopisný snímek o Kate Moss bude sledovat její nepravděpodobný „milostný příběh“ s Lucianem Freudem. V režii oscarového filmaře Jamese Lucase budou Moss & Freud vyprávět o vztahu, který mezi supermodelkou a stárnoucím malířem vzkvétal. Kate Moss na přelomu tisíciletí v rozhovoru pro magazín Dazed prozradila, že jednou z jejích posledních nenaplněných ambicí bylo pózovat pro Luciana Freuda. Ale umělec, známý svými vyobrazeními nahého těla v podobě hromady tajícího masa a skvrnité pleti, se dlouho zdráhal malovat slavné osobnosti. Když byl například Freud požádán, aby vyobrazil princeznu Dianu, odmítl a poznamenal, že nemůže překonat onen odlesk půvabu, který byl v rozporu s jeho intimním přístupem k realismu. Navzdory tomu všemu, když si tehdy osmdesátiletý Freud přečetl tento rozhovor, přijal výzvu namalovat tehdy těhotnou Moss. Vztah, který posléze vznikl mezi jednou z nejpozoruhodnějších žen na světě a britským malířským mistrem, se stal námětem pro nový celovečerní film oscarového režiséra Jamese Lucase. Tento vzácný a nekonvenční milostný příběh umožňuje publiku zprostředkovaně nahlédnout za oponu. V současné době jsou detaily kolem data vydání filmu a obsazení skromné, může se tedy stát, že ze snímku Moss & Freud se stane spíš nejočekávanější dokument roku nadcházejícího...

Nothing Compares

Celovečerní dokument v koprodukci Velké Británie a Irska vypráví příběh o fenomenálním vzestupu Sinéad O'Connor na hudební výsluní a o tom, jak její ikonoklastická osobnost vyústila v její exil z popového mainstreamu. Hluboký ponor do zajímavého a tajemného života irské hudebnice od režisérky Kathryn Ferguson mapuje šestileté období od roku 1987 do roku 1993 a reflektuje odkaz neohrožené průkopnice soudobou feministickou optikou. Slavil velký úspěch na festivalu Sundance a řadí se tak oprávněně mezi nejočekávanější dokumentární lahůdky tohoto roku.

Nothing Compares

Not So Pretty

Pokud jste se někdy přistihli, že máte strach z bakterií ve vašem hydratačním krému nebo jste přemýšleli o potenciálních mikroplastech ve vašem šamponu, pak je pro vás dokument z dílny HBO Max Not So Pretty intenzivní sondou do problematiky zdravotních problémů v kosmetickém průmyslu. Snaží se o zvýšení povědomí o nebezpečných rizicích některých kosmetických přísad a postupů, rozdělením do různých témat od péče o vlasy po skincare. V jednotlivých epizodách sleduje dopad kolonialismu na globální, zejména africké komunity a v medailoncích zpovídá jak ty, kteří ovlivňují diktát krásy, tak i ty, kteří se stali obětí chemikálií v populárních šamponech, které jsou na trhu stále k dostání. Dokumentární série například odhaluje, že v produktech, které rovněž znečišťují naše hormony a endokrinní systémy, plodnost a další, může být použito až 10 000 průmyslových chemikálií. Nebuďte tedy překvapeni, když po zhlédnutí Not So Pretty změníte svou kosmetickou rutinu...

The Princess

Jistě, na princeznu Dianu a královnu lidských srdcí jsou zraky upírány neustále. Dodnes její příběh fascinuje a najdou se tací, kteří se i po sérii filmových počinů pokusí o další. A tak pokud jste již viděli všechny epizody The Crown i brilantní Kristen Stewart ve snímku Spencer, můžete si dopřád další filmovou lahůdku připsanou na konto Lady Di. Dokument sice premiéroval již zpočátku tohoto roku, v naší selekci však nemůže chybět, snad pro případ, že jste jej opomněli. Kromě věrného profilu princezny Diany se tento dokument zaměřuje také na to, jak její královský život a okolnosti její smrti po léta utvářely veřejné mínění o anglické královské rodině a zasazuje její příběh takto do širšího společenského kontextu.

Jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

Třídílný dokument z produkce Netflix o fenoménu jménem Kanye West využívá starých archivních záběrů celebrity a multioborového tvůrce, sledujících jeho vzestup na vrchol hip-hopových hitparád a americké popkultury. Dokument režírovaný Coodie Simmons a Chike Ozah, Westovými dlouholetými přáteli a spolupracovníky, pokrývá více než dvacet let doposud neviděných záběrů ze života tohoto hudebníka a podnikatele a je zároveň intimním pohledem na rozporuplnou osobnost Kanye Westa od jeho vůbec prvních dnů.

Netflix natočil svůj první film pouze pro dospělé: Drama o Marilyn

elle.cz

Zdroj: Dazed, W Magazine, IMDb, ČSFD