Cesty za uměním: kam se nyní vydat za nejlepšími výstavami a festivaly

Art Dubai Festival

Nejvýznamnější mezinárodní veletrh umění na Blízkém východě, třídenní Art Dubai Festival, představí umělecká díla více než 400 umělců ze 40 zemí napříč současným, moderním a digitálním uměním. Festival je významným příspěvkem k místnímu, regionálnímu i celosvětovému dialogu o umění, kterého se můžete zúčastnit i vy, a to formou výstav, workshopů a diskuzí na témata, která utvářejí svět umění. Rozšiřte si obzory návštěvou prestižních galerií a zhlédnutím toho nejaktuálnějšího z umělecké scény nebo se přiučte něčemu novému. To vše se bude odehrávat v rezortu inspirovaném arabskou citadelou, malém městečku v Dubaji zvaném Madinat Jumeirah. Své vstupenky nezapomeňte zarezervovat v předstihu online.

Kdy: od 1. do 3. března 2024

Kde: Madinat Jumeirah, Dubaj, Spojené arabské emiráty

Art Dubai

 

Eames Office The Plywood Sculpture Exhibition

Saint Laurent Rive Droite v Los Angeles a kreativní ředitel v roli kurátora Anthony Vaccarello představí v době konání Palm Springs Modernism Week exkluzivní výstavu ve spolupráci s kanceláří Eames Office, která bude obsahovat sedm limitovaných objektů překližkových soch od Charlese a Ray Eamesových. Vůbec poprvé bude velkolepá limitovaná edice Plywood Sculpture vystavena veřejnosti v Los Angeles, městě, kde byla poprvé vytvořena Eamesovými v roce 1943. Eamesovi vyrobili pouhé dvě sochy z překližky a obě sochy existují dodnes a jsou součástí Eames Institute of Infinite Curiosity. V roce 2021 Eames Office znovuobjevila překližkovou sochu a rozšířila ji v limitované edici dvanácti kusů. Výstava v butiku Saint Laurent Rive Droite představí sedm číslovaných překližkových soch a také související umělecká díla, kresby a fotografie Charlese a Ray Eamesových.

Kdy: od 15. do 25. února 2024

Kde: Saint Laurent Rive Droite, 469 Rodeo Drive, Los Angeles

Eames Plywood

 

Iris Van Herpen. Sculpting the Senses

Právě probíhající výstava představuje práci jedné z nejvizionárnějších módních návrhářek své generace. Překypující kreativita Iris van Herpen byla ovlivněna dvěma vášněmi, které se vyvinuly v raném životě – přírodou a klasickým tancem, které se později staly ústředními prvky její práce. Překračuje konvenční normy módy a kombinuje tradiční i inovativní techniky a pomocí těchto přístupů tvaruje své modely do nadpozemských tvarů. Rozsáhlá retrospektiva v pařížském Musée des Arts Décoratif oslavuje její progresivní a multidisciplinární přístup a je konstruována jako procházka návrhářčiným světem. Postupně proniknete do devíti témat, která kombinují módu, současné umění, design a vědu. Výběr zahrnuje více než 100 haute-couture děl Iris van Herpen, zarezervujte si tedy dostatek času, abyste návštěvu neuspěchali.

Kdy: od 29. listopadu 2023 do 28. dubna 2024

Kde: Musée des Arts Décoratifs, Paříž

Iris Van Herpen

 

Gucci Visions

Aktuální výstava v Gucci Garden ve Florencii návštěvníky zavede na hravou cestu za kreativitou a mistrovským řemeslem, které definují desetiletí, které leží v samém srdci značky. Nabízí panoramatický pohled na 102letou historii domu a je poctou jeho charakteristickým designům, stejně jako talentu jeho kreativních ředitelů a řemeslníků v průběhu let. Začíná ilustrovanou časovou osou, která se po částech odhaluje, jak návštěvníci stoupají po různých patrech schodiště a sledují historii domu prostřednictvím klíčových dat, událostí a osobností. Od vizionáře Guccia Gucciho přes průkopnické dílo jeho synů po imaginativní sílu domu formovanou jeho kreativními řediteli Tom Ford, Fridou Giannini, Alessandro Michelem a aktuálním ředitelem Sabatem de Sarnem.

Kdy: od 15. června 2023

Kde: Gucci Garden, Florencie

Gucci Visions

 

Willy Vanderperre prints, films, a rave and more...

Antverpské muzeum módy MoMu oslaví dílo belgického fotografa Willyho Vanderperra. Vanderperrova fascinace mládím je motivační silou již téměř tři desetiletí. V dialogu se svými fotografiemi vybral v roli hostujícího kurátora sám fotograf několik uměleckých děl, která byla důležitým zdrojem inspirace v pokračujícím vývoji jeho vlastního vesmíru. Přehled jeho fotografické praxe zkoumá vývoj vytříbeného vizuálního jazyka a také léta spolupráce s Olivierem Rizzo nebo Rafem Simonsem.

Kdy: od 27. dubna do 4. srpna 2024
Kde: MoMu Fashion Museum, Antverpy

WILLY VANDERPERRE

 

Crafted World

Módní dům Loewe má k umění a řemeslu blízko a oslavuje jej opakovaně, nyní však odhaluje první velkou výstavu nazvanou Crafted World. Oslava bohaté historie domu, španělského dědictví a oddanosti ruční výrobě se bude konat od 22. března v Šanghaji. Výstava zavede diváky na 178 let dlouhou cestu ikonickými návrhy a kulturními spolupracemi, které osvětlily vývoj značky od jejího založení v Madridu v roce 1846 po dnešek. Interaktivní cesta časem, prostorem, materiálem a technikami výroby nabídne spoustu artefaktů a uměleckých děl. Výstava přenese diváky za památkami a zvuky Španělska, do front row přehlídek a v sérii interaktivních místností přiblíží vizionářské představy, které inspirovaly nedávné kolekce Loewe

Kdy: 22. března do 5. května 2024
Kde: Shanghai Exhibition Centre, Šanghaj

Loewe