Galerie ve výloze. Když nemůžete za uměním, musí umění za vámi

 

Pražská PechaKucha přichází s projektem PechaKucha Night Prague Window Gallery, ve kterém představuje díla 24 autorek a autorů, kteří v minulosti vystoupili jako mluvčí na PKNP. Ve výlohách deseti pražských kaváren jsou k vidění práce vybraných malířů, designérů, architektů, ilustrátorů a sochařů, kteří během patnácti let promluvili na PKNP.

Mezi vystavujícími autory a autorkami se objeví například sochařka Pavlína Kvita, ilustrátorka Eva Maceková, fotografka Libuše Jarcovjáková, sochař Martin Skalický, malíř František Matoušek, fotograf Václav Jirásek, ilustrátorka maestrokatastrof, architekti ze studia Petr Hájek architekti a další. K projektu vznikla mapa spojující zapojené kavárny, kolemjdoucí tak mohou procházkou navštívit všechny instalace. U každého objektu se nachází popisek s názvem díla, autorem a QR kódem odkazujícím na záznam vystoupení autora či autorky na PKNP. Diváci tak mohou přímo u vystavené instalace zhlédnout necelých sedm minut dlouhý záznam, kdy autor promluvil ve speciálním formátu 20 obrázků x 20 vteřin na PechaKucha Night Prague.

 

PechaKucha Night Prague Window Gallery

 

V době, kdy je možné potkávat se pouze online, organizátoři pražské PechaKucha Night připravili pro kolemjdoucí instalace z děl autorů a autorek, které v minulosti na PKNP vystoupili. “Než se budeme moci opět potkat naživo při další pražské PechaKucha Night, cítili jsme potřebu něco dělat. Využili jsme proto prázdné výlohy pražských kaváren, které jsou nyní nucené fungovat v omezeném provozu, a přeměnili je na výstavní prostor. Za patnáct let konání PKNP na ní promluvilo nespočet inspirativních osobností ze všech tvůrčích oborů, několik z nich jsme oslovili, a zapůjčili si jejich díla, která jsou nyní po Praze k vidění. Některá navíc vznikla přímo pro tento účel.” , upřesňuje organizátorka PechaKucha Night Prague Jana Kostelecká.

 

PechaKucha Night Prague Window Gallery

Urban hikes: Podívejte se na (své) město z jiné perspektiv

elle.cz

Autoři, autorky a zapojené kavárny

Portrét Geraldine Chaplin z džínoviny, materiálu charakteristického pro tvorbu malíře Františka Matouška aka Francise de Nim, autor dokončil přímo pro PKNP Window Gallery a je nainstalován v okně letenské kavárny Cobra spolu s architektonickým modelem Domu periskop z ateliéru Petr Hájek architekti a ukázkou ze sérií Asfault a Refabric designéra Adama Turečka (GRAFTBRUT). EMA espresso bar Na Florenci se stal galerií pro sochaře Martina Skalického, fotografa Václava Jiráska (který zapůjčil fotografii ze série Infection, pocházející z let 2000-2003 a vystavená nyní v tehdy jen těžko uvěřitelném kontextu), ilustrátorku Evu Macekovou a designérku Annu Kozovou. V karlínské pobočce kavárny EMA espresso bar jsou k vidění originální kresby architekta Ondřeje Duška, které vznikly při práci na knize K čemu jsou architekti, a vedlejší výlohu obsadilo dílo fotografky a video umělkyně Johany Střížkové.

Návrh lavičky a osvětlení představuje na dohled od žižkovského vysílače v Bistru 8 Vinohrady designérská dvojice Herrmann & Coufal. O kousek dál na Vinohradech si v bistru Bullerbyn bude možno prohlédnout vázu LOVE designéra Jakuba Berdycha, vedlejší výloha patří ukázce spolupráce architektky Markéty Gebrian a české značky Braasi Industry, do třetí výlohy je nainstalován model věže IDA architektonického studia H3T architekti. Výloha kavárny I Need Coffee bude věnována tvorbě fotografky Libuše Jarcovjákové. Kavárnu Kaaba na Vinohradech obsadí hned čtyři umělci. Výlohy se stanou galerií pro malířky Adélu Marii Jirků, Hanu Puchovou, ilustrátora Martina Kubáta a sochařku Pavlínu Kvitu. V kavárně Koncept 0 představí ukázku své práce, ve které spojuje ilustraci s porcelánem, maestrokatastrof a ilustrátor Jindřich Janíček vystaví ve vedlejší výloze sítotisk Bernard. Výlohy ve SLOW Café na Vinohradech jsou k vidění ilustrace Michala Bačáka, obraz ze série LOL malíře Davida Krňanského a kolekce šperků WIN-WIN designérky Adély Fejtkové. Kultovní masky z keramiky a obrazy uměleckého dua Jarmily Mitríkové & Dávida Demjanoviče přijely z Košic a k vidění jsou ve výloze vršovické kavárny Tvoje máma.

 

PechaKucha Night Prague Window Gallery

 

U všech vystavených děl se nachází popisek obsahující QR kód se záznamem vystoupení autora na pražské PechaKucha a druhý QR kód s mapou sdružující všechny instalace. Kavárny se nachází v širším centru Prahy, je možné je všechny obejít i během jednoho dne a využít PKNP Window Gallery jako důvod k procházce. “Všech deset zapojených kaváren má otevřené výdejní okénko, nabízí se tak možnost při návštěvě PechaKucha Night Prague Window Gallery kavárny podpořit zakoupením něčeho dobrého. Moc nás těší pozitivní reakce jak ze stran autorů, tak samotných kaváren, a to, že do toho s námi bez váhání šli. Doufáme, že instalace zaujmou. Těm, kteří se na ně půjdou podívat, přejeme příjemnou procházku.”, dodává Jana Kostelecká.

TERAPIE KNIHAMI: Podívejte se na život z jiné perspektivy

elle.cz