Jak využít zbytek léta? 8 tipů na nejlepší čtení

 

Ruta Sepetysová: Mlčící fontány

Pětisetstránkový historický román, který přečtete na jeden zátah. Popisuje, jak to vypadalo a jak se žilo ve Španělsku 50. let. Země pod nadvládou diktátora Franka zoufale potřebovala peníze a lákala zahraniční turisty. Vznikl ostrý kontrast bohatých Američanů a kruté každodenní reality místních. Je to smutné, krásné, dobrodružné i poučné. Ruta Sepetysová navíc dokázala atmosféru popsat velmi barevně a uvěřitelně, díky čemuž vám bude připadat, že jste v nebezpečném příběhu spolu s hlavními hrdiny.

 

Ruta Sepetysová: Mlčící fontány
Info ikona

 

Lucie Faulerová: Smrtholka

Geniálním jazykem a svižným tempem napsaný příběh holky, které v životě potkalo několik rodinných tragédií. Zjišťuje, jak a jestli vůbec se s nimi vlastně může vyrovnat. Je to tenoučká, celkem depresivní kniha, v níž vás dojme i pobaví vztah tři sourozenců i jejich otce. Lucie Faulerová za knihu získala Cenu Evropské unie za literaturu 2021.

 

Lucie Faulerová: Smrtholka
Info ikona

 

Zuzana Dostálová: Hodinky od Ašera

Tohle by vám mohlo být v něčem blízké. Jde o sondu do života dnešních třicátníků žijících v Praze na Letné. Nicméně postavy všech věků jsou perfektně zpracované a je tu zachycena spousta běžných problémů dnešní doby. A kdyby se vám to líbilo, sáhněte po předchozí geniální knize této autorky, románu Soběstačný.

 

Zuzana Dostálová: Hodinky od Ašera
Info ikona

 

Hana D. Lehečková: Poupátka

Knihy psané dětskýma očima, ale pojednávající o těžkých dospělých tématech, jsou jakýmsi trendem v české literatuře posledních let. Ani vzdáleně nás to ale nepřestává bavit. Poupátka jsou další z této kategorie a jsou jednoduše skvělá. Příběh vypráví jedenáctiletá Františka, která žije dramatickým kroužkem, aniž by tušila, že to, jak probíhá, není úplně standardní. Přesto se sem těší víc než domů. Proč vlastně?

 

Hana D. Lehečková: Poupátka
Info ikona

 

Nina Špitálníková: Svědectví o životě v KLDR

Pokud ale spíš hledáte knihu, u které se také trochu vzděláte a dozvíte něco nového, zkuste rozhovory Niny Špitálníkové s lidmi, kterým se podařilo uprchnout ze Severní Koreje. Zjistíte, jak strašný a pro nás nepředstavitelný je život v hluboce komunistickém režimu, kde není nejen svoboda, ale kriticky chybí také jídlo, a ženy nemají k dispozici ani menstruační hygienické potřeby.

 

Nina Špitálníková: Svědectví o životě v KLDR
Info ikona

 

Daniel Prokop: Slepé skvrny

Loni vyšlo rozšířené vydání úspěšné sociologické sondy do české společnosti, která vám pomůže porozumět tomu, co se v Česku právě děje, jak funguje současná politika nebo proč tu demokracie zažívá krizi, proč ve volbách vítězí emoce nad fakty, proč věříme dezinformacím, které se šíří i českými médii.

 

Daniel Prokop: Slepé skvrny
Info ikona

 

Adam Gebrian: Tři měsíce v Barceloně

Hledáte inspiraci na cesty? Kniha propagátora architektury Adama Gebriana vám ukáže, že i v Barceloně, kde už jste možná byli stokrát, můžete pořád nacházet něco nového. Tuhle knihu můžete brát jako tipy na zajímavá místa v tomhle španělském městě, ale i jako návod, jak vnímat jakékoli jiné město ve všech jeho detailech a jak proniknout do opravdového života v něm. Možná si odnesete i pár triků, jak na cestách zabavit malé dítě.

 

Adam Gebrian: Tři měsíce v Barceloně
Info ikona

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA