REKLAMA

Knihy do karantény: Silné ženské hrdinky, které vás nadchnou

REKLAMA

Už jedno meme během jarního lockdownu naznačovalo, že naši prarodiče byli povoláni do války, my (pouze) na gauč. Tak o co jde? Mimo jiné o to, že dívat se na Instagram a streamovací služby otupí i ten nejbystřejší mozek. Chce to knihu a pokud možno takovou, kvůli které se vám bude chtít i v noci bdít. Dokonce kvůli nim nemusíte riskovat ani cestu do obchodu, protože si je bezpečně můžete stáhnout do chytrého telefonu nebo na čtečku.

 

Kate Elizabeth Rusell: Má temná Vanessa

Román mladé americké spisovatelky považuje britský list Guardian za jeden z nejkontroverznějších, který v poslední době vyšel. Čte se překvapivě snadno, ale bude vám u něj trnout krev v žilách. Ukazuje totiž pohled oběti sexuálního zneužívání, jenže rozhodně boří všechny stereotypy. Příběh patnáctileté Vanessy, která se zamiluje do svého středoškolského učitele, který není pohledný ani mladý, zato umí nezletilou dívku dokonale omámit v okamžicích, kdy je nejslabší, dává hlas všem, pro koho není #metoo jen prázdný hashtag.

 

Má temná Vanessa
Info ikona

 

Jakuba Katalpa: Zuzanin dech

Četli jste román Hana od Aleny Morštajnové? Zuzazin dech, který napsala na Magnesii Literu několikrát nominovaná autorka s pseudonymem Jakuba Katalpa, má našlápnuto na podobnou popularitu. Román vás přenese do Protektorátu Čech a Moravy a postava Zuzany Liebeskindové a její nad lidské chápání složitý osud se vám zaryje hluboko do duše.

 

Zuzanin dech
Info ikona

 

Sara Collins: Vyznání Frannie Langtonové

Jedna z nejvíc ceněných autorek současnosti, Margaret Atwood o této knize prohlásila, že je to hluboký a elegantní román. Doporučuji ho ke čtení proto, že pomocí příběhu Frannie Langtonové můžeme i my, obyvatelé střední Evropy, kteří nemají zkušenosti s problémem otroctví, více pochopit kořeny současných amerických nepokojů a skandování hesla Black Lives Matter. Pojďme ale zpět k románu: píše se rok 1826 a celý Londýn šílí. Služebná Frannie Langtonová má být souzena za vraždu svých pánů. Svědectví ji označuje za otrokyni, svůdkyni a vražedkyni. Ale Frannie chce vyprávět jiný příběh. Na jeho začátku se malá dívenka učí kdesi na jamajské plantáži číst. Na jeho konci stojí vzdělaná žena, která v přepychovém londýnském domě Benhamových čeká na vytouženou svobodu. Mohla zabít jedinou osobu, kterou milovala?

 

Vyznání Frannie Langtonové
Info ikona

 

Nino Haratischwili: Osmý život pro Brilku

Vydat tuhle knihu trvalo gruzínské spisovatelce píšící německy deset let. Je to její prvotina, která ale okamžitě zaujala a uchvátila. Kritikům připomíná Vojnu a mír od Tolstého nebo Plechový bubínek od Guntera Grasse. Oboje svědčí o tom, že se jedná o pořádný kus literatury, kvůli které budete klidně zanedbávat sociální sítě. Devět set stránek má román, který je koncipován jako klasická rodová sága, kde se to jen hemží silnými ženskými postavami. 

 

Osmý život pro Brilku
Info ikona
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA