Guilty Pleasure: Proč nemůžeme přestat sledovat reality shows?

Naše obýváky vzaly útokem

Reality shows se vplížily do televizního programu už v 70. letech, kdy způsobily totální boom. Pořad Real People vysílaný na americké stanici NBC poprvé na obrazovce nepředstavoval slavné osobnosti a herce, jak bylo dosud v televizi zvykem, ale obyčejné lidi a jejich zaměstnání a koníčky. Pořad se stal nejúspěšnějším projektem stanice NBC v té době a z některých jeho účastníků udělal nové celebrity. V Česku jsme si museli na své první reality shows počkat ještě několk desetiletí, ale pak vzaly české diváky doslova útokem. Asi nikdo, kdo v roce 2005 vlastnil televizi a byl v produktivním věku, nedokázal uniknout fenoménu VyVolení a Big Brother.

Vladko, Regina a spol.

Den co den zasedali Češi k televizím, aby prožili s lidmi zavřenými ve vile další bizarní den jejich životů a byli svědky jejich vyostřujících se vztahů, rozjitřených emocí, vznikajících lásek i obrovských hádek. Každý z Čechů měl svého favorita i svou černou ovci, o nichž dokázal s přáteli u sklenky (nebo doslova kdekoli jinde, jakmile byla příležitost) sáhodlouze diskutovat. Fenomén reality shows nezůstal jen náplní večerní domácí zábavy, ale prorostl do všech společenských témat. Někteří účastníci reality shows, ze kterých se díky spaní, jezení, cvičení a hádání se před desítkami kamer staly celebrity velkého formátu, časem upadli v zapomnění, jiní si na tom ale dokázali vystavět kariéry a žijí ze své někdejší účasti v reality show dodnes. Je snad mezi vámi někdo, kdo by nevěděl, kdo jsou Vladko, Regina Holásková nebo Petr Zvěřina z Václaváku?

Klany z reality show: komu můžete nahlédnout až do ložnice?

elle.cz

From zero to hero

Ostatně, pro další případy, kdy se ze „zero“ stal „hero“ nemusíme chodit daleko. Kde by byla rodina Kardashian-Jenners, kdyby nebylo reality show? Jejich Keeping Up With The Kardashians se začala vysílat v říjnu roku 2007 a pokračuje i dnes už svou devatenáctou řadou a několika speciály. Ačkoli se sledující, kteří hodnotí kvalitu seriálu např. na ČSFD, v drtivé většině shodují na tom, že Kim je fascinuje svou jednoduchostí, Kris své dcery „prodává“ a zbytek rodiny osciluje mezi afektovanou láskou a hysterickou nenávistí, zároveň přiznávají, že od toho nedokážou odtrhnout oči. Neumějí se rozhodnout, zda reality show hodnotit nula hvězdičkami za to, že je totální trash, nebo pěti hvězdami, protože je to geniálně zábavná podívaná. Všechny členky klanu Kardashian a Jenner za roky vysílání jejich reality show prošly neuvěřitelným vývojem – vzhledovým i profesním. Každá z nich je estetickou i módní ikonou a jejich vzhled kopírují ženy na celém světě. Všechny mají svůj vlastní úspěšný merch a hlavně miliony sledujících na Instagramu, což jim dohromady denně přisypává další dolary na jejich milionová konta. A za to vděčí těm, kteří se na ně nedokážou přestat dívat.

Jak Kim Kardashian budovala impérium: Od střevíčků po stovky milionů

elle.cz

Krása a problematičnost

Dnes v českých podmínkách sledujeme Love Island, Survivora, Like House, Výměnu manželek, Malé lásky a přes více než 30 dalších zahraničních shows, které nám servírují streamovací platformy. Do všech pořadů jsou pečlivě vybíraní účinkující, kteří musí splňovat dvě základní premisy – být tak pohledný nebo naopak vzhledově bizarní, že se na ně lidé budou chtít dívat, i kdyby jen dýchali a mrkali očima. A nebo být tak problematický, že je absolutně jisté, že dřív nebo později vyvolají konflikt. Pokud se tyto dvě vlastností spojí, je to samozřejmě zdaleka nejlepší. Pak už jen režii stačí občas šikovně zamíchat kartami nebo někoho popíchnout a dějí se věci, které nám nedovolí téměř ani odejít od obrazovky na toaletu. Bez dechu sledujeme sex, hádky, nudu, slzy, intriky, pomluvy, citová vzplanutí i zrady a následně o nich zapáleně diskutujeme se svými přáteli, kteří jsou na tom podobně.

Kvalita? Tu nechceme

Dnešní televize a stremovací platformy samozřejmě nabízí spousty pořadů, jejichž sledováním si rozšíříme obzory nebo zvedneme společenský kredit. Oplývají brilantním scénářem, skvělými hereckými výkony, spletitou psychologickou linkou a vytvářejí hodnoty. Jenže… Někdy je zkrátka příliš těžké se na ně dívat, vstřebat je, pochopit. A my po celém dni nechceme další nášup zátěže pro hlavu a duši. Chceme vypnout, odpočinout si a bavit se problémy jiných, aniž by po nás někdo chtěl, abychom je řešili. Ujistit se, že naše práce, vztahy nebo životní situace není tak špatná, protože je tady někdo, kdo je na tom ještě mnohem hůř. Úlevné. Osvobozující. Škodolibě zábavné.

Efekt Kardashian: Ovlivnily slavné sestry i váš vzhled?

elle.cz

Lidé jako my

Dalším důvodem, proč hltáme reality shows, je ten, že v nich účinkují lidé jako my. Ti, kteří ještě donedávna chodili stejně jako my nepovšimnutí po chodníku. Najednou jsou z nich televizní hvězdy a sledujeme každý jejich krok. Pro ty z nás, kteří ve skrytu duše touží po slávě, je to lákavá představa, že by mohli být na jejich místě. Nebo alespoň jejich prostřednictvím si tuto svou touhu kompenzují. Ostatně, co není, může být. Probíhají castingy do nového ročníku Big Brother, tak stačí sebrat odvahu a vydat se na něj.

Guilty pleasure s radostí

Charakteristickým znakem sledováním reality shows a dalších guilty pleasures je nekvalitní obsah a nedostatečná prestiž. Obojí nám dává pocit, že jejich sledováním ztrácíme čas. Přesto je všechny milujeme. Nesnaží se totiž tvrdit, že jsou kvalitní. Jejich žánr v kultuře plní svůj účel a pořady, které spadají do této kategorie, jsou často plné lehkosti a dobrodružství, snadno se sledují a nic po nás nechtějí. Můžeme se cítit provinile, protože svůj drahocenný čas u televize nevěnujeme něčemu hodnotnějšímu nebo intelektuálnějšímu, ale na konci dne je sledování televize o zábavě. Můžete si být vědomi toho, že nesledujete vysoké umění, a přesto se tomu můžete oddávat. S radostí a bez výčitek.

Slavné rodiny současnosti: Kdo se drží na špici?

elle.cz

Zdroj: Wikipedia, ČSFD, insider.com, movieweb.com