Musíte slyšet: PJ Harvey

Stejně jako se excentrická rockerka před dvaceti lety nebála provokovat zpíváním o sexu, na svém osmém studiovém albu Let England Shake se bez skrupulí naváží do ostrovů, na nichž se před jedenačtyřiceti lety narodila.

Není však drzá a naštvaná, nedráždí a neuráží. V písních, kde její vypjatý, lehce afektovaný hlas vystupuje z jednoduchých melodií, naříká nad obrazy minulých i nedávných válek, v nichž se její rodná země angažovala. Skoro jako by s bosýma nohama, v dlouhé lněné sukni a s vlasy svobodně vlajícími ve větru spílala bezohledným britským kolonialistům/generálům v zákopech/oddílům v Afghánistánu.

PJ Harvey je rozhodně dámou překvapení – kytarové brnkání bez varování rozčísne honácká trubka, zpod písní připomínajících anglické lidové popěvky prosvítá jamajské slunce a reggae rytmy, hippie folk se střídá tu s harfou, tu se saxofonem.

Výsledkem je pestrá, procítěná a nadčasová deska, která vás ani po opakovaném poslouchání nepřestane překvapovat. Bůh žehnej královně – jedinečné a nenapodobitelné Polly Jean Harvey.

CD Let England Shake vydal Universal, na SuperStarShop.cz jej pořídíte za 349 korun.

EBC promo