Kam s ELLE: Jediný víkendový to do list, který potřebujete

Kam na festival:

Pokud hledáte tip na druhý srpnový víkend, festival ME ZE, pořádaný projektem ZE MĚ, by měl být na vašem radaru. Svou účastí si zajistíte nezapomenutelný zážitek, který zaměstná všechny vaše smysly. Festival slibuje prvotřídní gastronomii, hudbu a inspirativní workshopy. „Vaříme výhradně z českých surovin, zakládáme si na lokálnosti a udržitelnosti. Na ME ZE festivalu si tedy na své přijde úplně každý,“ říká Vojtěch Nemrava, jeden ze zakladatelů projektu ZE MĚ. Návštěvníci se mohou těšit na pokrmy servírované po celý den, bohatý doprovodný program plný koncertů a DJ setů, a to vše v prostředí vzdáleném civilizaci.

Kde: Samota Hanuska mezi Táborem a Pelhřimovem
Kdy: 10. a 11. srpna 2024

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Kam na výstavu:

Pokud se řadíte mezi milovníky umění a hledáte něco výjimečného v Praze, neměli byste si nechat ujít novou výstavu Jana Bicana v hotelu Almanac X Alcron Prague. Výstava s názvem Homecoming 25 představuje výběr z děl tohoto talentovaného českého umělce, jehož tvorba dokonale ladí s elegantním interiérem hotelu. Hlavní inspirací Janovy tvorby jsou cizí osudy a pozorování lidských životů. Múza k němu často promlouvá na nečekaných místech – v kavárnách, metru, parku nebo třeba letadle. Rád se vrací i zpátky do svého dětství. Svůj výběr děl pro hotelový interiér umělec popisuje následovně: „Malby představují retrospektivní pohled do posledních dvou let, kdy jsem se nechal inspirovat svými cestami i návraty domů. Zamýšlejí se nad strastmi a slastmi lidských osudů. Vyobrazují nesnesitelnou lehkost bytí indonéských domorodců, la dolce vita italského venkova, košer zvyklosti vintage Williamsburgu, atlantské ostré lokty, ale i rozbouřené vlny a krutost Ahangamy. Stejně tak křehkost lidské duše a předurčení. Zůstává však jen na pozorovateli, s jakým postojem se na obraz podívá.”

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Kam na kávu:

Dvě minuty od Václavského náměstí, uprostřed živého tržiště, najdete kavárnu, kde se chaos centra na okamžik vypne. Přesněji řečeno, jde o café bar, který je součástí umělecké galerie a obchodu THE DESIGN. Návštěvníci si zde mohou vychutnat nejen kvalitní výběrovou kávu ze zrn Coffee Source, ale také si zdarma prohlédnout výstavu současného českého umění nebo zakoupit nové designové doplňky a šperky. „Chtěli jsme vytvořit prostor, který nebude pouze obchod, ale místem, kde se setkává dobrý design, dobré umění s dobrou kávou a proseccem,“ říká majitelka Olga Rühle. V létě si můžete posedět na venkovní zahrádce v jedné z nejklidnějších uliček Prahy a vychutnat si nejen kávové speciality, ale i letní drinky jako Hugo, Aperol Spritz nebo Mimosa.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Kam na víkend:

Nedotčená příroda a v ní luxusní ubytování. Citlivě zrekonstruovaný statek v srdci Žďárských vrchů, Blatiny 11, nabízí tradici, pohodlí, klid a romantiku. Hosté se mohou těšit na prostorné ložnice s krby a nádhernými výhledy, relaxaci ve wellness zóně s finskou saunou a venkovním ochlazovacím jezírkem nebo na chvíle klidu v uzavřeném dvoře či na venkovní terase. „Chtěli jsme vytvořit místo, kde se potkává krása přírody s klidem a harmonií,“ říkají majitelé Dagmar a Vít Eichlerovi. Kromě odpočinku nabízí Blatiny 11 také možnost zúčastnit se detoxikačních víkendů, jógových praxí nebo kurzů otužování.Kapacita maximálně osmi účastníků garantuje nejen intimitu, ale i hlubokou regeneraci těla i mysli.

Blatiny 11

 

Kam na výstavu:

„Zajímá mě moment, kdy a jak si přestanou dva lidé rozumět. Co se stane s našimi sociálními dovednostmi, když je komunikace moc bolestivá? Proč slova toho druhého zní jako z jiné planety, i přesto, že mluvíme stejným jazykem?“ uvádí Ester Geislerová svou výstavu Co jsme si měli říct a neřekli. Umělecké působení Geislerové, ovlivněné jejím umělecky rozpolcenou rodinou, se dělí mezi herectví a výtvarné umění. Tyto dva světy se rozhodla propojit audiovizuálními instalacemi. Pro svou nejnovější a dosud nejrozsáhlejší videoinstalaci oslovila blízké s performativním úkolem – přečíst dopis na kameru. Účinkující většinou netušili, že monology vztahující se k romantickému soužití pro ně napsali jejich partneři či partnerky. Jejich polovičky totiž dostaly zadání sepsat své neartikulované pocity – něco, přes co se jim dlouhodobě nedaří přenést. Ke katarzi pak v některých z deseti filmů dochází, když se interpret či interpretka dozví, kdo jejich monolog napsal. Výstava přispívá i k osvětě o terapii a psychologické pomoci tím, že zdůrazňuje, jak důležité a zdravé je mluvit o svých pocitech, a prostřednictvím audiovizuální instalace dává hlas nevyjádřeným částem naší osobnosti.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Zdroj: archiv zmíněných, Instagram