Zajděte do kina: Obřad

Pokud na vás magicky působí formulka ‚podle skutečných událostí‘, ujistěte se, že budete mít po promítání Obřadu volný večer, abyste se mohla věnovat zevrubnému googlování. Budete si totiž chtít ověřit, zda ve Vatikánu skutečně existuje studijní kurz pro ty, kdo svou profesní kariéru touží zasvětit vymítání ďábla. V hororovém filmu švédského režiséra Mikaela Håfströma se takového školení zúčastní americký student kněžského semináře Michael Kovak (Colin O’Donoghue).

Poněkud skeptický syn ředitele pohřebního ústavu trpí ztrátou víry a do Říma odjíždí odhodlaný podlehnout vábení ateismu. Během svého pobytu se však setká s velmi neortodoxním knězem Lucasem (Anthony Hopkins), tajemným duchovním, který se exorcismu věnuje léta. A na vlastní kůži se přesvědčí, že nevíra v ďábla nikoho neochrání před jeho mocí.

Téměř dvouhodinový thriller vznikl podle knihy novináře Matta Baglia, který z přípravy budoucích exorcistů sepsal reportáž. Film je řemeslně vycizelovaný, kromě ďábelského Anthonyho mu na děsivosti přidávají fungující lekačky a hrůzunahánějící projevy posedlých. O existenci démonů vás Obřad pravděpodobně nepřesvědčí, tomu, že se stále ještě točí působivá hororová béčka, však uvěříte ve vteřině.

Co na to Milan Chorouš: Bál jsem se tak, že jsem půlku filmu seděl se zavřenýma očima a zacpanýma ušima!

EBC promo