Appky nejsou zlo Aneb telefon jako kouč time managementu

V moderní době existuje aplikace téměř na všechno. Electric shaver napodobuje zvuk a vibrace holícího strojku, aplikace Nothing ortodoxním nihilistům nabídne (pouze) černou obrazovku a IslendingaApp SES pomocí genealogické databáze zjistí, zda coby Islanďan náhodou nechodíte se svým bratrancem. Se vší vážností nám ve skutečnosti technologický boom posledních let nabídl spoustu nových možností, které nám zjednodušily život a zefektivnily řadu služeb. Nebýt aplikací Wolt nebo Dáme Jídlo, umřeli bychom nejspíš během covidových lockdownů hlady – stejně, jako provozovatelé restaurací. Ne vždy efektivní telefonický taxi dispečink nahradily Liftago a Uber – díky kterým máte přehled o tom, zda řidič náhodou nepřeslechl jméno ulice a nevydal se na druhý konec města. Spotify zajistilo zábavu na dlouhé i krátké cesty a díky Stocard už nemusíme nosit desítky věrnostních karet – #AndJustLikeThat, malé peněženky jsou opět in.  

Co se však profesního života týče, mnoho zatvrzelých mileniálů stále zastává staromódní systém tužky a papíru, a ani já nejsem výjimkou. Preferuji pochopitelně co nejudržitelnější variantu tohoto (zlo)zvyku – papír jedině up/recyklovaný a tužka zásadně gumovací. Mnozí odmítají upustit od fyzického systému à la chaos, ve kterém se (naprostým zázrakem) nemají nejmenší problém vyznat. Tím však přichází o benefity všestranných mobilních aplikací, které umí zefektivnit pracovní výkony, pomoci s organzací či časovým hospodařením během dne. Jaké to jsou?  

 

5 věcí z japonského wabi sabi, které vám pomohou výrazně zlepšit život

elle.cz

 

Pokud vám již nestačí váš klasický kalendář v mobilu, můžete využít aplikace Things (iOS), na kterou už pěl chválu i The New York Times. Propojuje to-do list s kalendářem, nabízí možnost vytváření úkolů s krátkými popisky, a to včetně upozornění pro jejich dokončení. Design aplikace je minimalistický, přehledný a uživatelsky velmi #friendly. Skvělou zprávou je i to, že je kompatibilní i s Apple watch. Podobné funkce nabízí i Todoist (pro Android i iOS), se kterou navíc můžete plnit i svůj fitness plán a sledovat „čistotu” vaší karmy. Mezitím, co Things je k dispozici pouze v osmi jazycích, tato aplikace jich nabízí celkem osmnáct, a to včetně češtiny.  

Pokud máte problém spíše s prokrastinací a neschopností splnit všechny své úkoly během dne, můžete vyzkoušet Be Focused. Ta totiž nabízí možnost rozdělit si všechny úkoly na několik časových intervalů, mezi nimiž si můžete nastavit krátké nebo dlouhé pauzy (pro instagramové toxikomany). Plnění těchto úkolů také appka zaznamenává, čímž následně analyzuje váš pokrok během dne, týdne nebo libovolně zvoleného období – svůj pracovní progres tak můžete sledovat v reálném čase.

Pro ty, kteří bojují primárně s problémem se soustředit je aplikace Brain.fm (pro iOs i Android). S její pomocí se prý budete mnohem lépe koncentrovat, a to díky zvukům, které dokážou ovlivnit vaše mozkové vlny. Tato frekvence byla navržena umělou inteligencí na základě speciálního algoritmu, který umí eliminovat rušivé zvukové elementy okolí a navodit tak vaši maximální koncentraci.  


Rozptylovat však dokážou nejen upovídaní kolegové a pouliční hluk, ale i upozornění na telefonu. Každou chvíli nám obrazovka hlásí nějaký update – nový post na Twitteru, like na Instagramu nebo i zpráva na Messengeru od kamarádky, která si momentálně potřebuje popovídat. V tom, abyste se mohli nerušeně věnovat práci, vám pomůže aplikace Focus (iOS), na níž si můžete nastavit blokaci všech upozornění na libovolný čas. Zbaví vás nezdravého zlozvyku a pomůže sledovat váš progres pomocí přehledné statistiky. Stále si myslíte, že si vystačíte s papírem a tužkou?

 
 

Zdroj: WomensWeekly.com, Wikipedia Commons

6 wellness praktik, které zlepší váš každodenní život

elle.cz