Jak můžete bojovat za čistší planetu? Čtěte v nové ELLE!

Terezie Kovalová

Ekologický přístupu k životu je umělkyni Terezii Kovalové blízký už odmala. Že to není nic těžkého, se snaží lidem ukazovat denně skrze sociální sítě. 

Terezie Kovalová

Děláš něco pro udržitelnější planetu?  

Co se týče těch větších změn, začala jsem ekologickými sanitárními potřebami. Už zhruba pět let používám látkové vložky a menstruační kalíšky. Vždycky mám s sebou látkovou tašku, kdybych šla do obchodu. Už spoustu let nepoužívám mikrotenové sáčky na ovoce nebo zeleninu, nosím si svoje. Třídím odpad, používám ekologické čisticí prostředky a kosmetiku. Doma máme ekologické spotřebiče, snažím se nakupovat v Bezobalu. V poslední době za každý let letadlem nechávám vysadit strom. Nekupuju moc oblečení, ani ho nevyhazuju.  

Jsou to návyky z dětství, nebo ses je učila až v dospělosti? 

Už odmala, ale nikdo mě to vlastně nemusel učit, spíš to mám odkoukané. Spousta věcí u nás byla prostě normální. Jako třeba když jdeme do obchodu, bereme si s sebou síťovku. Moje poslední novinka byla asi tak před rokem, kdy jsem začala používat ekologické dřevěné tyčinky do uší. Myslím si, že jakmile člověk začne jednou věcí, už se to pak postupně nabaluje a všechny ty návyky se časem zautomatizují. 

Snažíš se přesvědčit okolí, aby smýšlelo víc ekologicky?  

To je hodně ošemetné téma. Přece jenom nejsem žádný odborník a řekla bych, že my Češi strašně neradi posloucháme nějaké poučování. Spíš se o tom snažím s lidmi mluvit, když projeví zájem. Ukazuju jim, že možnosti tu jsou, ale rozhodně se nestavím do role mentora. Snažím se hlavně předat myšlenku, že i jeden člověk může něco změnit. Alespoň pro vlastní pocit je to super. 

... celý rozhovor si přečtete v květnovém vydání ELLE!

cara

Daniel Bárta

Příroda je jeho láskou už od dětství. Od focení vážek se muzikant dan bárta v padesáti dostal znovu do školy a nedávno dokončil studium aplikované ekologie.

Daniel Bárta

Právě ti vyšla nová deska Kráska a zvířený prach, je na ní nějaká píseň na ekologické téma?  

Možná písnička Jejich déšť, ta se zabývá důsledky proměny krajiny, když to tak vezmu. O lidech, kterým vysychá krajina až pod hranici tolerance a oni musí žít své životy mnohem bezohledněji, než by chtěli. A my jim tady, jako sytí hladovým, moc nevěříme. Ale já spíš zpívám o lidech nebo o sobě než o ekologii, tu radši studuju. 

Co tě přivedlo ke studiu ekologie? 

První knížky, které jsem v životě četl, byly kromě pohádek ty o zvířatech. Mám k ekologii a vůbec k přírodě blízko už odmalička. Zabývám se jí déle než muzikou. V deseti jsem sbíral brouky, kapelu jsem neměl. Přeskočím období od dvaceti do třiceti, to jsem žil, hrál a šílel, ale pak jsem se k přírodovědě, k entomologii vrátil. A začal jsem fotit vážky. A jak rostl můj zájem o ně, nabalovalo se to, až jsem se nechal vyhecovat a nastoupil jsem do školy.  

Musel ses hodně připravovat? 

Některé testy jsem udělal v předtermínu za A bez přípravy, na jiné jsem se učit musel. Třeba molekulární biologie nebo genetika, tam jsem si popravdě myslel, že jsem na tom mnohem líp. Fyziologie rostlin, botanika nebo systémy byly nápor na paměť a nervy, měl jsem hodně mezer. Legislativa byla úplně z nuly. Jsem na sebe hrdý, že jsem udělal zkoušku z matematiky, byla hned první. Když jsem vylezl před školu s béčkem v kapse, věděl jsem, že jsem sekáč. Chodil jsem na doučování za svým spolužákem z gymplu, nutil mě počítat se zlomky, rovnicemi a výrazy celé jedny Vánoce…Přešly čtyři roky a mnoho toho už zase vlastně nevím a ne­umím. Matkou moudrosti je opakování, to je prostý fakt.

... celý rozhovor si přečtete v květnovém vydání ELLE!

Zajímá vás koho dalšího jsme vyzpovídali? Čtěte v nové ELLE.

cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)